Bruins dvomi zlepenými gólmi rozhodli o svojej výhre

Boston Bruins v prvom dueli finále Východu dokázali otočiť nepriaznivý stav 1:2 po druhej tretine a porazili Carolina Hurricanes 5:2. Hosťom nepomohol ani návrat uzdraveného gólmana Petra Mrázka, ktorý chytal prvýkrát po zranení. Víťazný gól strelil v presilovej hre Patrice Bergeron.

Šéf víťazného tímu Zdeno Chára sa na úspechu podieľal dvomi kladnými bodmi v štatistike plus/mínus, tromi zablokovanými strelami a dvomi hitmi. Brankár Jaroslav Halák bol znova pripravený na striedačke, odkiaľ kryl chrbát Tuukkovi Raskovi, ale do bránky sa v priebehu play off ešte nedostal.
\[Kompletné pokrytie série Bostonu s Carolinou\]
Boston Bruins - Carolina Hurricanes 5:2 (stav série: 1:0)
Carolina stratila zápas v tretej tretine v priebehu 28 sekúnd v oslabení. Po Johanssonovom góle pri treste Jordana Staala sa presadil Bergeron, ktorý využil pobyt Dougiieho Hamiltona na trestnej lavici a zaznamenal víťazný gól.
Boston po otočke súboja s Columbus Blue Jackets z 1:2 na 4:2 pridal štvrtú výhru za sebou a ukončil sériu šiestich víťazstiev Hurricanes. Tí predtým naposledy neuspeli 20. apríla v piatom zápase 1. kola na ľade Washington Capitals po debakli 0:6. Islanders vyradili 4:0 na zápasy.
Johansson si v zápase okrem gólu pripísal aj asistenciu a bol vyhlásený za prvú hviezdu duelu. Brankár Rask prispel k víťazstvu 29 úspešnými zákrokmi a útočník Brad Marchand zaznamenal dve kľúčové asistencie.
Marchand sa vďaka tomu dostal na čelo produktivity play off. Polepšil si na 15 bodov za päť gólov a 10 asistencií zo 14 zápasov. Predbehol útočníka Tomáša Hertla zo San Jose Sharks a jeho spoluhráča Logana Couturea, ktorí obaja nazbierali 14 bodov za deväť gólov a päť prihrávok zo 14 zápasov.

Johansson vyrovnal v početnej výhode

Mrázek, ktorý v sérii 2. kola proti New York Islanders utrpel v druhej tretine utrpel zranenie v dolnej časti tela, inkasoval štyri góly z 27 striel.
"Cítil som sa celkom dobre. Ale bohužiaľ sme nevyhrali. Nemyslím si, že by bol návrat až taký ťažký. Bol som mimo hry deväť alebo desať dní, takže to nebolo dlho. Od začiatku to bolo v pohode, nemôžem sa sťažovať," povedal Mrázek, ktorý v úvodných dvoch dejstvách pochytal 17 striel a udržal Hurricanes vedenie 2:1. "V prvých dvoch tretinách sme v piatich na piatich hrali naozaj dobre."
Český brankár pri comebacku kapituloval už v 3. minúte. Johansson na obrannej modrej čiare vypichol puk Justinovi Faulkovi, ktorému síce neušiel, ale od ľavého mantinelu bekhendom našiel Stevena Kampfera a ten z pozície medzi kruhmi prekonal českého brankára nad vyrážačku.
Tridsaťročný obranca nastúpil ešte len na druhý zápas v play off a radoval sa v ňom z premiérového gólu. Predtým nastúpil len v treťom dueli 1. kola na ľade Toronto Maple Leafs pri porážke 2:3. Teraz sa vrátil do zostavy kvôli jednozápasovému trestu beka Charlieho McAvoya za zákrok na útočníka Josha Andersona z Columbusu.
"Úžasné od hráča, ktorý bol nejaký čas mimo zostavy. On je stále pozitívne naladený a tvrdo maká. Nie je ľahké takto naskočiť do play off, odviedol skvelú prácu," chválil Kampfera Chára.
Hurricanes odpovedali za 45 sekúnd v presilovej hre. Nepokrytý Sebastian Aho pred bránkoviskom tečoval za Raska pokus Andreia Svechnikova z ľavého kruhu. Využil tak prvú presilovku v zápase pri vylúčení Seana Kuralyho.
V polovici duelu sa okolo Davida Krejčího, ktorý sa ocitol v pozícii posledného hráča v defenzíve Bruins, po ľavej strane prehnal Greg McKegg a prestrelil Raska z uhla.
V úvode tretej tretiny Krejčí nabil od modrej čiary na pravý kruh Marchandovi, ktorého strela sa od korčule brániaceho Calvina de Haana odrazila pred Johanssona a ten zamieril na pravý betón Mrázka.

Bergeron sa presadil v presilovej hre

Už po 15 sekundách od vyrovnania išiel pykať za hrubosť bývalý hráč Bruins Hamilton, ktorej sa dopustil proti Joakimovi Nordstromovi a domáci nedovolený zákrok opäť potrestali. Patrice Bergeron po prihrávke Marchanda z pozície medzi kruhmi prestrelil presúvajúceho sa Mrázka medzi betóny.
"V tretej tretine sme hrali tak, ako chceme. Nakopol nás druhý gól, dostali sme sa na koňa a pokračovali sme vo výkone, ktorý by sme chceli predvádzať," vyhlásil Bergeron.
V čase 57:47 pri hre Caroliny bez gólmana Charlie Coyle poistil náskok Bruins do prázdnej bránky. Po 11 sekundách ešte Chris Wagner zavŕšil výsledok, keď po chybe Teuva Teravainena v úniku prekonal Mrázka blafákom do forhendu.
"Neodohrali sme zlý zápas a ešte na začiatku tretej tretiny sme viedli, ale potom sme po vylúčeniach stratili náskok. Je ťažké sa s tým vyrovnať," vyhlásil obranca Dougie Hamilton, ktorý bol vylúčený aj v čase 45:29. Hoci Hurricanes v treťom oslabení v rýchlom slede odolali, nijako im to nepomohlo.
Teravainen verí, že Hurricanes na porážku rýchlo zabudnú. "Je dobré, že sme už v takej situácii boli. Už sme prehrávali v sérii s Washingtonom," podotkol fínsky útočník.
Ďalší zápas: Nedeľa 12. mája 21:00 SELČ v TD Garden v Bostone.