Bruins celebrate after game 5

Ešte žijeme! Boston Bruins vyslali jasný odkaz, že sa určite neplánujú vzdať. Skôr naopak.

Odhodlaný tím, ktorý sa opäť musel zaobísť bez kapitána Brada Marchanda, uspel na ľade Florida Panthers 2:1 a nedovolil domácim, aby pred vlastnými fanúšikmi oslavovali postup do finále Východnej konferencie.

"A teraz sa vrátime domov a vyhráme!" zareagoval David Pastrňák, ktorý sa strelecky nepresadil, aj keď mal niekoľko príležitostí. Predovšetkým necelých päť minút pred koncom, keď sa objavil sám pred brankárom Sergejom Bobrovským a bekhendom mu chcel poslať puk medzi betóny.

Jednotka Panthers však bola proti. Nakoniec to český útočník ani nemusel ľutovať, pretože Bruins si aj bez jeho príspevku udržali vedenie a môžu sa tešiť na šiesty zápas v TD Garden.

Ten sa hrá v piatok večer európskeho času.

Výraznú zásluhu na výhre mal brankár Jeremy Swayman, ktorý pochytal 28 striel a priživil nádeje Bruins. "Počas celého zápasu chcem ostať silný. Od úvodného vhadzovania až po záverečný hvizd," povedal americký brankár.

Kľúčový zákrok vytasil deväť sekúnd pred koncom, keď vychytal Sama Reinharta a uhájil tesnú výhru. Fanúšikovia Panthers si len smutne vydýchli. Vyrovnanie bolo v tej chvíli blízko.

Swayman v závere zachránil výhru Bruins

Swayman znova ukázal, že je majster veľkých zákrokov. "Milujem energiu a rovnako ju aj vnímam. Jediné, čo registrujem, sú hráči v čiernej a zlatej farbe," dodáva brankár, ktorý v tretej tretine zlikvidoval dostatok streleckých pokusov aktívnych domácich.

Z Bruins sa aj počas play off stáva jedna rodina.

Hrajú aj za kapitána Brada Marchanda, ktorý kvôli zdravotným komplikáciám nemôže hrať, ale inak je celý čas s tímom. To pre Boston znamená veľkú podporu.

"Je úžasné, že je celý čas s nami. Chceme mu dať možnosť, aby si v sérii ešte zahral. Som hrdý na to, ako to náš tím zvládol," zareagoval Pastrňák, ktorý má na drese áčko pre asistenta kapitána, takže má teraz o to väčšiu zodpovednosť.

Marchandova prítomnosť však pre mužstvo veľa znamená.

"Už len to, že je s nami, je super. Dáva nám život a optimizmus. Chceme, aby mohol byť s nami aj na ľade," pridáva sa obranca Charlie McAvoy, ktorý riadil víťazstvo na Floride dvomi bodmi (1+1).

McAvoy vrátil vedenie na stranu Bruins

"Nikdy sa netreba vzdávať," odhodlane dodal McAvoy. "Vyhrali sme, tak to teraz poďme urobiť aj doma."

Pre Marchanda to bol už druhý vynechaný duel v rade. Zranil sa počas tretej partie po strete s floridským útočníkom Samom Bennettom. Detaily zdravotných problémov sa v play off úzkostlivo taja, ale Bruins aj tak veria, že by ešte mohol do série zasiahnuť.

Vďaka víťazstvám na Floride urobili prvý krok. Ak si chcú zahrať finále konferencie, tak teraz majú pred sebou ešte dva.

"Súper bol naozaj rýchly. V úvode sme sa snažili pohybovať puk spôsobom, ktorý sa mi nepáčil," zhodnotil Paul Maurice, tréner Panthers. "Hostia mali dobrú prvú tretinu. My sme tam mali šance, ale naša hra sa mi nepáčila a na lepšiu úroveň sme sa dostali až potom."

Skúsený tréner je majstrom v tom, ako mužstvo nabudiť správnym impulzom. V jednej chvíli hráčom na striedačke veľmi emotívne dohovoril. Na jeho pomery aj dosť hlasno.

"V tomto som naozaj dobrý," pousmial sa Maurice.

Novinárov pobavil tým, ako hodnotenie ukončil: "Prehrali sme. Poďme domov."

Panthers čaká cestovanie do Bostonu. Ak neukončia sériu ani tam, tak sa vrátia domov na infarktový siedmy zápas. To je presne to, čo si Pastrňák a spol. želajú.

"Myslím si, že sme sa počas prvej tretiny dobre rozhodovali na ľade a viedlo to k šanciam," zhodnotil Jim Montgomery, tréner Bruins. "Bol to pre nás najlepší zápas v sérii."

Pomer striel bol vyrovnaný (29:28). O jednu teda vyhrali domáci. Ale o jeden gól uspeli hostia. Bruins teraz majú pred sebou veľkú výzvu. Ešte nikdy v histórii sa im nepodarilo otočiť sériu, v ktorej prehrávali 1:3. V predchádzajúcich 25 prípadoch po takom vývoji vždy prehrali.