sobotka 105

Skvelý vstup do sezóny má za sebou český útočník Vladimír Sobotka, ktorý dvoma asistenciami pomohol tímu St. Louis Blues k cennému triumfu na ľade šampiónov Pittsburgh Penguins. Ešte o prihrávku viac si pripísal proti San Jose Sharks líder celku Philadelphia Flyers Jakub Voráček. Slovenský útočník Marko Daňo musel na úvod sezóny prehryznúť vysokú prehru, jeho tím Winnipeg Jets doma podľahol Toronto Maple Leafs 2:7. Vo veľkom štýle zahájil ročník kapitán Edmonton Oilers Connor McDavid, ktorý hetrikom zostrelil Calgary Flames. Tri góly oslávil aj strelec Philadelphie Wayne Simmonds.

Pittsburgh - St. Louis 4:5 po predl.
Súboj elitných celkov Pittsburgh Penguins a St. Louis Blues sa zmenil na nečakanú drámu. Hostia viedli na ľade obhajcu Stanley Cupu sedem minút pred koncom riadneho hracieho času 4:2 a nakoniec oslavovali triumf 5:4 po predĺžení. Víťazný gól strelil obranca Alex Pietrangelo.
Veľkú zásluhu na úspechu Blues mal všestranný český útočník Vladimír Sobotka, ktorý strávil na ľade takmer devätnásť minút a blysol sa dvoma asistenciami.
"Som veľmi spokojný, ako sme sa s tým dokázali vyrovnať a vrátiť sa do zápasu," vyhlásil tréner St. Louis Mike Yeo. "Toto je pre nás na úvod sezóny veľké víťazstvo."
Hlavnou postavou duelu sa stal obranca Pietrangelo, ktorý strelil dva góly. Na ten prvý v čase 35:37 mu prihral Sobotka, ktorý následne pripravil aj gól pre Paula Stastnyho.
Penguins boli na pokraji porážky, v záverečných siedmich minútach ale udreli Sidney Crosby s Conorom Shearym, ktorí poslali dramatický duel do predĺženia.

V jeho druhej minúte udrel Pietrangelo a zaistil Blues jeden bod navyše. Za hostí odohral takmer trinásť minút aj český útočník Dmitrij Jaškin, bodovo sa však nepresadil.
Winnipeg - Toronto 2:7
Obrovský ofenzívny potenciál demonštrovali v úvodnom dueli novej sezóny hráči celku Toronto Maple Leafs, ktorí zvíťazili na ľade tímu Winnipeg Jets vysoko 7:2. Dvoma gólmi zažiaril veterán Patrick Marleau. Obranca Martin Marinčin sa na súpisku víťazov nezmestil. Marko Daňo v drese Jets za viac ako osem minút na ľade nebodoval.

Maple Leafs nastrieľali v úvodnom dueli ročníka sedem gólov prvýkrát od sezóny 1987-88, v klubovej histórii sa im to podarilo už siedmykrát. Za výhrou vykročili počas úvodných dvadsiatich minút, v ktorých strelili tri góly.
Torontu vyšla lepšie aj druhá tretina, náskok zvýšil Marleau, ktorý potom trafil aj v záverečnej časti a rozšíril svoju streleckú bilanciu na 510 gólov. Na konečných 7:2 z pohľadu hostí potom upravil talentovaný Auston Matthews.

"V ofenzíve sa nám darilo. Presadili sme sa, keď sme to najviac potrebovali," pochvaľoval si Auston Matthews. "So ziskom dvoch bodov sme samozrejme spokojní."
Jets sa dlho nedokázali presadiť v útoku, nepomohlo im ani celkovo osem presilových hier. V prípravnom období pritom Winnipeg využil 13 zo 17 početných výhod. Tentoraz však vyšiel naprázdno a musel sa zmieriť s ťažkou porážkou.
Edmonton - Calgary 3:0
Bitka o kanadskú provinciu Alberta sa zmenila na jednoznačnú záležitosť. Domáci tím Edmonton Oilers porazil celok Calgary Flames 3:0.
Hrdinom zápasu sa stal kapitán Oilers Connor McDavid, ktorý zažiaril hetrikom. Kanadský reprezentant otvoril skóre duelu v čase 11:01, keď sa presadil z dorážky po strele Leona Draisaitla.

Ďalšie dva zásahy pripojil McDavid v záverečnej časti, keď spečatil triumf svojho tímu. V drese Oilers zažiaril aj gólman Cam Talbot, ktorý pochytal všetkých 26 striel súpera a oslávil čisté konto.
V drese hostí naskočil do stretnutia český útočník Michael Frolík, výraznejšie sa však nepresadil. Na ľade strávil necelých osemnásť minút a pripísal si tri hity. Legendárny Jaromír Jágr, ktorý na začiatku týždňa podpísal s Flames kontrakt, na zápas nenastúpil.
San Jose - Philadelphia 3:5
Záverečný duel prvého hracieho dňa novej sezóny medzi celkami San Jose Sharks a Philadelphia Flyers sa zmenil na prestrelku. Z triumfu 5:3 sa nakoniec radovali hostia.
Veľkú zásluhu na ňom mal český útočník Jakub Voráček, ktorý si dokopy pripísal tri asistencie. Najprv pripravil gól pre Claudea Girouxa a následne asistoval aj pri dvoch zásahoch Waynea Simmondsa. Ten v dueli zažiaril dokonca hetrikom.

Domáci Sharks držali so súperom krok takmer päťdesiat minút, v záverečnej časti duelu však dvakrát inkasovali a nádej na dobrý výsledok sa im rozplynula.
V drese San Jose odohral cez šestnásť minút Tomáš Hertl, ale pripísal si len jeden záporný bod v hodnotení účasti na ľade.
1. Connor McDavid (EDM): 3 góly, 3 strely
2. Wayne Simmonds (PHI): 3 góly, 3 strely, 2 hity
3. Jakub Voráček (PHI): 3 asistencie, 2 strely, 17:15 čas na ľade