pit-crosby-column-1000

Sidney Crosby teki torstain kierroksella historiaa, kun hän johdatti Pittsburgh Penguinsin 6-5-jatkoaikavoittoon Detroit Red Wingsistä. Crosby tehtaili ottelussa tehot 1+2 ja nousi NHL:n historian 14. pelaajana 1000 syöttöpisteeseen.

Crosby vieläpä saavutti rajan historian seitsemänneksi pienimmällä ottelumäärällä (1269). Hän on myös seitsemäs pelaaja, joka onnistui tempussa yhden seuran paidassa.

Crosbya nopeammin rajan ovat saavuttaneet vain Wayne Gretzky (645 ottelussa), Mario Lemieux (856), Paul Coffey (1105), Adam Oates (1174), Ron Francis (1235) ja Marcel Dionne (1259).

- Tällaiset saavutukset puhuvat omaa kieltään. Ne kertovat, että hän kuuluu kaikkien aikojen parhaimpien pelaajien joukkoon, painotti Penguinsin päävalmentaja Mike Sullivan torstain voiton jälkeen.

Crosby tulee todennäköisesti nousemaan vielä monta sijaa kaikkien aikojen syöttöpörssissä, jossa seuraavana hänen edessään ovat Joe Sakic (1016), Lemieux (1033), Dionne (1040) ja Gordie Howe (1049). Crosby ei tiennyt, kenen päänahkoja hän seuraavaksi jahtaa,

- En tiennyt tästä, mutta se on siistiä. Sillä on iso merkitys, että olen päässyt tällaisten pelaajien seuraan. Vartuin katsoessani näiden pelaajien otteluita. Olen suuri kiekkofani, joten on kunnia-asia olla osa tätä ryhmää, Crosby hehkutti.

Gretzky on kaikkien aikojen ykkösenä selvällä erolla: hän saavutti urallaan peräti 1963 syöttöpistettä, kun taas toisena oleva Ron Francis kirjautti 1249 syöttöä. Tonnin kerhoon kuuluvat edellä mainittujen nimien lisäksi myös Mark Messier, Ray Bourque, Jaromir Jagr, Joe Thornton ja Steve Yzerman.

PIT-DET: Crosby alustaa Karlssonin jatkoaikamaalin

Penguinsin vire jatkuu

Crosbyn ennätyksen lisäksi isona puheenaiheena oli ottelun merkitys. Panokset olivat jättimäiset, sillä Pittsburgh ja Detroit olivat tasapisteissä Itäisen konferenssin playoff-viivan päällä. Penguins nousi voittonsa myötä Red Wingsiä pisteen edelle ja tarrasi kiinni viimeiseen pudotuspelipaikkaan.

Penguinsilla on jäljellä enää kolme runkosarjaottelua. Pudotuspelit alkavat 20. huhtikuuta.

- Tämä aika kaudesta on todella hauskaa, kun pelataan isoja otteluita. Vielä hauskempaa on saada kaksi pistettä tällaisista otteluista, Crosby jatkoi.

Playoff-kamppailun erot ovat todella pieniä, sillä Penguinsin takana kärkkyy kolme joukkuetta 85 sarjapisteessä. Detroitin lisäksi joukkoon kuuluvat Washington Capitals ja Philadelphia Flyers. Detroitilla ja Washingtonilla on Pittsburghin tavoin pelaamatta vielä kolme runkosarjaottelua, kun taas Philadelphialla on enää kaksi ottelua.

Vielä hetki sitten Penguinsin tilanne näytti tukalalta, mutta nyt joukkue on näiden neljän seuran välisen kisan ennakkosuosikki. Pingviinipaidat ovat nimittäin kymmenen ottelun pisteputkessa. Tänä aikana alle on tullut seitsemän voittoa.

PIT-DET: Crosby ohjaa syötön verkkoon

Historiaa parhaimmalla mahdollisella hetkellä 

Ottelun ykköstähtenä palkittu Crosby teki historiallisen syöttöpisteensä maukkaaseen paikkaan, sillä kapteenin alustus toi Penguinsille voiton jatkoajalla. Crosby pelasi kiekon hyökkäyspäässä Erik Karlssonille, joka otti pelivälineen haltuun ja tykitti ratkaisun tulisella lyöntilaukauksellaan.

- Pysyimme jatkoajalla paremmin kiekossa kuin vastustaja. Emme pakottaneet hyökkäyksiä. Suunnan muututtua pitää aina yrittää luoda hyvä paikka, ja siinä olimme hyviä. Olimme hieman kärsivällisempiä kuin vastustaja, Crosby iloitsi. 

Avauserä tuotti molempiin päihin kaksi maalia, kun kotijoukkue Pittsburghilta osuivat Drew O'Connor sekä Kris Letang ja vierailta Lucas Raymond, joka vastasi molemmista kihauksista.

Isännät repivät eroa toisen erän ja kolmannen erän alun aikana. Crosby ja Bryan Rust veivät Penguinsin 4-2-johtoon toisessa erässä. Jeff Petry teki Red Wingsille tärkeän kavennuksen juuri ennen toista taukoa, mutta Jeff Carter iski 5-3-osuman kolmannen 20-minuuttisen alkupuolella.

Detroit kuitenkin pakotti pelin tasoihin loistavan loppukirinsä turvin. Dylan Larkin kavensi ajassa 52.56, ja hattutemppuun yltänyt Raymond tasoitti paria minuuttia myöhemmin. 

Crosby sanoi lopun vaikeuksien olleen vain hyvää harjoitusta Penguins-ryhmälle.

- Aina pitää löytää keinot voittaa, pelasimme mitä vaihetta kaudessa tahansa. Meillä on yhä opittavaa. Olemme olleet monet kerrat samassa tilanteessa, mutta toivottavasti olemme jo ottaneet jotain opiksi.

Penguinsin runkosarjan loppuohjelma on tiukka. Parin päivän päästä vastaan asettuu liigan kärkijoukkueisiin kuuluva Boston Bruins, jonka jälkeen eteen astuvat vielä Nashville Predators ja New York Islanders.

Red Wingsin ohjelma on lähtökohtaisesti suotuisampi, sillä vastaan asettuvat playoff-paikkansa varmistanut Toronto Maple Leafs sekä kautensa runkosarjaan päättävä Montreal Canadiens, jonka Detroit kohtaa kahdesti.

Aiheeseen liittyvä sisältö