Edmonton Oilers v Colorado Avalanche

Kauden 2023-24 runkosarja jää NHL:n historiankirjoihin hyökkäyspelin riemumarssina. Kun otetaan tarkasteluun liigan 20 parasta pistenikkaria ja peilataan heidän suorituksiaan viime vuosiin, voidaan todeta lajin kehittyneen hurjalla vauhdilla hyökkäysvoittoisempaan suuntaan ja maaliverkkojen heiluneen tiuhempaan kuin aikoihin.

Pistepörssin voittajan Art Ross Trophy meni Tampa Bay Lightningin Nikita Kutsheroville, joka keräsi huimat 44+100=144 tehopistettä. Venäläislaiturista tuli NHL:n historiassa vasta kolmas pelaaja, joka on pystynyt tekemään 40 maalia ja antamaan 100 maalin johtanutta syöttöä samalla kaudella. Edelliset olivat Wayne Gretzky ja Mario Lemieux.

Kakkoseksi sijoittunut Colorado Avalanchen Nathan MacKinnon saavutti niin ikään 140 pisteen rajapyykin (51+89=140). Edellisen kerran kaksi pelaajaa ylsi samalla kaudella vähintään 140 pisteeseen kaudella 1995-96, kun Pittsburgh Penguinsin superkaksikko Lemieux ja Jaromir Jagr tekivät tuhojaan taalajäillä.

COL-MIN: MacKinnon tekee hattutempun kolmella kauniilla maalilla

Pistepörssin kolmonen oli Edmonton Oilersin Connor McDavid tehoillaan 32+100=132. Hänestä ja Kutsherovista tuli Gretzkyn, Lemieux'n ja Bobby Orrin jälkeen NHL-historian neljäs ja viides pelaaja, jotka ovat syöttäneet yhdellä kaudella vähintään sata maalia.

NHL:n pistepörssin 20 parhaan joukossa oli tällä kaudella peräti yhdeksän pelaajaa, jotka puhkaisivat 100 tehopisteen rajan. Pistepörssissä sijalle 20 sijoittunut Florida Panthersin Matthew Tkachuk keräsi 88 tehopinnaa. Tuolla saaliilla olisi voitettu Art Ross Trophy alle vuosikymmen sitten, sillä Dallas Starsin Jamie Benn vei kauden 2014-15 pistepörssin voiton tehtailtuaan 87 pistettä.

Useat nykyiset NHL:n tähtipelaajat ovat saaneet kiekko-oppinsa Pohjois-Amerikan ulkopuolella. Tällä kaudella pistepörssin 20 parhaan joukkoon ylsi seitsemän eri maan kansalaisia. Siniristilippua pitivät korkealla kahdeksanneksi sijoittunut Avalanchen Mikko Rantanen (42+62=104) ja 18. sijan napannut Carolina Hurricanesin Sebastian Aho (36+53=89). Rantasesta tuli Jari Kurrin ja Teemu Selänteen jälkeen kolmas suomalainen NHL-pelaaja, joka on pelannut peräkkäiset 100 pisteen kaudet.

CAR-WSH: Aho tekee ylivoimamaalin

Nyky-NHL:stä puhutaan usein "nuorten miesten liigana". Puheille löytyy pohjaa pistepörssin kärkipäästä, sillä 20 parhaan joukossa oli peräti 16 alle 30-vuotiasta pelaajaa. Nuorin heistä oli Vancouver Canucksin Quinn Hughes, 24, joka oli lopulta 92 pisteellään pörssin 15. ja kauden tehokkain puolustaja. Vanhin 20 parhaan joukossa oli sijan 14 napannut Pittsburgh Penguinsin Sidney Crosby, 36.

Kolmen Original Six -seuran pelaajat ylsivät pistepörssin Top 20:een ensimmäistä kertaa sitten kauden 1993-94. New York Rangersin Artemi Panarin keräsi 120 tehopistettä, vei pörssin nelossijan ja oli lähellä rikkoa seuran yhden kauden piste-ennätyksen. Viidenneksi sijoittunut David Pastrnak (110) takoi toisen peräkkäisen yli 100 pisteen kauden ensimmäisenä Boston Bruinsin pelaajana 30 vuoteen. Hurjat 69 kertaa verkkoa heiluttanut Toronto Maple Leafsin Auston Matthews kruunattiin maalikuninkaaksi, ja hänen pistepottinsa 107 oli suurin, mitä Toronton pelaajalta on nähty kolmeen vuosikymmeneen. Sillä irtosi pistepörssin kuudes sija.

Aiheeseen liittyvä sisältö