laine warmup

Historiaa on kirjoitettu. Nyt ensin kotiin ja sitten syntiseen kaupunkiin ensi viikolla.
Winnipeg Jets eteni torstaina ensimmäisen kerran seuran ja kaupungin historiassa NHL:n pudotuspelien kolmannelle kierrokselle. Jets jyräsi ratkaisevassa seitsemännessä ottelussa Nashville Predatorsin vieraissa 5-1.

 • Winnipegissä on ollut isot juhlat tänä keväänä. Olemme vain iloisia, että saimme jatkettua niitä, Jets-kapteeni Blake Wheeler riemuitsi.
  Vastakkain olivat NHL:n runkosarjan kaksi parasta joukkuetta. Winnipeg oli se kakkonen, mutta tässä ottelusarjassa ykkönen. Jetsin esitykset varsinkin kantrikaupungissa olivat vakuuttavia.
  - Paljastavin tilasto minulle tässä ottelusarjassa oli se, että pelasimme Nashvillessä neljä ottelua liigan parasta joukkuetta vastaan emmekä hävinneet kertaakaan varsinaisella peliajalla, Winnipegin päävalmentaja Paul Maurice ihasteli nuoria suojattejaan.
  Lisää aiheesta: [Ensikertalaiset vastakkain lännen finaaleissa]
  Ne nuoret ovat keränneet arvokasta playoff-kokemusta kovista otteluista nyt kuukauden ajan. He eivät ole enää täysiä keltanokkia.
  - Osoitimme runkosarjassa, että meillä on todella hyvä joukkue. Meillä on paljon nuoria jätkiä, jotka ovat pelanneet isoissa otteluissa. Eivät toki NHL:n pudotuspeleissä, mutta kaikki ovat olleet innoissaan playoff-kiekosta ja ovat yrittäneet parantaa peliään runkosarjasta. Kaikki ovat tehneet hyvää työtä sen suhteen, Winnipegin suomalaistähti Patrik Laine iloitsi.
  Winnipeg tekee jonkinlaista seurahistoriaa nyt lähes päivittäin. Atlanta Thrashers / Jets ei ollut voittanut edes yhtään playoff-ottelua ennen tätä kevättä. Thrashers (2007) ja Jets (2015) olivat tippuneet ainoilla playoff-reissuillaan heti ensimmäisellä kierroksella suoraan voitoin 0-4.
  Alkuperäinen Jets eli nykyinen Arizona Coyotes pääsi Winnipegin vuosinaan kahdesti toiselle kierrokselle, mutta törmäsi kummallakin kerralla sen ajan superjoukkueeseen Edmonton Oilersiin. Coyotes on sittemmin piipahtanut konferenssifinaaleissa 2012.

Jos oli Nashville ainakin etukäteen ajatellen pelottava paikka pelata vieraissa, niin nyt eteen tulee Läntisen konferenssin finaaleissa taas todella innokas kotiyleisö. Ensimmäistä kauttaan NHL:ssä pelaava Vegas Golden Knights kirjoittelee Jetsin tapaan historiaa joka kerta astuessaan kaukaloon.
Keväällä 2003 nähtiin edellisen kerran konferenssifinaalit, joissa kohtasivat ensimmäistä kertaa historiassaan niin pitkälle edenneet seurat. Tuolloin vastakkain olivat Anaheim Ducks ja Minnesota Wild.
Läntisen konferenssin finaalisarja käynnistyy lauantaina. Kaksi ensimmäistä ottelua pelataan Winnipegissä. Varmuuden vuoksi on syytä laittaa turvavyöt päälle.
- Vegas on nopea. He pelaavat todella nopeasti. Siihen joukkueet pyrkivät nykyään NHL:ssä. Sitä mekin saarnaamme, Wheeler painotti.
Vegasia ei voi ajatella enää sinä laajennusjoukkueena, jonka meno hyytyy jossain vaiheessa. Golden Knights on pelannut 82 runkosarjaottelua ja 10 playoff-taistoa.
- Tämä ei ole mitään sattuman kauppaa. Vegas ei ole tuhkimotarina. He ovat täyttä totta, Wheeler varoitti.
- He ovat nyt yksi 31 seurasta. He ovat ansainneet päästä tänne. He ovat pelanneet poikkeuksellista jääkiekkoa. Pitää nostaa hattua heille. Nyt he ovat kuin me. He ovat kuin mikä tahansa muu NHL-joukkue, joka yrittää voittaa Stanley Cupin, Winnipegin Genaral Manager Kevin Cheveldayoff säesti.
Winnipegin hyökkäysvoima on ollut hyvin esillä pudotuspeleissä. Jets ja Washington Capitals ovat tehneet kahden ensimmäisen playoff-kierroksen aikana eniten maaleja. Kumpikin on heiluttanut verkkoa 43 kertaa eli maaleja on syntynyt 3,58 per ottelu.
Winnipegin ykkössentteri Mark Scheifele johtaa NHL:n pudotuspelien maalipörssiä. Hän on osunut 11 kertaa, mutta ei silti ole mielestään istuimen ja ratin välissä.

 • Kaikki alkaa Blake Wheeleristä. Hän ajaa tätä bussia ja me kaikki muut seuraamme, Scheifele totesi Sportsnet-kanavan haastattelussa.
  Scheifele johtaa Winnipegin sisäistä playoff-pistepörssiä. Wheeler on kakkosena ja Paul Stastny kolmantena. Helmikuussa hankittu Stastny on ollut elintärkeä lisä Jetsin peliin.
  - Stastny on tehnyt kovia tehoja ja kovan plusmiinuslukeman kahden todella nuoren laiturin (Patrik Laine ja Nikolaj Ehlers) välissä. Hän on pelannut hyviä ketjuja vastaan. Hänen kiekkoälynsä on aivan huippuluokkaa, Maurice ylisti.
  Laine on ampunut pudotuspeleissä kaikista Winnipegin pelaajista eniten kohti vastustajan maalia. Nuoren suomalaistähden kuti on kuitenkin painunut pömpeliin saakka vain kolme kertaa. Jetsin playoff-pistepörssissä hän on viidentenä.
  Tällä hetkellä Laine ei murehdi omia tilastojaan. Uran ensimmäiset NHL:n pudotuspelit maistuvat sen verran makeilta.
  - Olen vain iloinen, että olen täällä enkä tee kesätreeniä kotona. On mahtavaa, että voin pelata playoff-kiekkoa tämän joukkueen kanssa, Laine intoili.
  Winnipeg lähtee suosikkina lännen finaaleihin. Laineen herääminen maaliosastolla tekisi Vegasin olosta vielä tukalampaa.
  Myös hyökkääjä Nikolaj Ehlersin ruuti on ollut märkää. Tanskalainen hakee yhä NHL-uransa ensimmäistä playoff-maalia. Ehlers tuo onneksi Winnipegin peliin panoksensa ilman osumiakin.
  - Pidin todella Ehlersin kiekollisesta pelistä, Maurice kehaisi.
  Viimeisimmät uutiset NHL:n pudotuspeleistä kertoo Twitterissä [@NHL\_fi]
  Winnipeg keräsi runkosarjassa 114 sarjapistettä, mikä on seuran ylivoimainen ennätys. Vegas oli 109 pisteellään NHL:n viidenneksi paras joukkue.
  Runkosarjan kohtaamiset menivät Vegasin eduksi. Golden Knights voitti kaksi kolmesta taistosta, kotonaan varsinaisella peliajalla ja vieraissa jatkoajalla. Jets voitti sen ensimmäisen kahdesta kotiottelustaan varsinaisella peliajalla.
  Winnipegin maalivahti Connor Hellebuyck ei varmaankaan muistele Vegas-kohtaamisia lämmöllä. Hän päästi kolmessa ottelussa yhteensä 12 kiekkoa taakseen ja tuli kerran vaihtoon kesken kamppailun.
  Toisessa päässä kaukaloa kiekkoja torjuu Vegasin Marc-Andre Fleury, joka on monien mielestä ollut kahden ensimmäisen kierroksen aikana pudotuspelien arvokkain pelaaja. Jetsin pitää läpäistä ritarivahdin kilpi.
 • Fleury on parhaimmillaan juuri nyt. Tähän aikaan kaudesta kuuma maalivahti voi viedä joukkueen pitkälle. Meidän pitää löytää keinot tehdä tästä haastavaa hänelle, Wheeler vaati.
  Torstain ottelu Nashvillessä oli Jetsille paitsi seurahistorian ensimmäinen "Game Seven", niin myös kaikkien aikojen isoin ottelu. Jatkossa ollaan jälleen isojen asioiden äärellä. Nyt pelataan pääsystä Stanley Cup -finaaleihin.
  - Me pelasimme juuri ison ottelun. Otteluista tulee vain isompia tästä eteenpäin. Pyörää ei tarvitse keksiä uudestaan. Pitää vain tuoda sitä intoa, jota meillä oli torstaina, Wheeler muistutti.
  Jetsillä on myös Kanadan maine puolustettavana. Kanadalaisjoukkue esiintyi edellisen kerran Stanley Cup -finaaleissa 2011, jolloin asialla oli Vancouver Canucks. Kanadan edellinen mestari on sitten jo neljännesvuosisadan takaa. Montreal Canadiens juhli 1993.
  Ehkä tuo Kanadan kuiva kausi tulee kesäkuussa päätökseen. Jets on monien papereissa tällä hetkellä suurin suosikki nostamaan Stanley Cup -pokaalia.
  Ei pidä kuitenkaan kiirehtiä liikaa. Aloitetaan siitä lauantain kotiottelusta.
  - Vasta toinen kierros on takana. Olemme täällä voittamassa Stanley Cupia. Emme ole saavuttaneet vielä mitään, Hellebuyck paalutti.