GettyImages-2159756986

Emil Hemming täytti 18 vuotta vain muutama päivä sitten, mutta urheilijanuorukainen vaikuttaa valmiimmalta ammattilaisen elämään kuin useimmat ikäisensä. Dallas Stars, joka varasi Hemmingin vuoden 2024 NHL Draftin ensimmäisellä kierroksella, kutsui lupaavan hyökkääjän oikopäätä nuorten pelaajien leirille.

Omien vahvuuksien arvioiminen on aina hankalaa, mutta kun Hemmingiltä niistä kysyy, vastaus tulee kuin apteekin hyllyltä.

– Olen ahkerasti töitä tekevä kahden suunnan hyökkääjä, ja minulla on hyvä laukaus, Hemming ilmoitti keskiviikkonaStarsin leirillä.

Stars järjestää kehitysleirin Friscossa, joka sijaitsee lyhyen ajomatkan päässä Dallasista. Suomalaisista Comerica Centerissä pidettävän leirin miehitykseen kuuluvat lisäksi Niilopekka Muhonen ja Arttu Hyry.

– On ollut hienoa ja hauskaa päästä vauhtiin ja tutustumaan kavereihin. Tämä viikko kuluu täällä, ja sitten matkustan takaisin kotiin ja jatkan harjoittelua siellä. Minulla on vielä vuosi jäljellä TPS:n kanssa, kertoi Hemming.

Vaasassa syntynyt Hemming pelasi juniorijääkiekkoa Sportissa, Kiekko-Espoossa ja TPS:ssä. Päättyneellä Liigan kaudella nuori hyökkääjä pelasi uransa ensimmäiset 40 pääsarjaottelua TPS:n väreissä, ja tehopisteitä kertyi 7+4=11.Vaikka kokemusta löytyy Suomen alle 18- ja alle 20-vuotiaiden maajoukkueistakin, matkaa NHL-pelaajan statukseen vielä riittää.

– Yritän lisätä tekemiseeni ammattimaisuutta. Seuraavaksi on otettava kehitysaskeleita sen eteen, että olen valmis NHL:ään. Se vaatii paljon rajua työntekoa, mutta se on ajattelutapani nyt, Hemming totesi.

– Ammattimaisuuteen kuuluvat ravintoasiat ja sen sellaiset. Pieneltä vaikuttavat asiat voivat olla avainasemassa eliittipelaajaksi kehittymisessä. Otan kaiken täällä oppimani mukaan ja jatkan hommia Suomessa.

Dallas varaa Hemmingin NHL Draftin 29. pelaajana

Starsin suomalaiset onnittelivat Hemmingiä

Hemming sai 18 ikävuotta mittariin 27. kesäkuuta, ja seuraavana päivänä hänen maailmansa mullistui NHL Draftissa. Starsin omistaja Tom Gaglardi nousi Las Vegasin ihmepyhättö Spheren lavalle ja kuulutti Hemmingin nimen varaustilaisuuden toisena suomalaisena ja koko draftin 29:ntena.

Starsin GM Jim Nill arvostaa Hemmingin korkealle.

– Pidämme hänestä todella. Hänen pelityylinsä sopii joukkueemme tyyliin. Meillä on täällä jo ennestään hyvä ryhmä suomalaispelaajia. Hän on kahden suunnan pelaaja ja pyrkii aina ensisijaisesti laukomaan, Nill arvioi.

Stars tunnetaan ”suomalaismafiastaan”, johon Hemming on nyt liittymässä. Jere Lehtinen on ainoana suomalaisena juhlinut Stanley Cup -mestaruutta Dallasin väreissä (1999). Nykyjoukkueessa hyökkääjä Roope Hintz sekä puolustajat Miro Heiskanen ja Esa Lindell ovat tärkeitä pelaajia.

– Sain Dallasin suomalaisilta tekstareita ja onnitteluita varaustilaisuuden jälkeen, Hemming kertoi.

– On tietysti helpompaa, kun ei tarvitse olla ainoana suomalaisena. Myös Muhonen on täällä, ja olen päässyt hänen kanssaan puhumaan suomea. Dallasia en ole ehtinyt vielä nähdä, mutta tänään (keskiviikkona) on tarkoitus mennä katsomaan kaupunkia ja kotihallia.

Varsin itsenäisen oloiselle nuorukaiselle muuttaminen tulevaisuudessa Yhdysvaltoihin tuskin osoittautuu ylitsekäymättömäksi haasteeksi. Seuran kotipaikan vahva suomalaisleima ei ole silti pahitteeksi.

– Helpottaa, kun on muitakin suomalaisia. Aina voi kysyä heiltä, jos on jotakin mielen päällä. Nyt leirillä puhuminen on ollut helppoa kaikkien kanssa. Opin englantia koulussa ja katsomalla tv-ohjelmia, erityisesti Frendejä. Lisäksi minulla on sukulaisia Miamissa, ja olen käynyt siellä neljänä talvena perättäin. Sekin on auttanut englannin taitoa, Hemming sanoi.

Hyökkääjälupaus alkoi kasvaa itsenäisyyteen hyvin varhain. Useimmille 15-vuotiaille muuttaminen pois kotikonnuilta ei tule vielä mieleenkään. Hemming sen sijaan otti loikan muuttamalla Espooseen ja sittemmin Turkuun.

– On ollut tietysti vaikeaa asua erossa perheestä. Toisaalta yksin asumisesta on ollut paljon apua. Ajomatka kotiin on ollut lyhyt, mutta jos asun myöhemmin Dallasissa, sieltä onkin sitten pitkä lentomatka, jos haluaa tavata perhettä, nuorukainen laskeskeli.

– Suomessa asuin seuran omistamassa asunnossa. Muut olivat vanhempia ja auttoivat paljon minua. Täytyi tietysti oppia laittamaan ruokaa ja pesemään pyykit. Opin ne hommat kuitenkin aika nopeasti. Tulee hyvä fiilis, kun tiedän, että pystyn asumaan yksinkin, totesi Hemming.

Aiheeseen liittyvä sisältö