Craig Berube hired May 17

Craig Berube nimitettiin perjantaina Toronto Maple Leafsin päävalmentajaksi.

Berube, 58, on valmentanut urallaan Philadelphia Flyersia ja St. Louis Bluesia yhteensä 543 runkosarjaottelussa voitto-tappiotilastolla 281-190-72. Pudotuspeleissä hänen saldonsa on 27-31. Berube luotsasi Bluesin seuran historian ensimmäiseen Stanley Cup -mestaruuteen vuonna 2019.

Maple Leafs (46-26-10) sijoittui tämän kauden runkosarjassa Atlantic-divisioonan kolmoseksi ja hävisi pudotuspeleissä heti ensimmäisellä kierroksella Boston Bruinsille. Torontolaiset ovat selvinneet playoffeissa vain kerran (2023) ensimmäistä kierrosta pidemmälle vuoden 2004 jälkeen. Seuran viimeisin Stanley Cup -mestaruus on vuodelta 1967.

Neljä NHL-joukkuetta on vielä vailla päävalmentajaa: New Jersey Devils, San Jose Sharks, Seattle Kraken ja Winnipeg Jets. Buffalo Sabres pestasi päävalmentajakseen Lindy Ruffin 22. huhtikuuta ja Ottawa Senators Travis Greenin 7. toukokuuta.

Aiheeseen liittyvä sisältö