fla-barkov-cup-sider

FLORIDA – Maalivahti Sergei Bobrovski pääsi nostelemaan Stanley Cup -pokaalia heti kapteeni Aleksander Barkovin jälkeen, kun Panthers varmisti mestaruuden kukistamalla Edmonton Oilersin maanantaina Amerant Bank Arenassa pelatussa seitsemännessä loppuottelussa maalein 2-1.

Stanley Cup -voitto on Panthersille seuran historian ensimmäinen. Florida liittyi liigaan kaudelle 1993-94, joten mestaruus on upea kruunu seuran 30-vuotisjuhlasesongille.

NHL:n komissaari Gary Bettman luovutti Stanley Cup -pokaalin ensin Barkoville, joka antoi sen kunniakierroksensa jälkeen seuraavaksi Bobrovskille. Venäläisveskari vartioi Floridan veräjää nyt kuudetta kautta. Hän teki Panthersin kanssa seitsenvuotisen sopimuksen vapaana pelaajana kesällä 2019.

Bobrovski, 35, on pelannut NHL-urallaan Philadelphia Flyersissa, Columbus Blue Jacketsissa ja Panthersissa kaikkiaan 700 runkosarjaottelua ja 94 pudotuspeliä. Hänet palkittiin NHL:n parhaan maalivahdin Vezina Trophylla kausilla 2012-13 ja 2016-17. Hän on ehdolla palkinnon saajaksi myös tällä kaudella.

FLA-EDM: Barkov nostaa Stanley Cupin mestarijoukkueen kapteenina

Aiheeseen liittyvä sisältö