Sebastian Aho

Carolina Hurricanesin suomalaishyökkääjän Sebastian Ahon maalivainu oli jälleen kohdillaan 4-1 päättyneessä kotiottelussa Vancouver Canucksia vastaan. Hän iski joukkueensa kolmannen maalin, ja tällä kaudella jälleen 20 maalin rajan rikkonut hyökkääjä liittyi seurahistoriassa erityiseen joukkoon.

Mikä aivotärähdys? Harva enää muistelee Ahon saamaa tälliä tammikuun puolivälissä pelatussa ottelussa Calgary Flamesia vastaan. Tuolloin Flames-puolustaja Mark Giordano taklasi Ahoa rajusti pään seudulle ja tuotti 20-vuotiaalle suomalaiselle uran toistaiseksi vakavimman loukkaantumisen. Aivotärähdyksiin ei voi koskaan suhtautua puolivillaisesti, joten moni pelkäsi Ahon joutuvan olemaan pitkäänkin poissa tositoimista.
Aho kuitenkin kuntoutui ennätysvauhdissa ja palasi kaukaloon terävänä sekä raikkaana vain parin viikon huilin jälkeen. Heti paluuottelussaan maalin iskenyt hyökkääjä oli kuin mitään ei olisi sattunutkaan. Huojentava tieto joukkueelle ja erityisesti myös Aholle oli se, ettei tärskyssä osumaa saanut polvi vaatinut leikkaustoimia.

  • Olo on ollut koko ajan parempi ja parempi. En enää mieti tapahtunutta. Koitan keskittyä koko ajan seuraavaan peliin ja auttaa joukkuettani kaikin tavoin, sillä jokainen peli on nyt meille todella tärkeä. Pelaamistani on toki helpottanut se, että onnistumisia on tullut näinkin paljon, Aho kertoi The News&Observerin sivuilla.
    Hurricanesin GM Ron Francis on seurannut tiiviisti Ahon pelaamista, ja entinen huippusentteri näkeekin suomalaishyökkääjän tilanteen erittäin merkittävänä tulevaisuutta ajatellen.
    Lisää aiheesta: [Art Ross Trophysta käydään todella kova kisa]
    - Meidän nuorten pelaajien on noustava isoon rooliin, jotta pystyisimme vakiinnuttamaan paikkamme kahdeksan parhaan joukossa Itäisessä konferenssissa. Aho on pystynyt siihen hämmästyttävän nopeasti. Hän on ehdottomasti yksi niistä pelaajista, joiden varaan pystymme tulevaisuudessa laskemaan paljon, Francis kommentoi The Herald Sunin sivuilla.
    Ahoa ja Francisia yhdistää tällä hetkellä yksi hyvin erityinen seikka. Molemmat herrat ovat nimittäin seuran historiassa niitä harvoja pelaajia, jotka ovat toistamiseen pystyneet rikkomaan 20 maalin rajan ennen kuin mittariin on tullut 21 ikävuotta. Francis pelasi NHL:ssä jo 17-vuotiaana ja rikkoi silloisessa Hartford Whalersin paidassa 20 osuman rajan kausina 1981-84 ennen kuin täytti 21 vuotta.

Francisin ja Ahon lisäksi myös Sylvain Turgeon (kausilla 1983-85) sekä Jeff Skinner (kausilla 2010-12) ovat pystyneet alle 21-vuotiaina rikkomaan 20 maalin rajan useammin kuin kerran.
Ahon tulokaskauden tehopisteet olivat 82 ottelussa 24+25=49, joilla hän oli joukkueensa sisäisessä pistepörssissä toisena Skinnerin jälkeen. Nyt kasassa on 51 pelatun ottelun jälkeen tehot 20+22=42, joten Ahon kehityskäyrä osoittaa vahvasti ylöspäin. Nykyisellä tahdilla 30 maalin raja menee heittämällä rikki.
- Erinomainen peliäly, nopeat kädet sekä terävä laukaus. Kokonaispaketti on hänellä kohdillaan. Sebastianilla on kaikki, mitä liigan tähtihyökkääjältä vaaditaan, ja se on hyvin erityistä, Ahon ketjukaveri ja seuran kapteeni Jordan Staal totesi The Herald Sunille.
Lisää aiheesta: [Power Rankings: Rask kantaa Boston Bruinsia]
Carolina on tällä hetkellä hyvin mukana taistelussa Itäisen konferenssin playoff-paikoista. Joukkue on vain pisteen päässä toisesta villi kortti -paikasta, jossa majailee New York Islanders. Hurricanes tarvitsee illasta toiseen Ahon maksimaalista panosta, johon päävalmentaja Bill Peters luottaa kuin muuriin.
- Hän on hitonmoinen pelaaja ja todella aliarvostettu tässä liigassa. Sekä minä että muut pelaajat tiedostamme hänen taitonsa ja kykynsä kantaa suurta vastuuta maalinteossa, Peters vakuutti NHL.comille.