sjs vgk gm2

Po prvním zápase to s nimi nevypadalo vesele. Soupeř ze San Jose dominoval, jeho hvězdy zářily a kotel v SAP Center vřel, že by se v něm uvařil nejeden silný protivník.
Po tom druhém je rázem všechno jinak. Hokejisté Vegas Golden Knights se páteční výhrou 5:3 dostali na koně, na kterých se vracejí domů s uloupenou výhrou z Kalifornie a velmi slušnými šancemi, jak překlopit sérii prvního kola Stanley Cupu na svou stranu.

T-Mobile Arena totiž z neonového moře Las Vegas vystupuje jako těžko dobytný hrad. V základní části tam domácí vyhráli 24 zápasů ze 41, v dalších pěti získali aspoň bod (což je proti venkovní bilanci 19-20-2 podstatný rozdíl).
Ještě důležitější ovšem je, jak dobře hrají Golden Knights před vlastními diváky v play off. Loni ve své historicky první sezoně se dostali do finále Stanley Cupu hlavně díky domácím výkonům: ve Vegas vyhráli oba zápasy prvního kola s Los Angeles Kings, které spláchli 4:0. V úvodním duelu druhého kola rozstříleli San Jose 7:0, následně prohráli po druhém prodloužení, aby pátý zápas série ovládli 5:3.

V konferenčním finále proti Winnipeg Jets pak vyhráli doma oba zápasy. Před finále Stanley Cupu, v němž jejich halu dobyli šampioni z Washington Capitals, tak měli Golden Knights domácí bilanci v play off šest výher, jediná porážka.
"Určitě se cítím lépe než po prvním zápase. Odvézt si odsud jednu výhru je docela dobré. Doufejme, že na to doma navážeme," uvedl William Karlsson, který dal ve druhém utkání gól v oslabení.
Vegas hraje před domácím dvojzápasem všechno do karet. Druhé klání v San Jose tým zvládl přesto, že v něm ještě během divoké první třetiny ztratil vedení 3:0. Jeho gólman Marc-Andre Fleury jasně předčil jedničku Sharks Martina Jonese, který po tříbrankovém přídělu ze sedmi střel po necelých sedmi minutách hry střídal.
"Měli jsme dobrý start, oni ovšem mají výborný tým a vrátili se do zápasu. My jsme ale nepanikařili. Řekli jsme si (po první třetině), že je to vlastně pořád 0:0. Uklidnili jsme se, popovídali si, vrátili se na led a odvedli dobrou práci," těšilo Fleuryho.
Více k tématu: [Vegas dvěma góly v oslabení zlomilo Sharks]
On i jeho spoluhráči dobře vědí, že v domácím prostředí dovedou být silnější než venku. Proti loňsku o to víc, že mají ve svém středu posily, které před rokem v play off neměli. A které hned v prvních utkáních ukázaly svou platnost.
Max Pacioretty dal ve druhém zápase gól a na další nahrál, celkem má po dvou startech bilanci 2+1. Paul Stastny měl v pátek dvě asistence, po dvou utkáních má na kontě tři. A největší ofenzivní hvězdou Vegas v sérii je Mark Stone - útočník získaný před letošní uzávěrkou přestupů z Ottawa Senators vstřelil vítězný gól druhého utkání a celkem má po dvou zápasech na kontě už tři trefy.

Karlsson dal krásný gól v oslabení

"Když k nám přišel, mysleli jsme si, že máme docela dobrý tým. Teď víme, že ten tým je dobrý opravdu," řekl ještě před startem play off trenér Gerard Gallant na konto kanonýra, jenž si v 18 utkáních za Vegas v základní části připsal 11 bodů (5+6) a celkem má tedy v novém dresu po 20 startech osm branek.
Další, možná trochu nečekanou akvizicí, se navíc stal Nikita Gusev. Ruský útočník Petrohradu, jenž byl v základní části s 82 body (17+65) nejproduktivnějším hráčem Kontinentální hokejové ligy, vypadl se svým týmem v semifinále play off proti CSKA Moskva a v neděli podepsal vstupní kontrakt s Vegas, které na něj vlastní práva pro NHL získaná během rozšiřovacího draftu 2017 od Tampa Bay Lightning. Smlouva vyprší 1. července, kdy bude Gusev chráněným volným hráčem.
"Moc o něm nevím. (Generální manažer) George (McPhee) se o tom dnes zmínil," uvedl ve čtvrtek kouč Gallant podle nevadského deníku Review-Journal. "Pokud se k nám připojí, uvidíme, co se stane. Věřím, že k tomu dojde a že bude mít čas s námi párkrát potrénovat, ale zatím nemám potuchy o tom, kudy se to bude ubírat."