USA_Russia_WJC_Semis

Soubojem USA a Finska vyvrcholí mistrovství světa hráčů do 20 let ve Vancouveru. Američané v páteční semifinálové bitvě v Rogers Areně zvítězili nad Ruskem 2:1. Finové potvrdili roli favorita proti Švýcarsku a vyhráli 6:1. Zklamaní semifinalisté se budou snažit spravit si chuť v duelu o bronz v sobotu ve 22:00 SEČ. Finále začne o čtyři hodiny později.

Slavil také Kazachstán, který vybojovat proti Dánsku udržení mezi elitou a nebude chybět na příštím šampionátu v Ostravě a Třinci. Dány tam nahradí Německo, který si zajistilo postup před necelý měsícem. Po středeční výhře 4:3 Kazachstán zvítězil nad Dánskem ve druhém duelu souboje na dva vítězné zápasy 4:0.
Rusové zůstávali po čtvrtfinálovém vyřazení Švédska se Švýcarskem už jediným neporaženým týmem turnaje, ale v boji o finále našli přemožitele. "Je to úžasné. I naposledy to na kanadské půdě pro Američany skončilo vítězství," připomněl útočník Ryan Poehling dva roky starý triumf USA z Montrealu a Toronta.
USA se radovaly díky brankám Olivera Wahlstroma a Alexandera Chmelevskiho, brankář Cayden Primeau se podepsal pod postup 35 úspěšnými zákroky. Jediný gól poražených vstřelil Grigori Denisenko a gólman Pyotr Kochetkov pochytal 25 z 27 střel.
Gólový účet utkání otevřel v čase 14:29 Wahlstrom, který se trefil po průniku Logana Cockerilla. Dvoubrankový náskok zajistil celku trenéra Mikea Hastingse ve 26. minutě Chmelevski, jenž v přesilové hře proměnil přihrávku Jacka Hughese, jasného favorita na pozici letošního draftu NHL.
"Hrát na juniorském mistrovství světa a získat zlato, o tom jsem snil už jako malý klub," radoval se sedmnáctiletý útočník Jack Hughes, jak se přiblížil triumfu.
Rusové za předchozích pět zápasů vstřelila 23 branek, druhý největší počet po Kanadě (24), ale v semifinále dokázali Primeaua překonal pouze jednou. Z pravé strany z úhlu na něj vyzrál Denisenko, ale potom už syn bývalého útočníka Detroit Red Wings, Hartford Whalers, Carolina Hurricanes a Philadelphia Flyers Keitha Primeaua neinkasoval.
Druhé semifinále žádné velké drama nenabídlo. Švýcarský gólman Luca Hollenstein byl hrdinou čtvrtfinále proti Švédsku a výhru 2:0 vychytal 41 úspěšnými zákroky, ale proti Finsku opouštěl už v osmé minutě branku za stavu 0:4.
Sen o historické postupu Švýcarska do finále se začal rozplývat po 40 sekundách, kdy se jako první prosadil Jesse Ylonen. Ve 3. a 6. minutě se dvakrát prosadil Aarne Talvitie a po brance obránce celku Chicago Blackhawks Henriho Jokiharjua se do branky postavil místo Hollensteina Akira Schmidt.

Finland-Celebrate

Ještě v úvodním dějství snížil Philipp Kurashev a polepšil si na šest gólů na turnaji, ale zápas byl nadále v režii Finů. Skóre se potom už měnilo pouze ve druhé třetině se trefili Aleksi Heponiemi a Rasmus Kupari, který využil přesilovku.
O čtyři body za gól a tři asistence si svou bilanci na turnaji vylepšil Heponiemi, Kupari vedle branky zaznamenal dvě přihrávky.