Lauko

Vydařené premiéry mají za sebou v přípravě na nový ročník NHL dva čeští hokejisté. Osmnáctiletý útočník Jakub Lauko ve svém prvním vystoupení za Boston Bruins přispěl brankou k vítězství nad Washington Capitals 2:1 po nájezdech. O deset let starší centr Jan Kovář se představil poprvé v barvách New York Islanders a při vítězství nad Philadelphia Flyers 3:0 si připsal asistenci.

Lauka, který má za sebou dvě sezony v české extralize v barvách Pirátů Chomutov, draftovali Bruins letos ve třetím kole 77. místě. Na začátku tréninkového kempu zůstal mladý talent v části týmu doma v Bostonu, zatímco druhá půlka vyrazila do Asie na China Games proti Calgary Flames.
Prvního startu za hlavní tým Bruins se tak dočkal v domácí TD Garden před 17.565 diváky a v 18. minutě se hned zapsal mezi střelce. Z prostoru mezi kruhy překonal gólmana Pheonixe Copleyho a otevřel skóre. "Nevěděl jsem, co mám dělat. Říkal jsem si: 'Můj bože, dal jsem gól, co teď?' Pěkný pocit," popsal své rozpoložení Lauko. Za obhájce Stanley Cupu vyrovnal v 38. minutě Brett Connolly a duel nakonec rozuzlil v nájezdech Danton Heinen.

Heinen překonal v nájezdech Vaněčka a rozhodl

Lauko dohromady strávil na ledě 14 minut a 21 sekund. Dostal příležitost i na závěrečný nájezd, ale krajana Vítka Vaněčka nepřekonal. "Snažím se, co to jde. Učím se na ledě i mimo něj. Budu doufat v to, že bych mohl zůstat v sezoně tady nebo v Providence. Chci hrát v Americe," dodal Lauko.
V sestavě Bostonu nechyběly ani stabilní opory - český centr David Krejčí a slovenský zadák Zdeno Chára, kteří se do Číny také nevydali. Krejčí stejně jako Lauko neproměnil v závěrečném rozstřelu svůj nájezd.

Lauko se trefil v premiéře za Boston

Za Capitals, na jejichž lavičce si odbyl premiéru v roli hlavního kouče Todd Reirden, nastoupil Vaněček na druhou polovinu utkání a pochytal všech 12 střel. V nájezdech pak jednou inkasoval. V sestavě Washingtonu nechyběl ani útočník Jakub Vrána, který z nájezdu rovněž neskóroval. V obraně Capitals dostal příležitost slovenský nováček Martin Fehérváry.
Trenér Bary Trotz, jenž dovedl Capitals k triumfu, má za sebou vítězný vstup v přípravě v novém působišti na lavičce Islanders. V první třetině získali dvoubrankový náskok celku z New York nováček Kieffer Bellows a Cal Clutterbuck.
V 37. minutě dovršil výsledek Sebastian Aho a byl u toho i Kovář. Švédskému obránci vrátil puk na modrou čáru a ten prostřelil Alexe Lyona. Kovář, který po pěti letech strávených v Kontinentální lize v Magnitogorsku podepsal jako nedraftovaný volný hráč s Islanders 9. července roční smlouvu, dostal šanci na ledě na 14 minut a 50 sekund.
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
Na vítězství Vegas Golden Knights nad Arizona Coyotes 7:2 se podílel hned třemi asistencemi útočník Tomáš Nosek. Už po 16 sekundách přihrál na úvodní branku Jonathana Marchessaulta a ve 14. minutě v přesilové hře opět s jeho přispění zvýšil už na 4:1 William Karlsson. Po 41 sekundách druhého dějství asistoval Nosek také u další Marchessaultovy trefy na 5:2.
Gólem a asistencí se uvedl ve Vegas forvard Max Pacioretty, jehož finalista Stanley Cupu získal 10. září z Montreal Canadiens. Stejnou bilanci měli i Karlsson a Erik Brannstrom. Vedle Noska, který jako jediný dosáhl na tři body, v sestavě vítězů nechyběl také další český forvard Tomáš Hyka.