Schwartz nastřílel hattrick a poslal Blues do 2. kola

Hokejisté St. Louis Blues dokázali v šestém utkání 1. kola vyřazovacích bojů o Stanley Cup proti Winnipeg Jets uspět jako první v celé sérii v roli domácího týmu a odměnou je jim postup do 2. kola. Tam jim budou soupeřem Dallas Stars, nebo Nashville Predators. Stars zatím vedou 3:2.

O postupové výhře Blues rozhodl autor vítězného gólu z předchozího zápasu ve Winnipegu, kde Blues uspěli stejným výsledkem 3:2, útočník Jaden Schwartz. Tentokrát totiž stihl dokonce hattrick, svůj vůbec první v play off v kariéře.
St. Louis Blues - Winnipeg Jets 3:2 (konečný stav série: 4:2)
Stejný hrdina, stejný výsledek, jiný průběh. Zatímco minule Jets otočili zápas poté, co prohrávali ještě po dvou třetinách 0:2 a Schwartz dokonal obrat v čase 59:45, tentokrát bylo vše jinak.
Skóre otevřel po pouhých 23 sekundách třetí nejrychlejší brankou klubové historie v play off a v každé další třetině přidal po gólu. Když zvyšoval v čase 43:55 už na 3:0, zdálo se být jasno. Schwartz paradoxně v sérii vedle této klíčové šňůry čtyř gólů po sobě jinak neskóroval.

Schwartz pomohl Blues k postupu hattrickem

"Je rozhodně moc pěkné takhle vystoupit a pomoci týmu," pochvaloval si šestadvacetiletý Schwartz. "Odehráli jsme to dnes ale skvěle týmově, nedali jsme jim moc prostoru a tvrdě jsme to odpracovali."
Tento stav vydržel až do 53. minuty, kdy hostující naděje oživil alespoň trošku Dustin Byfuglien. Prostor na drama se nakonec smrsknul na 38 sekund, když kontaktní gól, který dal Bryan Little v oslabení, přišel až v poslední minutě.
Jets, kteří hráli loni finále Západní konference, v závěru vůbec nepomohlo, že v končící 58. minutě musel Blake Wheeler na trestnou lavici na 2+2 minuty za faul vysokou holí.
Jordan Binnington v domácí brance předvedl 18 úspěšných zákroků, na kontě Connora Hellebuycka jich bylo 33.
"Naše obrana byla skvělá," ocenil Schwartz. "Útočníci se navíc výborně vraceli a soupeře frustrovali. Tohle byl pro nás ten největší zápas v celé sezoně, hráli jsme agresivně a byli připravení na špičkách."
[Kompletní pokrytí série St. Louis s Winnipegem]
Blues vedli po dvou třetinách na střely mezi tyčky drtivě 27:6. "Přesně tak jsme to chtěli. Být silní. A hned první střídání se vstřeleným gólem nám dalo spoustu energie. Tohle byl po všech stránkách sakra dobrý výkon," pochvaloval si kapitán vítězů Alex Pietrangelo.
Jets/Thrashers mají historicky velmi špatnou bilanci 2-12 v duelech play off s rozdílem jediné branky.
Winnipegu se sice podařilo po úvodních dvou porážkách doma vyrovnat sérii na 2:2, ale nyní má po sezoně. "Je to těžké. Hodně těžké to spolknout," nezastíral útočník Little. "Myslím, že jsme sami od sebe při vstupu do sezony hodně očekávali. A teď cítíme jen ohromné zklamání."