germany-052623

Parádní jízda německé reprezentace na mistrovství světa IIHF neskončila ani v semifinále. Tým, který šel už do čtvrtfinálového duelu se Švýcarskem jako outsider, si po vyřazení favorita poradil i s dalším vítězem skupiny. Němci zdolali Spojené státy 4:3 po prodloužení a po 70 letech budou mít medaili ze světového šampionátu.

Ve finále vyzvou Kanadu, která si po Finsku poradila v semifinále i s dalším překvapením turnaje Lotyšskem. Zámořský výběr zdolal bojovného soupeře 4:2. O bronz si před tím zahrají USA s Lotyši.

Německo je senzací MS

Fantastisch! Němečtí hokejisté i bez své největší hvězdy Leona Draisaitla (Edmonton Oilers) mění zaběhlé pořádky na světovém šampionátu. Po olympijském stříbru z roku 2018 dosáhli už teď na další z velkých historických úspěchů, po výhře nad USA skončí nejhůř druzí a mohou se pokusit získat svůj vůbec první titul mistrů světa.

O postupu do finále rozhodl v prodloužení v čase 7:32 svým druhým gólem v zápase Frederik Tiffels. Dominik Kahun měl tři asistence, další góly dali Maksymilian Szuber a Marcel Noebels. Hrdinou semifinále byl kromě Tiffelse brankář Mathias Niederberger, jenž kryl 30 ze 33 střel.

Spojené státy, které ve čtvrtfinále poslaly domů český tým výhrou 3:0, táhl dvoubodový Alex Tuch (Buffalo Sabres; 1+1). Po gólu dali Rocco Grimaldi a Michael Eyssimont (Tampa Bay Lightning). Gólman Casey DeSmith (Pittsburgh Penguins) inkasoval čtyřikrát ze 26 střel.

"Bolí to," řekl podle oficiálního webu Mezinárodní hokejové federace DeSmith. "Odehráli jsme tady skvělý turnaj, ale tentokrát jsme si nechali utéct vedení a na konci jsme o to přišli. Bronzové medaile nejsou tím, pro co jsme sem přijeli, ale i bronz je velká čest, protože tady hraje spousta dobrých týmů."

Američané coby nejvýše nasazený tým semifinále (vítěz skupiny A) rozehráli duel podstatně lépe. Po čtyřech minutách hry vedli už 2:0 po trefách Tucha a Grimaldiho. Houževnatí Němci se ale nevzdali. Tiffels je dostal sedm a půl minuty před první přestávkou do zápasu svým prvním gólem večera, tři a půl minuty nato vyrovnal Szuber.

V polovině druhé části se ale na brankovišti prosadil důrazný Eyssimont a zámořský celek znovu vedl. Do většího náskoku se ale nedostal a Němci minutu a 23 sekund před koncem třetí třetiny při hře bez brankáře vyrovnali, když puk dotlačil za DeSmithe Noebels.

V prodloužení byli výrazně aktivnější Američané, několik střel zpoza bránících hráčů včetně nebezpečných pokusů talentovaného Cuttera Gauthiera ale Niederberger vyrazil a z ojedinělé akce udeřil na druhé straně Tiffels, jenž zamotal hlavu obránci a z pravé strany rozhodl parádní trefou do horního růžku.

"Věděli jsme, že stačí jedna střela. A ta se nám povedla. Je to neuvěřitelný moment. Nemám slov. Jsem ohromně hrdý," jásal německý útočník Maximilian Kastner.

Kanada ukončila Lotyšský sen

Odpolední semifinále mělo do jisté míry zrcadlový průběh. Do čela v něm šel outsider, ale favorit duel otočil a nakonec postoupil. Lotyši dvakrát vedli, ale Kanada dokázala vždy odpovědět a ve třetí třetině urvala výsledek pro sebe.

Brankou a asistencí jí pomohl Scott Laughton (Philadelphia Flyers), další góly dali Sammy Blais (St. Louis Blues), Jack Quinn (Buffalo) a mladík Adam Fantilli. Gólman Samuel Montembeault chytil 20 ze 22 střel.

Lotyši na cestě do obou přestávek vedli díky trefám Danse Ločmelise, na kterou odpověděl ve druhé třetině Blais, a poté i Rudolfse Balcerse na konci prostřední části. Brankář Arturs Šilovs dostal tři branky ze 35 střel.

Kanaďané zlomili odpor srdnatě bojujícího soupeře až ve třetí třetině. Hned po 45 sekundách hry se v ní prosadil Quinn, o osm minut později je dostal do vedení osmnáctiletý Fantilli, jenž bude podle mnoha expertů pravděpodobnou dvojkou letošního draftu NHL za Connorem Bedardem. Laughton pak už jen 43 sekund před koncem pečetil výsledek do prázdné branky.

Pro Lotyšsko, které už tak na letošním MS vybojovalo nejlepší výsledek v historii a do Tampere ho přiletěly podpořit tisíce fanoušků, jde o první porážku po šesti výhrách v řadě (včetně té nad Českem). Kanada vyřadila po Finsku ve čtvrtfinále další tým, který mohl být vzhledem k množství příznivců v hledišti klidně považován za domácí.

"Ve čtvrtek jsme publiku (vývojem zápasu) ani moc nedovolili se do toho dostat, ale dneska dvakrát vedli, fandové je hnali dopředu a atmosféra byla hustá," popisoval podle IIHF.com kanadský bek Tyler Myers (Vancouver Canucks).

"My jsme se ale drželi. Náš tým má uznání za to, že neznervózněl a nenechal se tím svázat. Soustředili jsme na to, co jsme si řekli, zůstali jsme v klidu. Sypali jsme puky na jejich branku, bourali jsme se do ní a ve třetí třetině to fungovalo."