CZE SK

Čeští junioři dostali na úvod mistrovství světa do 20 let v Göteborgu studenou sprchu. Přestože ve svém prvním vystoupení vedli, Slovensko je nakonec porazilo 6:2, což byla jeho nejvyšší výhra v exfederálním derby v historii juniorských šampionátů.

Rozhodující byly tři minuty na začátku třetí třetiny, během nichž dali Slováci tři góly během čtyř minut a dostali se do trháku 5:1.

"Byl to pro nás dobrý budíček, protože si myslím, že ta utkání budou těžší a těžší," hodnotil pro Českou televizi kouč české dvacítky Patrik Augusta. "Musíme si nazout pracovní boty. Byla tam spousta nedůrazu, spousta vyloučení. Pokud tady chceme uspět, musíme hrát trochu jinak."

Hrdinou prvního duelu mládežnického turnaje byl slovenský útočník Servác Petrovský (draftovaný Minnesota Wild), jenž dal dvě branky a u jedné asistoval. Dva body si připsali také Samuel Honzek (Calgary Flames) a zadák Maxim Štrbák (Buffalo Sabres) za gól a nahrávku a Filip Mešár (Montreal Canadiens) za dvě asistence. Brankář Adam Gajan (Chicago Blackhawks) inkasoval dvakrát ze 29 střel.

Za Česko skórovali Dominik Rymon a Matyáš Šapovaliv (Vegas Golden Knights), brankář Michael Hrabal (Arizona Coyotes) si připsal 28 zákroků ze 34 střel.

Český tým vstoupil do utkání dobře, už po 61 sekundách hry vedl po pěkné kombinaci, kterou lehkým usměrněním puku pod břevno zakončoval Rymon. Jenže na začátku druhé části vyrovnal v přesilovce Petrovský a Slováci byli od té doby rychlejší, sebevědomější i disciplinovanější.

Augustův výběr zcela rozhodila řada vyloučení, kterých bylo celkem osm a k tomu ještě po jednom faulu nařídili sudí trestné střílení (Hrabal ho chytil). Ve druhé části tak dostal herně do sedla soupeře, jenž šel do vedení 86 sekund před přestávkou po trefě Petera Repčíka.

"Přestali jsme hrát, dostali jsme druhý gól, který nás trošičku nahloodal. Ale základem byla disciplína," uznal kouč Augusta.

"Kromě deseti patnácti minut první třetiny se to hodnotí velice špatně. Ke konci první třetiny jsme odevzdávali kotouče a přestali hrát, měli jsme obrovsky špatný nástup do druhé, byl tam faul, soupeř vyrovnal... Za mě nic se nedělo, ale pak se nám ta hra trochu sesypala. Měli jsme vyloučení, spousta hráčů se nedostala do hry. Na tolik faulů to nejde hrát, hráči to vědí, říkáme jim to, ale zase se to stalo."

Slováci pak zcela ovládli vstup do třetího dějství, když v rozmezí času 41:22 a 42:22 vstřelili góly Honzek, Boris Žabka a opět Petrovský. Obránce Žabka skóroval dokonce ve vlastním oslabení.

To byl definitivní zlom v duelu, v němž pak ještě dorážkou snižoval Šapovaliv na 2:5, jenže půl minuty nato stanovil konečný výsledek Štrbák.

Češi kromě bodů navíc přišli i o obránce Adama Jiříčka, jenž nedohrál se zraněním v dolní části těla. V úterý od 17:00 je čeká druhé utkání na MS do 20 let proti Norsku. Slovensko se už od 12 hodin střetne se Švýcarskem.