Kubalík z dorážky snížil na rozdíl jednoho gólu

Český střelec ve službách Chicago Blackhawks Dominik Kubalík dal během své první sezony v NHL v šestém utkání druhý gól, na který mu nahrával krajan David Kämpf, k týmové radosti to ale nevedlo. Výhru 5:3 si odvezli hostující Washington Capitals, i za přispění asistence beka Michala Kempného.

Kubalíkův gól body nepřinesl
Za předchozích pět startů vyslal čtyřiadvacetiletý reprezentační útočník mezi tyče dohromady 15 střel, proti loňským šampionům jich ale stihl hned deset během 60 minut.
K jeho smůle se však ujala pouze jediná, a to dorážka zblízka po střele Brandona Saada, jemuž připravil dobrou pozici na zakončení skvělou zpětnou přihrávkou Kämpf.
Kubalík na začátku 47. minuty snížil na 2:3 jen krátce poté, co se pošesté v sezoně trefil hostující kapitán Alex Ovechkin a jedním z asistentů u jeho zásahu byl Kempný.
Blackhawks pak dokonce i vyrovnali, když v polovině třetí třetiny rozjásal fanoušky Patrick Kane, jenže o necelé dvě minuty později dal rozdílový gól Tom Wilson a další odpověď už domácí nenašli. Lars Eller v závěru jistil úspěch Capitals střelou do prázdné branky.
V brankovišti hostů předvedl Braden Holtby 41 zákroků.
John Carlson se pak díky asistenci stal třetím obráncem historie NHL, který za úvodních 10 zápasů svého mužstva v sezoně nasbíral alespoň 18 bodů. Dal tři góly a přidal 15 nahrávek. Paul Coffey měl v úvodu sezony 1988-89 dokonce 20 bodů a Bobby Orr dvakrát po 18 v ročnících 1969-70 a 1973-74.

Ovechkin se trefil po parádní přihrávce Carlsona

Premiéru v NHL má už za sebou mladý útočník Kirby Dach, trojka letošního draftu. Mrzelo ho jen, že nešlo o vítězný debut. "Samozřejmě chcete svému týmu pomoci natolik, abyste váš první zápas vyhráli," podotkl Dach. "Cítil jsem se dobře, ale spoustu věcí musím ještě zlepšit."
I Tatarův gól byl málo
S podobnými pocity jako Kubalík dohrál zápas Minnesota Wild - Montreal Canadiens také slovenský útočník v dresu hostujícího týmu Tomáš Tatar. Rovněž on skóroval, když na začátku druhé třetiny vyrovnal na 1:1, ale Canadiens prohráli 3:4.
Za stavu 3:3 rozhodl v čase 52:54 Zach Parise a dokonal tak obrat Wild, kteří na začátku třetí třetiny prohrávali 2:3. Minnesota sice odmítla třetí porážku za sebou, přesto zůstává se ziskem pouhých čtyř bodů z osmi vystoupení na dně Západní konference.
"Tenhle pocit si potřebujeme dobře zapamatovat," prohlásil útočník Jason Zucker, jenž u rozhodujícího gólu asistoval. "Ten pocit výhry je skvělý. A my musíme udělat vše, abychom ho zažívali znovu a znovu."
Brankář Devan Dubnyk pomohl ke svému prvnímu vítězství v sezoně 30 zásahy.

Tatar se prosadil v přesilovce z dorážky

Skvělý nástup Canucks
Hráčům týmu Vancouver Canucks stačila k výhře v Madison Square Garden výborná první třetina, kterou vyhráli jasně 3:0, když se v rozmezí 11 minut prosadili v přesilovce Bo Horvat, pak Brock Boeser a dokonce v oslabení Jay Beagle. U dvou gólů asistoval Elias Pettersson.
Ve 35. minutě snížil Jesper Fast a Artemi Panarin ve třetí třetině dostal New York Rangers na dostřel, více už ale strážce hostující branky Jacob Markstrom, jenž si připsal 38 zásahů, nedopustil.
Canucks za první dvě třetiny přestříleli Rangers 37:23. "Tohle byly dost možná nejlepší dvě třetiny, co jsme tu měli," uvedl trenér vítězů Travis Green. "Nemohu si vybavit nic takového, alespoň za dobu, co jsem tady. Měli jsme pocit, že to mohlo být klidně 7:1 po dvou třetinách."
Zatímco Canucks si připsali pátou výhru v šesti posledních zápasech, Rangers po úvodních dvou výhrách počtvrté za sebou nebodovali.

Boeser se prosadil z mezikruží a zvýšil na 2:0

Neprůstřelný Hellebuyck
V úžasný souboj brankářů se proměnil zápas mezi Winnipeg Jets a Edmonton Oilers, který se rozhodl až po nájezdech. Connor Hellebuyck si připsal 28 úspěšných zákroků, jeho protějšek Mike Smith 23, pro oba šlo o první čisté konto v sezoně.
Góly v Bell MTS Place byly k vidění až v nájezdech. Ten rozhodující dal Kyle Connor, za domácí se trefil i druhý exekutor Patrik Laine, zatímco hvězdní hostující útočníci Ryan Nugent-Hopkins a Connor McDavid neuspěli.
Díky tomu mohl domácí trenér Paul Maurice ve svých 52 letech oslavit jako teprve sedmý kouč historie 700. výhru v NHL. "Když začínáte v téhle lize, tak pomýšlíte na to, že už jen odkoučovat 500 zápasů by bylo něco, opravdu meta. Neuvažujete o tisícovce," uvedl Maurice. "Je skvělé, jak mi začaly výhry přibývat od mého příchodu do Winnipegu," připomněl začátek roku 2014.
Maurice má v NHL bilanci 700-624-116 a navrch ještě 99 remíz. Co do počtu vítězství je třetí mezi stále aktivními trenéry za Joelem Quennevillem z Florida Panthers (892) a Barrym Trotzem, šéfem střídačky New York Islanders (813). "Jsem stále mladý chlap a věřím, že bych tuhle práci mohl ještě nějakou chvíli dělat."
Obránce Oilers Kris Russell má čerstvě na kontě 800 odehraných zápasů v základní části NHL.
Talbotova první výhra
Před českým brankářem Davidem Rittichem dostal tentokrát v brankovišti Calgary Flames přednost Cam Talbot a vedl si na výbornou, když vychytal cennou výhru 2:1 na ledě Anaheim Ducks. Pro Talbota byla první v novém působišti.
Pro domácí šlo naopak o vůbec první domácí ztrátu v sezoně, když předchozí čtyři utkání vyhráli a vždy se tak stalo v základní hrací době.
Po bezbrankové úvodní části přitom Anaheim udeřil jako první, když se už po 12 sekundách druhé třetiny trefil popáté v sezoně Jakob Silfverberg. Michael Stone však ještě do druhé přestávky vyrovnal a Mikael Backlund na konci 49. minuty rozhodl.

Backlund po Tkachukově přihrávce rozhodl

Flames tak nejlepším možným způsobem napravili sobotní porážku 1:4 z Los Angeles, kde Talbot střídal Ritticha po dvou třetinách. Povedlo se jim to navíc v místě, kam jezdí jen velmi neradi. V Anaheimu totiž Calgary prohrálo 27 z předchozích 28 zápasů.
"Myslím, že dnes to každý skvěle odmakal," ocenil tým hostující kouč Bill Peters. "Potřebovali jsme dobře odpovědět na ten sobotní zápas. A našli jsme cestu, jak to udělat."
Útočník vítězů Milan Lucic odehrál 900. zápas v základní části NHL.