Soumrak českých gólmanů. Snad jen krátkodobý

Po Michalu Neuvirthovi se zranil i Petr Mrázek. Doufám, že to není na dlouho, říká brankář Caroliny

Napsal Michael Langr @NHLcz / NHL.com/cs

Oba doufali, že v téhle sezoně zapomenou na strasti minulých let. Michal Neuvirth chtěl odvát všechny zdravotní problémy a ukázat, že je konzistentním gólmanem schopným odtáhnout na svých bedrech velkou část sezony celku Philadelphia Flyers. Petr Mrázek zase, že po odchodu z Detroit Red Wings a nepřiliš povedeném jarním angažmá ve Philadelphii pořád má na to, aby dělal jedničku v mužstvu NHL.

Poslední týden však s plány obou českých brankářů řádně zamával. Neuvirth si obnovil zranění kyčlí, ve čtvrtek v Los Angeles nebyl ani dvojkou a z tripu, v němž Flyers pokračovali sobotním zápasem v San Jose, odletěl domů do Philadelphie.

Mrázek si zase v pátečním utkání Carolina Hurricanes v Arizoně poranil tříslo a sobotní zápas v Las Vegas sledoval jen z tribuny.

"V Arizoně jsme nezačali, jak jsme si přáli, dostali jsme během čtyř minut tři góly a nebyl to výkon, jaký jsme převáděli v celé sezoně. Takže v kabině jsme si řekli, že to prostě nejde; za dvě třetiny jsme pak ně vyslali přes 40 střel a zase hráli ten náš hokej a dotáhli to do prodloužení," popisoval Mrázek páteční duel, v němž chytil 21 střel ze 25 a pomohl týmu k bodu po porážce 3:4 v nastavení.

"To moje zranění se stalo minutu předtím, než jsme dostali gól. Myslel jsem si, že to nic nebude a než jsme inkasovali, tak tam byla nahrávka - snažil jsem se odrazit a nemohl jsem tam dát takovou sílu, jakou jsem chtěl."

Mrázek zatím odchytal v novém dresu osm zápasů s bilancí 3-3-2 a úspěšností 88 procent. Se zraněním třísel zatím nemá žádné zkušenosti.

"Doufám, že to bude na pár dnů, nebo otázka týdne, už to tak vypadá i podle doktorů, doufám, že to není na dlouho a budu příští týden zpátky," říkal před sobotním duelem s Vegas Golden Knights.

[Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru @NHLcz]

To Neuvirthova zdravotní karta je podstatně plnější. Gólman Flyers míval potíže s kolenem, v dubnu 2017 omdlel přímo na ledě, v minulém ročníku ho trápily kyčle, kvůli kterým vynechal podstatnou část sezony a odchytal v ní jen 22 zápasů.

V létě se podrobil artroskopické operaci obou kyčlí a zdálo se, že po rekonvalescenci bude mít trápení konečně za sebou. Poté, co vynechal první tři týdny sezony, rozchytal se v jednom utkání na farmě v AHL proti Hartfordu a vrátil se k prvnímu týmu. Odchytal za něj však jen jedno nepříliš povedené utkání, proti New York Islanders jeho Flyers prohráli 1:6.

"Byl to zápas jako každý jiný. Někdy to vyjde, někdy ne. Je strašně dlouhá sezona, abych po jednom nevydařeném zápase klopil hlavu. Život jde dál, nebyla to premiéra, jakou bych si představoval, ale to k tomu patří," uvedl Neuvirth.

Vysoká prohra by nebyla to nejhorší, ostatně, to se někdy stane každému gólmanovi. Horší je, že se během tripu po Kalifornii bolest ozvala znovu.

"Jsem po operaci kyčlí a je to, jaké to je. Snažím se zůstat pozitivní a uvidíme, co bude dál," dodal třicetiletý odchovanec Ústí nad Labem.

"Ta situace není ideální," uvedl kouč Flyers Dave Hakstol. Vedení klubu, za nějž se aktuálně k zápasu oblékají brankáři Brian Elliott a Calvin Pickard, možná Neuvirtha zapíše na seznam zraněných a využije jeho místo na soupisce k návratu útočníka Jamese van Riemsdyka plánovanému na polovinu listopadu.

"Neuvy se musí uzdravit. A dostat do stavu, aby byl zdravý dlouhodobě," dodal Hakstol.

Po letním odchodu Ondřeje Pavelce, jenž ukončil kariéru, je tak aktuálně jediným českým brankářem v NHL David Rittich, dvojka Calgary Flames. Mrázek si teď musí na návrat do brankoviště chvíli počkat. A Neuvirth možná ještě déle.