VoracekCelebrates

Hokejisté týmu Philadelphia Flyers se na čtvrtý pokus dočkali vítězné radosti při utkáních pod širým nebem. A tahle výhra stála za to. V souboji dvou velkých rivalů na Lincoln Financial Field ve Philadelphii porazili Pittsburgh Penguins 4:3 po prodloužení, přestože po 56 minutách prohrávali 1:3.

První hvězdou zápasu 2019 Coors Light NHL Stadium Series byl vyhlášen český útočník Jakub Voráček, který měl prsty ve všech trefách Flyers v základní hrací době a gól ke dvěma asistencím sám přidal v čase 59:40. Philadelphia dvěma góly při hře bez gólmana vydřela prodloužení, jež rozhodl Claude Giroux.
"Myslím, že tohle byla ta největší výhra v sezoně," radoval se hrdina vítězů Voráček. "Ztratit tento zápas, to by bylo těžké pro naši další práci. Abych byl upřímný - i když bych to neměl říkat, už jsem nevěřil, že ještě dokážeme vyhrát. Musíme do toho ale šlapat dál."
Domácí stadion týmu amerického fotbalu Philadelphia Eagles, v jehož vyprodaném hledišti sledovalo zápas 69.620 diváků, zkrápěl v průběhu slavnostního duelu občas déšť.

Giroux rozhodl v prodloužení a dokonal obrat Flyers

S nelehkými podmínkami se dlouho dařilo lépe vypořádat hostujícím Penguins, kteří před sobotním programem drželi poslední postupové místo do play off z Východní konference a na Flyers měli osmibodový náskok.
Skóre otevřel na konci osmé minuty po zaváhání domácích 26. gólem v sezoně kapitán Penguins Sidney Crosby. Proti Flyers tak dokázal skórovat ve čtvrtém utkání za sebou.
Pensylvánské derby bylo už po odehrání dalších čtyř minut vyrovnané, když pěknou kombinační akci zakončil úspěšně Sean Couturier. Jenže v čase 30:01 se poprvé v sezoně při devátém hraném utkání zapsal mezi střelce obránce Justin Schultz a Penguins měli opět navrch.
Stav 1:2 vydržel i do druhé přestávky a před Flyers tak byla další výzva. Pittsburgh měl totiž až dosud v sezoně perfektní bilanci 12-0-0, když v utkání na ledě soupeře vedl po dvou třetinách.
Na začátku třetí části měl obrovskou příležitost na vyrovnání Voráček, jehož skvěle našel Oskar Lindblom, jenže gólman Matt Murray záměr českého útočníka o chytrém zakončení mezi betony včas přečetl.
Zach Aston-Reese se pár sekund nato objevil na druhé straně sám před Brianem Elliottem, který se nenechal zahanbit.
Zkušený Elliott, který byl vcelku logickou volbou i kvůli zranění ve spodní části těla Cartera Harta, jenž bude mimo hru minimálně 10 dnů, předvedl celkem 40 úspěšných zákroků. A držel šance Flyers na bodový zisk.
Jenže ve 47. minutě si prožil mimořádně smolnou chvilku. Evgeni Malkin zakončil nepříliš nebezpečně vyhlížející útok střelou z dálky, Elliott však neztlumil puk v lapačce, ale pouze ho právě lapačkou vyrazil nad sebe do vzduchu, ten mu vzápětí dopadl zezadu na pravou nohu a skončil v brance.
"Tohle byl velký zápas z pohledu vývoje v tabulce, samozřejmě pak i proto, že proti nám stál velký rival," podotkl Elliott. "V hledišti jsme měli spoustu fanoušků, kteří statečně čelili počasí. Byla to zábava. A kluci za mě skvěle vybojovali obrat. Nechtěl jsem je srazit dolů. A oni to nedopustili."

Koho přiměl sílící déšť v závěru předčasně opustit hlediště, ten musel litovat, protože o hodně přišel.
V 55. minutě se pokoušel zakončit Malkin jednoruč, Elliott byl připravený. A pak už následovaly velké chvíle domácích.
Flyers sice nevyužili přes minutu dlouhou přesilovku čtyři na tři, kterou umocnili odvoláním Elliotta z branky, ale pak pálil v klasické početní výhodě nebezpečně Voráček a James van Riemsdyk byl v končící 57. minutě tam, kde být měl.
Hosté se sice ještě pokusili situaci zvrátit vyžádáním kontroly u videa pro domnělý faul na brankáře, avšak velmi brzy bylo jasno o tom, že gól platí.
Philadelphia vycítila šanci na nečekanou kořist. Opět zariskovala bez Elliotta a Voráček šťastnou trefou od mantinelu překvapil pouhých dvacet sekund před sirénou Murrayho - 3:3.
Více ze Stadium Series: [V obrat už jsem nevěřil, připustil hrdina Voráček]
Prodloužení mohl záhy ukončit Jake Guentzel, ale z dobré pozice vypálil těsně vedle. V čase 61:59 pak završil obrat Giroux, jenž trefil přesně mezi Murrayho betony a Flyers mohli slavit. Giroux tak nejlepším možným způsobem zakončil svůj 800. zápas kariéry v základní části NHL.
"Nejkrásnější vítězství jsou pravě tahle, co jsou tak tvrdě vybojovaná," konstatoval Giroux. "Už to s námi nevypadalo zrovna moc dobře, ale dokázali jsme najít cestu zpátky do zápasu a vyrovnali na 3:3."
"Kluci nepřestali hrát, i když to s námi čtyři minuty před koncem vypadalo všelijak," ocenil trenér Flyers Scott Gordon. "Dát dva góly s gólmanem na střídačce... To se nestává zrovna moc často. Hráči zaslouží uznání za to, co dnes odvedli za práci."
Disciplinární trest připravil o mimořádný zápas zadáka Flyers Radka Gudase.
Penguins odehráli většinu zápasu pouze na čtyři obránce poté, co Brian Dumoulin a Kris Letang odstoupili z utkání shodně v čase 16:23. Dumoulina přišpendlil tvrdě - ale podle sudích čistě - na hrazení Wayne Simmonds. Letang doplatil na následnou bitku.
"Tihle dva kluci se těžko nahrazují," připustil Schultz. "Oba dva patří k nejdůležitějším hráčům tohoto týmu. A ztratit je tak brzo v utkání, to vážně nebylo snadné."
"Jsme opravdu hodně zklamaní, že nemáme oba body," netajil rozladění trenér poražených Mike Sullivan. "Hráči odvedli velmi dobrý výkon a většinu zápasu jsme měli vše zcela pod kontrolou. Až na ten zhruba dvouminutový úsek."
Více ze Stadium Series: [Penguins rozladil nezvládnutý závěr]
Pro Philadelphii se jednalo již o čtvrtý duel pod otevřeným nebem. V roce 2010 Flyers podlehli v rámci Winter Classic Bostonu 1:2 po prodloužení, o dva roky později nestačili na New York Rangers (2:3).
Tehdy byl v sestavě Philadelphie i legendární Jaromír Jágr, ani on ale mužstvu k úspěchu nepomohl. V roce 2017 pak padli Flyers na Heinz Field v Pittsburghu s domácími Penguins 2:4. V sobotu s rivalem zúčtovali.
"My se z toho musíme poučit a jít dál," řekl Crosby. "Tyhle zápasy už jsou pro nás jako play off, ale i to k tomu patří, takové věci se stávají."