Timo512

Hokejisté San Jose Sharks vstoupili do finále Západní konference vítězně. Díky výhře 6:3 nad St. Louis Blues šlo navíc o vítězství hodně přesvědčivé. My se teď podíváme na to, jaké důvody k úvodnímu vítězství týmu z Kalifornie vedly.

1. San Jose není Dallas
V sérii druhého kola stáli proti Blues hokejisté Dallas Stars, tedy špička mezi ligovými defenzivními mužstvy. To také bylo poznat na ledě. Už nešlo o urputnou obrannou přetahovanou, kterou rozhodne jediná trefa. Zatímco Dallas dal v základní části 209 branek, Sharks jich dokázali vstřelit rovnou o 80 více!
"Dneska nám to s pukem moc nešlo a dost nás přehrávali. Výsledek je pro nás zklamáním, ale to se nedá nic dělat, prostě se musíme sebrat a pořádně odpovědět. Série je dlouhá, my se zlepšíme," vzkázal útočník Ryan O´Reilly, který vstřelil jeden gól a uspěl poprvé od 18. dubna.
[Kompletní pokrytí série San Jose se St. Louis]
A ještě jedno srovnání s předchozí sérií, které dokazuje jejich rozdílnost. Blues dostali od San Jose na začátek šest gólů, přitom od Stars jich dostali osm za čtyři poslední utkání. A porážka o tři góly? Tu Blues zatím schytali jen jednu, 14. dubna od Winnipegu.
2. Každá chyba bude okamžitě potrestána
A další porovnání s Dallasem. Ten měl sice v podobě Jamieho Benna, Tylera Seguina či Alexandera Radulova vynikající střelce, ale neuměl je používat jako San Jose. To je moderním týmem, který se soustředí hlavně na útok. Trestat chyby soupeře není pro Sharks nic těžkého.
Například branka Timo Meiera z 34. minuty, kterou Švýcar zvýšil na 4:2. Obránce Colton Parayko vyvážel kotouč z obranného pásma, jenže Logan Couture mu ho vypíchl a uzmul ho právě Meier. Ten udělal pár rychlých kroků, obešel o třináct let staršího Jaye Bouwmeestera a nádherně zasunul puk za Jordana Binningtona.

Meier navýšil náskok proti St. Louis

"Chyb jsme tentokrát dělali až moc. Jakmile nějaká přišla, tak oni každou dokázali využít. Ve všem byli zkrátka lepší," zoufal si obránce Joel Edmundson, střelec první branky St. Louis v utkání.
3. Zastavit Hertla není vše, je tu Couture
Zvíře - tak nazval Tomáše Hertla nedávno jeden ze zámořských novinářů. Český útočník nasbíral v základní části 74 bodů, což je zdaleka nejlepší výkon kariéry. Ve vyřazovací části už jich má 14, i to je zatím nejvíc, co dokázal. Střílí důležité góly, je vždycky tam, kde se něco děje. Je velký, je silný a věří si.
Jenže první zápas proti Blues zakončil s bilancí 0+0. A co? Přesně to si může s klidem říct. Sice odehrál 21 minut a 37 vteřin, což bylo mezi útočníky Sharks úplně nejvíc, ale tentokrát to na sebe vzal někdo jiný. To je týmová práce.

Couture otevřel skóre proti Blues

Tím mužem byl Logan Couture. Dva góly a nahrávka pro něj znamenají pozici nejproduktivnějšího muže (17 bodů) a nejlepšího střelce (11 gólů) celého play off. Navíc v útoku má Timo Meiera (2+1) a Gustava Nyquista (0+2). Tihle tři byli nezastavitelní.
"Oba byli skvělí, ale hlavně Timo hrál dneska jako býk," řekl Couture na adresu parťáka. "Je neskutečně silný a špatně se brání, je super mít ho ve formaci," dodal.
4. Zvládne to nováček Binnington?
Jordan Binnington není klasickým nováčkem v tom tradičním slova smyslu, je mu přece už pětadvacet let. Nicméně než začal NHL v lednu pravidelně chytat, měl na kontě v lize jen 13 odehraných minut. No a rázem stojí jen čtyři výhry od finále Stanley Cupu, a to už je nějaký tlak.
Sharks si z něj a celé obrany udělali trhací kalendář, i když kanadský gólman za žádný gól vyloženě nemohl. Góly padaly z dorážek, přečíslení... Samozřejmě, tady se mohl vytáhnout nějaký zázračný zákrok, ale i kdyby, zápas by to pro Blues v sobotu nezachránilo.
Nemůže něco takového pro St. Louis být důvodem k obavám? Co když se na svého maskovaného muže nebudou moci spolehnout, přece jen pět branek inkasoval v této vyřazovací části jen jednou.

binnington couture 0511

Jasný vzkaz tak po utkání vyslal trenér Craig Berube. "Poslat do akce ve třetí třetině náhradníka Jakea Allena? To mě ani nenapadlo," řekl s klidem.
Tomu se říká důvěra. Binnington ji bude mít i do dalších bitev.
5. Nevzdáme se, vzkázali Blues
Když v dřívějších dobách některý z týmů utrpěl vysokou porážku, vydali se na poslední vteřiny často do hry ostří hoši z poraženého celku, aby soupeři ukázali, že jejich tým nemá sklopenou hlavu, že jde vlastně jen o jednu prohru a fyzickou cestou předvedli, že příště budou lépe připraveni a začne se od nuly.
Před pětadvaceti lety by to byli hromotluci jako Tony Twist či Kelly Chase, ale takoví pořízci už jsou v současném hokeji nežádoucí. Tak to na sebe vzali jiní. V 58. minutě vznikla mela, ve které sudí nejdříve domácímu Barclaymu Goodrowovi a hostujícímu Robertu Bortuzzovi udělili tresty za bitky, ale nakonec z toho byla jen hrubost a osobní tresty.
Tenhle vzkaz hráčům Sharks určitě rádi viděli hlavní trenér Craig Berube a jeho asistent Steve Ott. Vždyť tihle dva v kariéře dohromady nasbírali 4704 trestných minut!