cz115

Brankář Petr Mrázek a útočník Martin Frk patřili mezi hlavní postavy Detroit Red Wings při výhře na ledě Edmonton Oilers 4:0. Mrázek pochytal všech 36 střel domácích, udržel poprvé v sezoně čisté konto a byl vyhlášen první hvězdou utkání. Ocenění pro druhého nejlepšího hráče si odnesl Frk, autor dvou bodů za gól a asistenci. Rovněž brankou a přihrávkou pomohl k vítězství Calgary Flames nad New Jersey Devils 5:4 po nájezdech forvard Michael Frolík.

Edmonton Oilers - Detroit Red Wings 0:4
Pětadvacetiletý Mrázek se v konkurenci Jimmyho Howarda dočkal v 15. utkání Red Wings v sezoně pátého startu, který ozdobil 11. nulou v kariéře v NHL. Povedlo se mu neinkasovat poprvé od 4. února letošního roku, kdy zazářil 42 zásahy v duelu na ledě Nashville Predators (1:0).
"Klíčové je mít v první třetině několik zákroků a pak jste v zápase. Myslím, že oni na mě vyslali rychle dvě nebo tři střely a to mi pomohlo se to toho dostat," řekl Mrázek, který nastoupil poprvé od 20. října od domácí prohry s Washington Capitals 3:4 po prodloužení. Po šesti duelech strávených na lavičce vychytal podruhé v ročníku výhru.
Detroit získal už v první třetině vedení 2:0. Nejprve oslavil gólem svůj 700. start v NHL dánský útočník Frans Nielsen a náskok navýšil Gustav Nyquist. Ve 32. minutě zvýšil svou čtvrtou trefou v sezoně a zároveň v kariéře v NHL na 3:0 Frk, který se trefil z mezikruží po ideální přihrávce Anthonyho Manthy.

Ve 47. minutě byl Frk i u poslední branky utkání. Tvrdě vypálil z levého kruhu, gólman Cam Talbot puk jen vyrazil a zblízka se snadno prosadil Mantha. Jednadvacetiletý Frk prožil svůj druhý dvoubodový duel v NHL. Gól a asistenci zaznamenal také v úvodním utkání sezony doma proti Minnesota Wild (4:2). Celkově si polepšil na sedm bodů z 15 utkání v ročníku.
Red Wings po předchozí sérii šesti porážek v řadě vyhráli třetí z posledních čtyř utkání. "Od začátku to byl hokej, jaký si představujeme. Jen ve druhé třetině jsme ztratili lajdácky pár puků. Ve třetí jsme ale odvedli opravdu dobrou práci," pochvaloval si kouč Detroitu Jeff Blashill.
Kapitán Edmontonu Connor McDavid poprvé po pěti zápasech nebodoval a vyšel naprázdno teprve potřetí z 13 duelů v sezoně. Oilers prohráli třetí z posledních čtyř zápasů a ze série pěti domácích vystoupení za sebou vytěžili jen čtyři body.
"Nebyli jsem dostatečně dobří. Neměli jsme špatný začátek, ale oni dali šťastný první gól. Druhému jsme měli zabránit. Potom jsme se nedokázali vrátit zpátky do hry," uvedl McDavid.

Calgary Flames - New Jersey Devils 5:4 po nájezdech
Flames sice v domácí hale Scotiabank Saddledome museli strávit na úvod sezony čtyřikrát za sebou porážku, ale teď už slavili před vlastním publikem potřetí v řadě. Dvakrát dotáhli proti Devils ztrátu, následně naopak dvakrát přišli o vedení a v nájezdech rozhodl Matthew Tkachuk.
Frolík se dočkal ve 12. minutě své druhé branky v sezoně, když ve vlastním oslabení vyrovnal na 1:1. Odrazil se k němu puk mezi kruhy po souboji Mikaela Backlunda s Willem Butcherem a devětadvacetiletý odchovanec Kladna prostřelil gólmana Keitha Kinkaida mezi betony. Ukončil tak třízápasový bodový půst.
Český útočník se podílel i na gólu Michaela Stonea, který po polovině utkání srovnal střelou od modré čáry na 2:2. Frolík tak prožil podruhé v sezoně dvoubodový zápas a vysloužil si ocenění pro třetí hvězdu večera. Polepšil si na sedm bodů ze 14 utkání v ročníku.
Calgary se muselo obejít pošesté za sebou bez Jaromíra Jágra, který se dává dohromady po zranění třísel. Pětačtyřicetiletý útočník by se mohl vrátit do sestavy možná už v úterním utkání proti Vancouver Canucks.

Chicago Blackhawks - Montreal Canadiens 0:2
Canadiens chytají po nepodařeném vstupu do sezony dech a vyhráli čtvrtý z posledních pěti duelů. Ve svém prvním vystoupení v sezoně zazářil brankář Charlie Lindgren, který díky 38 úspěšným zákrokům slavil ve svém čtvrtém utkání v NHL první nulu.
Vedení Montrealu povolalo Lindgrena v pátek z Lavalu z American Hockey League, protože jednička Carey Price je mimo hru se zraněním v dolní části těla. Třiadvacetiletý Američan i při svém čtvrtém startu v kariéře vychytal výhru.
"Od začátku jsem se připravoval, jako kdybych měl chytat. Když jsem se dozvěděl, že dostanu šanci, cítil jsem se od začátku dobře. V zápase přišel první zákrok a bylo to dobré. Byl to velice zábavný duel," uvedl Lindgren.
Poprvé po třech zápasech vyšel v dresu Canadiens bodově naprázdno centr Tomáš Plekanec. V sestavě Montrealu znovu chyběl zraněný forvard Aleš Hemský.
New York Islanders - Colorado Avalanche 6:4
Islanders i pošesté v sezoně doma bodovali a popáté z toho slavili v Barclays Center výhru. Hlavní hvězdou večera se stal centr Matthew Barzal, který si připsal pět bodů a všechny za asistence. Dvacetiletý Kanaďan vytvořil klubový nováčkovský rekord v počtu přihrávek v jednom utkání.
Barzal bodoval popáté za sebou a má na kontě ze 14 utkání 13 bodů za tři trefy a 10 asistencí. "Jdu den za dnem. Musím každý zápas svůj výkon potvrzovat. Snažím se jen pomáhat tomuto mužstvu k vítězství. To je jediná věc, o kterou se starám," komentoval Barzal své skvělé vystoupení.
1. Matthew Barzal (NYI): 5 bodů, 5 asistencí, 2 plusové body
2. Petr Mrázek (DET): 36 úspěšných zákroků, 1. nula v sezoně
3. Charlie Lindgren (MTL): 38 úspěšných zákroků, 1. nula v kariéře v NHL