krejci

Nejlepší možné zakulacení počtu zápasů v základní části NHL prožil český útočník David Krejčí. Při výhře Boston Bruins nad Arizona Coyotes 4:3 si připsal v 800. utkání tři nahrávky a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Krejčího spoluhráč David Pastrňák se přičinil gólem a dvěma nahrávkami.

Asistencemi o sobě dali vědět Dmitrij Jaškin a Michal Kempný, kteří v duelu Washington Capitals - Detroit Red Wings pomohli šampionům k výhře 6:2. Muziku tvrdil ale hlavně Alex Ovechkin, jenž stihl hattrick. Brankář Petr Mrázek s týmem Carolina Hurricanes nedokázal zastavit Toronto Maple Leafs, hosté zvítězili 4:1.
Krejčího osmistovka
Tak tomu se říká jubileum. David Krejčí třemi nahrávkami potvrdil, že je především tvůrce hry, kterou navíc dokáže skvěle číst. Dvaatřicetiletý rodák ze Šternberka bodoval počtvrté za sebou a má za toto období sedm bodů (2+5).
Celkem je na Krejčího kontě v základní části soutěže 596 bodů díky 178 gólům a 418 nahrávkám.
Boston se ale na 14. výhru za sebou proti Coyotes pořádně nadřel. Po první třetině totiž v TD Garden prohrával 0:2. Úsek o délce čtyř minut a 50 sekund během druhého dějství ale vše změnil.

Marchandova gólová teč proti Arizoně

Bruins během něj stihli všechny čtyři góly. Danton Heinen nejprve snížil, David Pastrňák o 33 sekund později svým 21. gólem sezony dokonce vyrovnal. Obrat pak dokonal dvěma góly Brad Marchand, jenž předtím asistoval u Pastrňákovy trefy.
Marchand byl nakonec také vyhlášen první hvězdou zápasu, Krejčí jako druhý a třetí hvězdou byl Pastrňák, autor gólu a dvou asistencí.
"Je to velká zábava," řekl Krejčí k možnosti hrát v jedné útočné formaci s Marchandem a Pastrňákem. "Oba jsou to hráči světové třídy. A já jsem moc šťastný, že jsem s nimi v jedné lajně. Užívám si, když pomáháme týmu vyhrávat zápasy."
Čtrnáctá výhra v řadě proti jednomu soupeři je momentálně nejdelší aktivní sérií v NHL a třetí nejdelší v dlouhé historii Bruins. Datuje se až do 10. října 2010, o den dříve tehdy Boston v pražské O2 Areně podlehl Arizoně 2:5, ale vzápětí to svému soupeři vrátil výhrou 3:0. I tenhle duel viděla česká metropole. Coyotes od té doby ovšem uhráli jediný bod.
Obránce hostů Niklas Hjalmarsson odehrál 700. zápas kariéry, Michael Bunting skóroval při svém debutu.

Krejčího tvrdý hit na Kellera

Nezastavitelný 'Ovie'
Alex Ovechkin si připsal 21. hattrick v kariéře a výraznou měrou tak pomohl Washingtonu k úspěchu proti Detroitu po výsledku 6:2. Capitals si šli od začátku nekompromisně za svým cílem v podobě třetí výhry za sebou.
Po první třetině vedli 3:0, po druhé dokonce 5:0. Ovečkin dal gól v každé ze třetin, mezi střelce se zapsal i uzdravený forvard T.J. Oshie, který se vrátil do hry po téměř měsíční pauze.
Podruhé za sebou bodoval Jaškin, tentokrát asistencí, která byla jeho šestou v sezoně. Rovněž Kempný se bodově prosadil ve druhém utkání po sobě, za 26 odehraných duelů stihl devět bodů (2+7).

Ovechkin nastřílel 21. hattrick v kariéře v NHL

Pro Ovechkina šlo o první tříbrankové představení od 25. listopadu minulého roku. V historickém pořadí se odpoutal od Pavla Bureho a Darryla Sittlera, stejně jako Ovechkin mají na 12. příčce Glenn Anderson a Richard Martin, dalším na dosah je Teemu Selanne na 11. pozici s 22 hattricky.
Ovechkin zároveň prodloužil svou bodovou šňůru na 12 zápasů a jen jediné vystoupení mu chybí k dorovnání nejlepší osobní série kariéry, kterou zvládl mezi 1. lednem a 1. únorem 2007. Tehdy za 13 utkání zaznamenal 20 bodů (8+12).
Ruský ostrostřelec je na 11. příčce historie co do počtu utkání s alespoň dvěma vstřelenými góly. Takových odehrál Ovechkin již 126.
Posledním hattrickem se navíc stal Ovechkin třetím hráčem historie, který dal minimálně 25 gólů ve 14 sezonách od svého vstupu do NHL. Něco takového dokázali před ním pouze Jaromír Jagr a Mike Gartner. Gartner jich nakonec předvedl bez přerušení 15 (1979-94), Jágr dokonce 18 (1990-2008).

ovi hat trick

"Hraje vážně moc dobře. Dělá ty rozdílové věci a je hrozbou pro soupeře pokaždé, když je na ledě," řekl na adresu kapitána týmu gólman Braden Holtby, jenž pomohl 35 zákroky. "Navázal na to, jak hrál během minulé sezony. A pořádně si to užívá."
Ovechkin vede tabulku střelců s 25 góly, už o čtyři úspěšné rány zpět jsou Pastrňák, Brayden Point (Tampa Bay Lightning), Patrik Laine (Winnipeg Jets) a Jeff Skinner (Buffalo Sabres).
Mrázek Maple Leafs nevychytal
Petr Mrázek dostal důvěru v brankovišti týmu Carolina Hurricanes, silného soka s obávanou ofenzivou ale ani on zastavit nedokázal.
Český gólman předvedl sice 25 zákroků, ale také čtyřikrát inkasoval. Za hosty otevřel skóre Tyler Ennis, na jehož gól sice odpověděl Justin Williams, ale pak už se trefovali jen hráči Toronta Morgan Rielly, Patrick Marleau a John Tavares.
Ten již 19. gólem sezony oslavil 700. zápas v základní části NHL. Stihl během nich nastřádat dohromady 654 bodů za 291 gólů a 363 asistencí.
První body od návratu do týmu od dlouhého vyjednávání s klubem o nové smlouvě zaznamenal William Nylander, jenž přiložil ruku k dílu dvěma asistencemi.

Marleau se trefil proti Carolině

"Tohle vám pomůže cítit se fajn. Hrát dobře a vytvářet šance je důležité," pochvaloval si Nylander. "Rozhodně na tom mohu stavět. Snažím se do toho dostat nejrychleji, jak umím. A je to každým zápasem lepší a lepší."
Nylander hrál teprve třetí zápas sezony, na kontraktu se dohodl až 1. prosince, když uzavřel šestiletou smlouvu s ročním příjmem 6,9 milionu dolarů.
Osmá rána pro Blackhawks
Chicago Blackhawks jsou až po uši v problémech. Tým, který ještě nedávno sbíral vavříny, zůstává na dně Západní konference. Porážka 3:6 na ledě Winnipeg Jets byla pro tradiční tým již osmým vystoupením bez bodového zisku za sebou.
Osmizápasová série porážek je navíc pro Chicago již druhou v sezoně, tehdy na konci října a v první polovině listopadu však během ní uhráli alespoň dva body.
Nabízí se tak otázka, zda teprve třiatřicetiletý Jeremy Colliton bez trenérské zkušenosti v NHL byl tou správnou volbou jako náhrada za odvolanou trenérskou legendu Joela Quennevillea. Už jeho vyhazov samotný byl krokem, který mnohé zarazil.

Connor se trefil z bekhendu

Jets vyhráli hned první třetinu jasně 3:0, Kyle Connor pak v úvodu té druhé svou druhou trefou večera ještě zvýšil. Dylan Strome, Dominik Kahun a Alex DeBrincat pak sice vykřesali naději pro Chicago, jenže ta se ukázala nakonec jako planá.
"Tohle vážně není sranda," utrousil útočník Strome. "Prohráváme 0:2, nebo taky 0:3 prakticky po každé první třetině, kterou odehrajeme. Vážně nevím... my prostě ale musíme najít cestu, jak tohle zlomit."
Jets si v kontrastu s trápením hostů mohli vychutnat šestou výhru z posledních sedmi utkání a v Západní konferenci jsou druzí jen o bod za Nashville Predators, sehráli navíc o utkání méně. Tři asistence zaznamenal Dustin Byfuglien, jenž v minulosti oblékal i dres Blackhawks.
Obránci poražených Brent Seabrook a Duncan Keith se stali sedmými v pořadí historie NHL, kteří odehráli společně v páru alespoň 1000 utkání v NHL.
Oilers pod Hitchcockem dál září
Edmonton Oilers pod vedením uznávaného trenérského barda nadále kvete. Ken Hitchcock potvrzuje, že v jeho případě bylo na důchod vážně ještě zbytečně brzy.
Oilers si mohli díky triumfu 6:4 na ledě celku Colorado Avalanche vychutnat již počtvrté za sebou vítěznou radost a připsali si tak sedmou výhru z posledních osmi utkání.
Od nástupu šestašedesátiletého Hitchcocka tak z 11 odehraných utkání pouze dvakrát nebodovali a nadále stoupají Západní konferencí.
V Denveru vedl Edmonton 5:1 už po dvou odehraných třetinách. Finiš domácích, v jejichž řadách zaznamenali skvělé čtyři body shodně Gabriel Landeskog (2+2) a Mikko Rantanen (1+3) přišel pozdě.
V barvách vítězů se nejvíce činili útočníci Ryan Nugent-Hopkins (2+1) a Leon Draisaitl (1+2), který hrál své 300. utkání v NHL.
Ostatní zápasy: Wild tradičně předčili Canadiens, Buffalo po delší době vyhrálo, Canucks dobyli Columbus
Minnesota nastřílela poprvé v sezoně sedm gólů a deklasovala Montreal 7:1, Canadiens tak porazila již poosmé za sebou při celkovém skóre 35:10.
Buffalo Sabres utnuli sérii pěti porážek, která vystřídala parádní šňůru deseti výher. O výhře 4:3 v prodloužení nad Los Angeles rozhodl v čase 61:49 tradiční střelec Jeff Skinner.
Vancouver Canucks zaskočili domácí Columbus Blue Jackets a vyhráli 3:2, přestože ještě s blížícím se koncem 57. minuty prohrávali. Josh Leivo a Elias Pettersson si připsali gól a nahrávku, Pettersson je pak prvním hráčem s 32 body ze svých 27 úvodních utkání kariéry v NHL od Alexeie Yashina (1993-94).

Pariseho branka z brejku v přesilovce

Nashville Predators si vzali zpět vedení v Západní konferenci a výhrou 3:1 nad Ottawou potvrdili, jak se jim v sezoně daří na týmy z Východu, s nimiž mají z devíti zápasů devět výher.
St. Louis Blues předčili tým Florida Panthers 4:3. O třetí porážce hostů v řadě rozhodl v divokém třetím dějství gól Braydena Schenna necelé čtyři minuty před koncem.