Gordie-Howe-Whalers2

Pro hokejové fanoušky začalo nejkrásnější období roku. Odstartovaly v boje o Stanley Cup, což je jarní tradice už od založení NHL v roce 1917. Šestnáctka týmů nastoupila cestu, na jejímž konci za dva měsíce nejlepší mužstvo pozvedne pohár pro šampiony. Nevíme, kdo to bude, jak dlouho pouť k vítězství potrvá, ale ta chuť po úspěchu bude i letošní cestu na vrchol provázet stejně jako po celou historii.
Jako součást oslav stoletého výročí, přináší NHL.com i tentokrát ohlédnutí za tím, co se stalo v historii během minulého týdne - od 9. do 15. dubna:

9. dubna 1980: Velkolepých ovací vestoje se dostalo Gordiemu Howeovi v Montrealu, kde vstřelil svůj poslední gól v kariéře v NHL. Bylo to devět dnů po 52. narozeninách, ale porážku Hartford Whalers 4:8 zásahem šest minut před koncem zápasu v legendární hale Forum neodvrátil.
10. dubna 1982: Zrodil se jeden z největších hokejových zázraků. Los Angeles Kings prohrávali během poslední třetiny už 0:5, ale nakonec Edmonton Oilers porazili 6:5 v prodloužení a vyhráli třetí zápas semifinále Smytheovy divize. Vyrovnávací gól vstřelil Steve Bozak jen pět sekund před koncem základní hrací doby, ve 3. minutě nastavení pak rozhodl o výhře Daryl Evans.
11. dubna 1989: Současný generální manažer Philadelphia Flyers Ron Hextall se stal prvním brankářem historie, který vstřelil gól v zápase Stanley Cupu. Povedlo se mu to v pátém zápase semifinále Patrickovy divize, v němž Flyers porazili Washington Capitals. Hextall skóroval na 8:5 v době, kdy byla na druhé straně prázdná branka při signalizovaném vyloučení.
12. dubna 2007: Už jen tím, že vstoupil na led v prvním kole play off mezi Detroit Red Wings a Calgary Flames překonal Chris Chelios rekord v počtu účastí ve vyřazovací části a zápasů v ní odehraných. Šlo o 24. pokus o získání Stanley Cupu a zároveň 266. utkání, čímž vymazal z prvního místa Raye Bourquea.
13. dubna 1940: Dlouho předtím, než dali Mark Messier a Stephane Matteau góly vedoucí k výhře New York Rangers ve Stanley Cupu 1994, vstřelil historickou branku pro stejný tým i Bryan Hextall, když rozhodl o titulu šampiónů v prodloužení šestého zápasu série s Toronto Maple Leafs. Šlo o dědečka Rona Hextalla.
14. dubna 1960:Montreal Canadiens se stali prvním týmem, kterému se povedlo vyhrát Stanley Cup pět let po sobě. Cesta za pohárem to byla možná nejsnazší. Chicago Blackhawks i Maple Leafs vyřídili shodně v poměru 4:0 na zápasy.
14. dubna 1993: Rekordní série v počtu vyhraných zápasů v řadě (17), o jejíž překonání se v této sezoně marně snažili Columbus Blue Jackets, skončila. Pittsburgh Penguins 18. utkání za sebou k vítězství nedotáhli. Přesto si v divokém zápase (6:6) proti New Jersey Devils připsali alespoň bod.
15. dubna 1952: Zrodila se velká tradice. A to ta s vhazováním chobotnic na led po vítězném zápase v play off. Detroit Red Wings tehdy dokráčeli pro Stanley Cup bez jediné porážky jako první tým v historii a bratři Cusimanovi vlastnící Detroit's Eastern Market vhodili na led chobotnice později symbolizující splnění dalšího kroku v cestě za pohárem.