Tomasek Czechia WC

Národní tým zvládl i druhý večer na mistrovství světa IIHF v Praze a Ostravě a přes problémy v úvodní části nakonec slavil comeback a výhru 6:3. Výrazně k ní pomohl útočník Roman Červenka, jenž vstřelil úvodní dva góly českého celku a parádně tak oslavil 200. duel v reprezentaci. Ondřej Kaše pomohl dvěma asistencemi.

Po páteční výhře nad Finskem 1:0 po nájezdech tak získal tým kouče Radima Rulíka první tříbodovou výhru na turnaji a po dvou zápasech vede skupinu A s pěti body. V neděli mají Češi den volna, v pondělí od 20:20 se v O2 areně střetnou se Švýcarskem.

O české góly se kromě kapitána Červenky postarali Ondřej Beránek, Matěj Stránský, Libor Hájek a do prázdné branky Ondřej Palát. Nory táhl dvoubodový Stian Solberg (1+1) a Mats Zuccarello (Minnesota Wild), jenž si připsal dvě asistence. Další góly skandinávského soupeře přidali Noah Steen a Eirik Salsten.

Na tři branky stačilo Norsku pouhých 11 střel na branku. Petr Mrázek (Chicago Blackhawks) si tak ve svém prvním vystoupení na letošním MS připsal jen osm úspěšných zákroků. Brankář Henrik Haukeland na druhé straně zlikvidoval 43 pokusů, protože Češi měli v zápase drtivou střeleckou převahu 49-11.

Norové přesto domácího favorita dlouho trápili. Na úvodní Červenkovu trefu odpověděli třemi góly v řadě během deseti minut a i když český kapitán přidal ještě v první třetině další branku, do pauzy šli Češi za nepříznivého stavu 2:3.

"Já jsem nám věřil stejně jako dalších 25 kluků. Věřili jsme si, věděli jsme, že máme puk na hokejce, že ty šance máme, že jsme lepší. Bylo vidět, že oni blokujou všechno na poslední dech a už bylo znát, jak jim docházejí síly," popisoval průběh zápasu obránce Radko Gudas (Anaheim Ducks).

Ve druhé třetině měli Češi totální herní převahu, avšak střelecké trápení prolomil až Beránek přesnou ranou z pravého kruhu. Vítězný gól pak vsítil v čase 5:19 třetí části ze skrumáže Stránský, tři minuty před koncem pojistil vedení parádní ranou od modré k tyči Hájek.

Norové se na velký tlak nezmohli a naopak ještě inkasovali z hole Paláta při hře v šesti.

"Norsko je hodně silový soupeř, vedení mu nahrávalo. Mužstvo ale ukázalo morálku a charakter. Věřili jsme, že se s tím ještě dá něco udělat, a nakonec se to podařilo," těšilo kouče Rulíka.

"Ukazuje to vůli našeho týmu, že ať jsme o gól dole, nebo o dva, tak nikdo neskládal zbraně, všichni makali a drželi se systému," těšilo Gudase. "Když to takhle bude pokračovat, budeme v pohodě."

Bedard pomohl dvěma góly k výhře nad Brity

Outsider z Velké Británie v poledním duelu docela dlouho trápil favorizovanou Kanadu. Litvínovský útočník Liam Kirk vstřelil úvodní gól a poté si připsal asistenci, jeden gól mu navíc přísně nebyl uznán pro bránění ve hře gólmanovi. Obhájci loňského titulu z Tampere však nakonec duel otočili a vyhráli 4:2.

Velký podíl na tom měl Connor Bedard. Osmnáctiletý forvard Blackhawks, který byl jedničkou loňského draftu NHL, pomohl k obratu dvěma góly a prožil tak povedený debut na světovém šampionátu dospělých.

Obránce Olen Zellweger (Anaheim Ducks) si připsal dvě asistence. Brankář Joel Hofer (St. Louis Blues) musel zasahovat jen třináctkrát, na dva puky nedosáhl. Další utkání čeká Kanadu v neděli v 16:20 proti Dánsku.