TOR-NJD-recap4-11-23

Stav 0:3 po první třetině nevěstil nic dobrého, ale hokejisté New Jersey Devils se dokázali i v osmém domácím zápase sezony prokopat k bodům. V základní hrací době ztratili v Prudential Center pouze jediný a další dva si připsali za středeční výhru 5:4 na nájezdy s Toronto Maple Leafs.

Do rodinné lóže zasedl ve středu večer také Patrik Eliáš s manželkou a dvěma dcerami a prvních dvacet minut zkroušeně sledoval, jak se vrací střelecká forma Američanovi v dresu Maple Leafs Austonu Matthewsovi. Rozpačitý začátek Devils měl ale své příčiny.

"Kluci se v úterý vraceli z tripu do Kalifornie, přiletěli pozdě a na výsledku té první třetiny se to podepsalo," vykládal Eliáš. Hráči New Jersey si dovezli porážky z Anaheimu, Los Angeles i San Jose. Ani proti Torontu to zpočátku nevypadalo moc dobře. Obránci si před gólmanem Cory Schneiderem počínali nedůrazně a Matthews chytil slinu.

Do šesté minuty druhé třetiny už ale bylo srovnáno na 3:3 a prsty v tom měl hlavně Mike Cammalleri, který utkání uzavřel s gólem a třemi asistencemi.

"Jeden z nejlepších zápasů, co jsem od Mikea viděl, ještě lepší, než když dal hattrick proti Carolině," chválil spoluhráče gólman Cory Schneider. "Vytvářel šance, hrál prostě skvěle."

Devils udělali v této sezoně ze své arény pevnost. Osm utkání, bilance 7-0-1. Právě domácí výsledky drží New Jersey ve hře o play off. Teď patří Devils druhá divoká karta ve Východní konferenci.

"Nejdůležitější je neztratit kontakt, což byl v minulých sezonách náš největší problém," tvrdil Eliáš.

Pro fanoušky Devils jsou domácí výsledky příjemným překvapením, v minulých sezonách totiž patřilo New Jersey v domácím prostředí k těm horším týmům NHL. V předchozím ročníku byli Devils 21., o rok dříve dokonce až na 25. místě.

112316Cammalleri1

Doma sice v této sezoně získalo na vlastním ledě víc bodů než Devils hned pět týmů, ale i Montreal, který nastřádal v Bell Centre už 23 bodů, zažil před vlastními diváky porážku po šedesáti minutách.

Tu Devils prozatím neznají. Do Prudential Center se od podzimu chodí převážně na domácí výhry. Divácký průměr minulé sezony, který byl 15.073 lidí v hledišti, je sice nyní paradoxně asi o 600 diváků slabší, fanoušci jsou ale tuto sezonu mnohem víc zanícenější a také vtaženější do zápasu.

"Když se podíváte na naše výhry, je to kombinace velmi dobrých výkonů, chytrých rozhodnutí, nadšení, ale i mentální síly," líbí se projev Devils jejich trenérovi Johnu Hynesovi. "Proto máme doma víc bodů, než jsme očekávali."

O jediný bod přišlo New Jersey na vlastním ledě v prodloužení s týmem Chicago Blackhawks, ale dokázalo si poradit i s ambiciózními Anaheim Ducks a s Tampa Bay Lightning.
Devils teď ovšem mají před sebou kritické období, kdy se musejí vyrovnat s absencí klíčového muže ofenzívy Taylora Halla. Mezi zraněné se počítá i v minulé sezoně třicetigólový střelec Kyle Palmieri.

Quincey Palmieri Devils Sabres

O to víc budou potřebovat mimořádné výkony gólmana Schneidera, který ve středu při nájezdech kromě Matthewse zpacifikoval i pokusy Mitchella Marnera a Nikity Soshnikova.

Třicetiletý Američan dělá zatím svou práci v brankovišti Devils tradičně dobře - úspěšnost zákroků 92 procent, průměr obdržených gólů 2,37 na utkání. V počtu odchytaných minut v sezoně je pak Schneider na sedmém místě.

Proti Torontu si gólman Devils poradil také se šancí, která čtvrt minuty před koncem základní hrací doby mohla sebrat domácím všechno, co si při dohánění náskoku Maple Leafs vybojovali. Dvojnásobná Marnerova možnost ale kvůli gólmanovi Devils zůstala nevyužita.

Schneider prý ale necítí větší zodpovědnost ve chvíli, kdy je Hall na marodce a brankové příležitosti Devils se rodí ještě o něco složitěji.

"Taylor je důležitou součástí týmu, ale pro mě se nic nemění tím, že nemůže hrát. Pokaždé se snažím chytat nejlépe, jak to jde. A chci dát klukům přede mnou každý večer šanci vyhrát," řekl Schneider.

"Hallova absence je hlavně výzvou pro ty kluky, kteří ještě od začátku sezony nehrají v optimální pohodě," myslí si Eliáš, nejproduktivnější hráč v klubové historii Devils.
"Někdy ale ani Cory nedokáže ukrást zápas v náš prospěch," uznává kouč Hynes.
Venku totiž bilance Devils zdaleka tak lichotivá není. Z 11 utkání uhrál tým osm bodů. "Když nedodržujeme systém, zbytečně se pak dostáváme do problémů," říká trenér New Jersey.

Další zápas v Prudential Center hrají Devils v pátek proti Detroit Red Wings. A budou usilovat už o osmé domácí vítězství, jež by navíc mohlo být už pátým v řadě. Vypadá to, že v New Jersey se letos body zadarmo rozdávat nebudou.