Krejčí otevřel skóre po 69 vteřinách

Hokejisté Detroit Red Wings se postarali o největší překvapení pátečního programu celkem čtyř zápasů NHL. Jakožto nejhorší tým soutěže si vyšlápli na v poslední době výborně hrající Boston Bruins a zvítězili 4:2. Na straně poražených si gól a nahrávku připsal David Krejčí a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Asistencí se podařilo zachránit bodovou sérii Davidu Pastrňákovi.

Cenný skalp Red Wings
Red Wings zůstávali až do pátku posledním celkem ligy s jednociferným bodovým ziskem na kontě. K jejich depresi navíc výrazně přispívaly i poslední výsledky, při nichž měli hodně daleko k tomu, aby přidali další body.
Pokaždé totiž podlehli soupeřům výrazným rozdílem. Na ledě Carolina Hurricanes 3:7, v aréně Florida Panthers 0:4, doma Nashville Predators 1:6 a naposledy je ve svém prostředí New York Rangers přehráli jasně 5:1.
Tentokrát bylo ale všechno úplně jinak. Přestože proti nim stál rozjetý Boston s obávanou ofenzivní silou. Bruins odjeli s prázdnou a po sérii šesti výher tak podruhé za sebou nebodovali.
Očekávaný scénář trval jen velmi krátce. Po 69 sekundách hry otevřel skóre Krejčí, nahrávku si připsal slovenský útočník Peter Cehlarik. Už ve třetí minutě ale kontroval Dylan Larkin a pak využil přesilovku Robby Fabbri.
"Tak rychlá odpověď byla ohromně důležitá, strašně moc," řekl kouč vítězů Jeff Blashill. "Umožnilo nám to totiž hrát naši hru bez toho, abychom museli dohánět manko proti jednomu z nejlepších týmů celé ligy."
Právě Fabbri pak udeřil z další početní výhody po 90 sekundách ze druhého dějství. Ze stejné herní situace ale přiblížil Bruins na dostřel Torey Krug po nahrávkách Krejčího a Pastrňáka.

Fabbriho druhá branka v početní výhodě

Pastrňák tak opět vylepšil své osobní maximum v NHL, když bodoval ve 14. utkání za sebou. Během povedené série, která je v klubu třetí nejdelší od sezony 1994-95, stihl už 31 bodů za 15 gólů a 16 asistencí.
Třiadvacetiletý talent tak zůstává nadále v čele produktivity celé ligy a vévodí rovněž pořadí nejlepších kanonýrů.
Zajímavostí zápasu byly dvě asistence na straně domácího brankáře Jonathana Berniera, který si připsal 26 zákroků. Dvě nahrávky v jednom utkání si v dresu Red Wings mezi brankáři připsal naposledy Jim Rutherford v únoru 1979 při výhře 6:2 nad Pittsburgh Penguins.
V celé NHL se takto blýskl jako poslední před Bernierem Tuukka Rask v polovině října 2016, kdy Bruins zdolali Winnipeg Jets 4:1.
"Někdo mi řekl, že už mám teď v kariéře na kontě sedm bodů," uvedl Bernier. "O tom jsem neměl vůbec tušení."
První duel ve Stockholmu pro Lightning
V utkání 2019 NHL Global Series porazili Tampa Bay Lightning Buffalo Sabres těsně 3:2. Dnes čeká na stejném místě oba týmy odveta.
Lightning vykročili za úspěchem hned v první třetině, kterou po gólech Nikity Kučerova a Alexe Killorna vyhráli 2:0. Sam Reinhart ale zdramatizoval třetí dějství ve druhé třetině, když snížil.

TBL@BUF: Killorn využil početní výhodu

Jenže pak Yanni Gourde vrátil na stranu floridského týmu dvoubrankový náskok a Sabres už body naháněli marně. Reinhart se sice prosadil znovu v polovině 52. minuty, na více však Buffalo nedosáhlo.
V dresu vítězů si návrat užil i díky asistenci švédský obránce Victor Hedman, jenž byl nucen předchozí dva zápasy vynechat kvůli zranění ve spodní polovině těla.
"Hráli jsme tak, jak jsme si představovali," prohlásil Hedman. "Myslím, že jsme je ubránili jen na 12 gólových příležitostí, což je velmi dobré. Myslím, že to byl od nás po všech stránkách dobrý výkon. A slyšet švédskou hymnu před zápasem, to bylo samozřejmě něco naprosto jedinečného."
V sestavě Lightning si mohl vítězství vychutnat útočník Ondrej Palat. "Sabres začali lépe, měli pár šancí, ale pak jsme se zlepšili i my, měli jsme dost střel a dobře to dopadlo," řekl Palát.
Už v první třetině naopak skončil zápas pro jiného českého forvarda Vladimíra Sobotku z Buffala. Po kolizi s Kučerovem se jeho odehraný čas zastavil na čtyřech minutách a 12 sekundách.
Jets znovu nad síly Canucks
Hokejisté Winnipeg Jets porazili Vancouver Canucks 4:1 a bodovali tak počtvrté za sebou, z toho třikrát slavili vítězství. Canucks naopak potřetí za sebou o výhru usilovali marně a podruhé za sebou nebodovali.
Jets tak zároveň potvrdili, že se jim na Vancouver v poslední době daří. Porazili Canucks pošesté za sebou a potřinácté z posledních 14 vzájemných utkání.
Hosté přitom otevřeli skóre, když se v končící 27. minutě trefil J.T. Miller. Ještě do druhé přestávky ae otočili skóre Jack Roslovic a Mark Scheifele.

Connorův krásný gól po samostatném úniku

Kyle Connor, jenž předtím asistoval u gólu Scheifeleho přidal v 54. minutě třetí zásah domácích a Adam Lowry pečetil úspěšný obrat v závěru gólem do prázdné branky při hře Canucks bez gólmana.
"Myslím, že jak se zápas odvíjel, byli jsme postupně lepší po všech stránkách," prohlásil Connor. "Byli jsme rychlejší. Takhle nějak to ale vypadá, když jsme ve své nejlepší formě."
Třetí prohru Oilers opět odmítli
Hokejisté Edmontonu potřetí od začátku sezony prohráli dva po sobě jdoucí zápasy. Tentokrát se to Oilers stalo s Arizona Coyotes a St. Louis Blues, ale ani v tomto případě nedopustili pokračování neúspěšných výsledků a porazili New Jersey Devils jasně 4:0.
V Západní konferenci se tak kanadský celek dotáhl na jediný bod za vedoucí obhájce Stanley Cupu Blues.
Základním stavebním kamenem pro vítězství byl bezchybný Mikko Koskinen v brankovišti. Jednatřicetiletý Fin předvedl 26 zákroků a vychytal první čisté konto v sezoně, celkově pak své páté během kariéry v NHL.
"Ze strany našeho brankáře to byl povedený zápas. Chytal dobře pozičně a na zápas byl dobře naladěný. Odměnou mu byla vychytaná nula," řekl trenér Oilers Dave Tippett. "Nemusel ale vytáhnout žádný senzační zákrok, protože jediná jejich opravdu velká šance skončila na horní tyčce."
Alex Chiasson si připsal gól a asistenci, další branky obstarali Leon Draisaitl, Gaetan Haas a James Neal, Ryan Nugent-Hopkins s Joelem Perssonem přispěli dvěma asistencemi.

Draisaitlova trefa z bekhendu

Draisaitl dal už 14. gól v sezoně, v čase 21:55 byl také vítězný. Prodloužil tak svou bodovou sérii na osm utkání, připsal si během ní 14 bodů (8+6).
Cory Schneider si připsal 28 zásahů, Devils prohráli zápas především ve druhé třetině, v níž inkasovali třikrát. Zůstávají tak nadále velmi blízko u dna Východní konference.
Po hitu Chiassona odstoupil už během první třetiny hostující bek Sami Vatanen a do utkání už se nevrátil.