Top 10 nejlepších zápasů NHL vede obrat z 0:5

V nejpamátnějších utkáních historie se blýskli třeba i Petr Klíma s Jozefem Stümpelem

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Hráči týmu Washington Capitals užívají léto s vyhraným Stanley Cupem, jiní se už pomalu připravují na novou sezonu. Redakce NHL.com/cs se fanouškům pokusí zpříjemnit hokejové prázdniny několika žebříčky. Jako první se zaměříme na 10 nejlepších zápasů historie NHL.

Jsou duely, na které nezapomenete. Buď proto, že v nich důležité vítězství vyválčilo vaše oblíbené mužstvo. Nebo jelikož šlo o nádherný hokej. O úžasný triumf outsidera. Případně, že se před vámi udál fenomenální obrat, který už nikdo nečekal.

Jakých bylo deset vůbec nejlepších utkání v historii NHL? Jistě, tohle se nedá přesně změřit, vždycky to bude subjektivní. Srovnejte hitparádu redakce NHL.com/cs s tím, jak byste to poskládali vy.

[Více k tématu: Události sezony: Ovechkin se dočkal triumfu]

1. Los Angeles Kings - Edmonton Oilers 6:5 PP, 1982
Tomuhle zápasu se dodnes říká Zázrak z Manchesteru. Ne snad, že by se odehrál v Anglii, to podle jména ulice, na které stála tehdejší aréna Kings.

Podle původních předpokladů to tehdy mělo dopadnout úplně jinak. Hrál se třetí duel semifinále Smytheovy divize, stav byl 1:1 na zápasy. A byl tu jednoznačný favorit s Waynem Gretzkym, Markem Messierem či Paulem Coffeym, který v základní části i díky 92 gólům nastříleným The Great One nasbíral 111 bodů.

Los Angeles? To prošlo do play off jen tak tak, bodů mělo 63.

Podle toho to vypadalo i v tomhle utkání, ve kterém Edmonton po dvou třetinách vedl 5:0. Stalo se ale něco bláznivého - Kings se ve třetím dějství povedlo skóre srovnat! V prodloužení je pak Daryl Evans, střelec pouhých 27 tref v kariéře, pasoval na vítěze. Nikdo nikdy v play off nezvládnul fantastičtější obrat. Evansově mužstvu navíc pomohl k senzačnímu postupu.

2. Montreal Maroons - Detroit Red Wings 0:1 PP, 1936
První semifinále se protáhlo až do neuvěřitelného šestého prodloužení, v play off NHL se nikdy nehrálo déle. Když Mud Bruneteau utnul zdánlivě nekonečnou bitvu ve 116. minutě a 30. vteřině nastaveného času, bylo před půl třetí v noci.

Někteří fanoušci byli tou dobou už dávno doma, jiní na tribunách pospávali. Stánkům už dlouho před tím došlo pivo, brankář vítězného celku Normie Smith měl až nepochopitelných 92 úspěšných zásahů.

Red Wings nakonec opanovali všechna tři semifinálová utkání, ve finále zdolali Toronto Maple Leafs. Pro obyvatele Detroitu trpící následky velké hospodářské krize znamenal sportovní úspěch obrovskou vzpruhu.

3. Detroit Red Wings - New York Rangers 4:3 PP, 1950
Říká se, že tohle bylo nejpovedenější finále všech dob. Přinejmenším jedno z nejvyrovnanějších. Nikdo v sérii nevedl víc než o jeden zápas. Rangers se hned dvakrát radovali v prodloužení, Detroit i bez zraněného Gordieho Howea dokázal před klíčovou bitvou silou vůle srovnat.

A pak to přišlo. Sedmé střetnutí přineslo fascinující přetahovanou, kterou muselo rozklíčovat až druhé prodloužení. A obyčejně neškodný střelec Pete Babando, jeden z mála Američanů v tehdejší NHL.

Ted Lindsay po triumfu jako první v dějinách vzal Stanley Cup a objel s ním po ledě vítězné kolečko.

4. Montreal Canadiens - Boston Bruins 5:4 PP, 1979
Kouzlo tohoto zápasu nespočívalo jen v počtu přítomných hvězd, důležitosti okamžiku (sedmé semifinále), skvostném obratu (Boston ztratil vedení 3:1 ze začátku třetí třetiny), ale i v neopakovatelném příběhu, který se za bojem dvou tradičních rivalů skrýval.

Utkání si totiž každý pamatuje podle konkrétního momentu, kdy se zlomilo. Podle konkrétní chyby kouče Dona Cherryho, který na led chvíli před koncem třetí třetiny pustil o jednoho hráče víc. Bruins tou dobou vedli 4:3, už se možná těšili na finále proti New York Rangers.

Místo toho je v lacině věnované přesilovce potrestal Guy Lafleur a v nastaveném čase definitivně setnul Yvon Lambert. Pro Cherryho to znamenalo nejen konec snění o Stanley Cupu, ale i vyhazov z Bruins.

5. Washington Capitals - New York Islanders 2:3 PP, 1987
Tohle bylo taky náramné drama, přezdívá se mu Easter Epic. Rozhodující duel 1. kola byl rébusem, jehož tajenku vyplnilo až čtvrté prodloužení. Fanoušci si budou zápas pamatovat hlavně podle vynikajícího představení obou brankářů Kellyho Hrudeyho (73 úspěšných zásahů) a Boba Masona (54).

Ale i podle toho, že završil parádní obrat Islanders, kteří v sérii ztráceli 1:3 na zápasy.

V klíčovém utkání byl Washington přitom taktéž blíž k radosti, herně svého soupeře převyšoval. Jenže to stačilo pouze na jednogólový náskok, jenž ve třetí třetině smazal Bryan Trottier. A když pak po 68 minutách nastavení napřáhnul Pat LaFontaine k ukázkovému golfáku, Capitals předčasně skončila sezona.

6. New York Rangers - Vancouver Canucks 3:2, 1994
Nádherné finále, které v památných přímých přenosech sledovala i spousta českých diváků. Přineslo mimořádnou pointu: Rangers vyhráli po 54 letech Stanley Cup.

Ale že s tím měli lopotu! Výběr kolem brankáře Mikea Richtera a obránce Briana Leetche vedl v sérii už 3:1, Pavel Bure a spol. však srovnali. Madison Square Garden pak byla svědkem brzkého vedení 2:0 party kouče Mikea Keenana, kterou Canucks celý zbytek už jen dotahovali.

Messier se tím pádem stal prvním kapitánem historie, který šéfoval dvěma různým vítězným týmům (vedle Rangers před tím i Edmontonu). Alexander Karpovtsev, Sergei Zubov, Alexei Kovalev a Sergei Nemchinov jsou prvními Rusy, jejichž jména byla zvěčněna na plášť Stanley Cupu.

7. Boston Bruins - Montreal Canadiens 5:7, 1971
Sám o sobě tenhle zápas ještě nerozhodoval o tom, kdo postoupí z 1. kola, byl teprve druhým v sérii. Ani tak se ale na něj nezapomene.

Předcházela mu výhra favorizovaných Bruins 3:1, přičemž teď se to zdálo ještě jasnější - ve 39. minutě vedl celek Bobbyho Orra a Phila Esposita už 5:1. Obhájce posledního Stanley Cupu působil neotřesitelně.

Jenže z omylu ho toho dubnového večera vyvedlo šest slepených gólů Montrealu. Bostonský hvězdný soubor dělal ještě chvíli před tím dojem, že nemá slabé místo. Montreal ho však senzačně vyřadil 4:3 na zápasy. A sílu mu k tomu poskytl legendární duel číslo dvě.

8. Los Angeles Kings - Detroit Red Wings 4:3 PP, 2001
Jako kdybyste se na prvním rande odvážili k puse a slečna vás místo žhavého polibku profackovala. Asi tak si museli připadat hráči Red Wings, kteří byli ve čtvrtém utkání 1. kola k výhře tak blízko! V 54. minutě přece vedli nad Kings už 3:0.

Los Angeles však spasili probuzení střelci: Nejdřív Scott Thomas, pak Jozef Stümpel, vzápětí v čase 59:07 Bryan Smolinski a nakonec, už v prodloužení, nováček Erik Belanger.

Kings si s Detroitem poradili 4:2 na zápasy, v dalším kole je zastavili Colorado Avalanche. O 18. dubnu 2001 se ale přesto mluví jako o jednom z nejpamátnějších v dějinách arény Staples Center.

[Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru @NHLcz]

9. New York Islanders - New York Rangers 3:2 PP, 1984
Tři sezony po sobě Rangers vypadli v play off právě s Islanders. S koučem Herbem Brooksem teď proti čtyřnásobným šampionům Stanley Cupu moc prahli po pomstě. V 1. kole se hrálo na tři vítězné a partě z Manhattanu chyběl po smršti 7:2 v duelu číslo tři poslední krok. Napoprvé se to nepovedlo, Islanders vyhráli 4:1.

A napodruhé? Došlo na tak těsnou řež, že to dopadnout mohlo jakkoliv. Favorit sice vedl 2:1, Don Maloney ale 39 vteřin před koncem za Rangers vyrovnal na 2:2. V prodloužení se hrál nádherný hokej, který rozhodla až rána domácího beka Kena Morrowa.

Rangers smutnili, hezká sezona to ale nakonec nebyla ani pro výběr Mikea Bossyho. Ve finále ho srazil Edmonton Oilers, Islanders už nikdy znovu Stanley Cup nevyhráli.

10. Edmonton Oilers - Boston Bruins 3:2 PP, 1990
Tenhle zápas je nezapomenutelný především z pozice tehdejšího československého fanouška. Během prvního finále mezi později slavícím Edmontonem a Bostonem se totiž vůbec nečekalo, že by se mezi hrdiny boje o všechno mohl vypracovat i nějaký krajan. A přece to tak bylo. V eso se proměnil Petr Klíma, který ve třetím prodloužení úvodního souboje rozhodnul o vítězství Oilers.

Nic tomu přitom dlouho nenasvědčovalo. Klíma se do té doby na led moc nedostal, kouč John Muckler dával přednost jiným. Jak se ale duel vlekl, hlavní hvězdy zmáhala únava. Muckler proto kývnul na odpočatého Čecha. A právě jeho rána pokořila do té doby nepřemožitelného Andyho Mooga.

"Do dneška vlastně nevím, proč mě v tom zápase Muckler nechal tak dlouho jen sedět," přiznal Klíma. "Pořád si vybavuju, jak za mnou na konec střídačky po každé třetině přišel Mark Messier a jen mě nabádal: Buď připravený. Jakmile mi to tam pak padlo, hned si mě dobíral: Vidíš? Já ti to říkal!"