GettyImages-2148570126

Mladej, ještě se musíš hodně učit...

Takový vzkaz vyslal svým výkonem David Rittich svému krajanovi na druhé straně ledu. Lukáše Dostála z Anaheim Ducks při vzájemném duelu českých brankářů přechytal, 28 povedenými zákroky dovedl kalifornské derby k výhře svých Los Angeles Kings 3:1, a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.

Ani o osm let mladší Dostál rozhodně nechytal špatně. Připsal si 25 zásahů, avšak inkasoval třikrát.

Poprvé ho překonal Pierre-Luc Dubois, jenž převzal roli lídra přesilovky po krátkodobě zraněném Anže Kopitarovi a vyrovnaný duel zlomil v čase 2:45 druhé třetiny právě v početní výhodě - na doklepnutí odraženého puku zblízka nemohl mladý brankář dosáhnout.

Dubois se prosadil v přesilovce a otevřel skóre

"Mají špičkové hráče, kteří dokážou využít své šance. Takovým nechcete dávat přesilovky, které byly dnes rozdílovou záležitostí," litoval anaheimský útočník Troy Terry.

Rittich předvedl klíčový duel v 9. minutě prostředního dějství, kdy zastavil betonem brejk Franka Vatrana ve vlastním oslabení, a minutu a půl nato dostal domácí v Crypto.com Areně do rozhodujícího vedení 2:0 Matt Roy střelou od modré přes houštinu těl.

Nul držela opora Los Angeles až do 12. minuty třetí časti, kdy ji překonal Trevor Zegras.

Rittich je od poloviny prosince, kdy se zranil Pheonix Copley, týmovou dvojkou za Camem Talbotem a má lepší statistiky než on. Ve 24 utkáních ho zdobí bilance 13-6-3, průměr 2,15 a úspěšnost 92,1 procenta, k tomu má už tři čistá konta. Šestatřicetiletý mazák Talbot je za stejné období na bilanci 13-14-4, průměru 2,75 a 91 procentech (v sezoně 26-19-6; 2,46 a 91,6).

"Vždycky, když se postaví do branky, chytá dobře," chválil dočasný kouč L.A. Jim Hiller jednatřicetiletého brankáře z Jihlavy, který nastoupil za poslední tři týdny teprve potřetí.

"U gólmana je to velice silný atribut, že nemusí být v zápasovém rytmu, aby hrál dobře. Patří mu velké uznání, protože právě on byl nejspíš rozdílovým hráčem celého zápasu."

Zatímco Dostál má budoucnost ještě před sebou a letos místo do Stanley Cupu, kam se Ducks neprobojovali, možná zamíří na mistrovství světa IIHF do Prahy, Rittich pevně chytl svou velkou šanci na restart ve svém pátém klubu NHL. Po štacích u Calgary Flames, Toronto Maple Leafs, Nashville Predators a Winnipeg Jets, kde byl většinou dvojkou, začal letošní sezonu na farmě v American Hockey League, avšak když ho Kings povolali z nedalekého Ontaria do prvního týmu, ukázal se jim v parádním světle.

Ze všech sedmi českých gólmanů, kteří letos zasáhli do NHL, má nejnižší průměr a nejvyšší úspěšnost zákroků.

Kings (43-26-11) i díky jeho kvalitnímu záskoku zamíří do play off pravděpodobně ze třetího místa v Pacifické divizi - v takovém případě by se v prvním kole střetli s Edmonton Oilers a jejich obří palebnou silou vedenou Connorem McDavidem a Leonem Draisaitlem.

"Myslím, že do play off půjdeme v dobrém rozpoložení. Jsme připravení," hlásil Roy zhruba týden před startem série, v níž budou gólmani určitě mít co dělat.

Přijde i ve Stanley Cupu čas pro Ritticha?