Další fantastické představení Davida Pastrňáka a jeho parťáků z prvního útoku vedlo k triumfálnímu vstupu hokejistů Boston Bruins do druhého kola Stanley Cupu. Hosté nastříleli domácím Tampa Bay Lightning šest branek, české křídlo nahrávalo na čtyři z nich a se 17 body je v čele produktivity letošního play off. Asistenci si připsal i centr David Krejčí.

Tampa Bay Lightning - Boston Bruins 2:6 (stav série 0:1)
Pastrňák stihl za 15 minut a 21 sekund na ledě čtyři asistence, stejný počet bodů za gól a tři nahrávky si během 19 minut ve hře připsal i Brad Marchand. Centr obou křídel Patrice Bergeron pak končil zápas s bilancí 2+1, první lajna tak nasbírala úhrnem 11 bodů a Bruins si z Amalie Areny odvezli první výhru v sérii o postup do finále Východní konference.
Nahrávku si připsal i Krejčí, jenž tak bodoval ve třetím zápase za sebou, celkem jich má v play off pět. Dva góly vstřelil Rick Nash, únorová posila z New York Rangers.
Hrdinou sobotního duelu byl i Tuukka Rask, který pochytal 34 ze 36 střel soupeře (94,4 procenta). A jeden ze dvou gólů dostal proto, že mu předtím odletěl nůž z brusle, takže přestal hrát v domnění, že se bude pískat. Pravidla však nic takového neříkají a obránce Mikhail Sergachev místo přerušení dopravil puk do odkryté sítě.
"Byl opravdu dobrý," řekl o Raskovi kouč vítězů Bruce Cassidy. Na začátku, kdy jsme se snažili rozjet nohy, nás udržel ve hře. Nedařila se nám mezihra, soupeř byl lepší. Ale pak naši nejlepší hráči zakončili pár šancí a dostali jsme se na koně."
Oba celky začaly svižně, ve vyrovnané první třetině se prosadil jen Nash, jenž v přesilovce tečoval Pastrňákovu střelu od modré. 42 sekund po první přestávce poslal do domácí branky Bergeron puk po Pastrňákově pěkné nahrávce.
Lightning se dostali do zápasu necelé dvě minuty nato po trefě Dana Girardiho, v čase 32:33 Bruins odskočili krásnou střelou Nashe s asistencemi obou českých hráčů. Ani ne minutu nato se prosadil Sergachev a bylo to 3:2 pro hosty.
"Byl to vyrovnaný zápas, hlavně ze začátku. A ještě během druhé třetiny hodně tlačili, ale my jsme se s tím popasovali dobře. Zahráli jsme velmi solidně v defenzivě a Tuukka v klíčovém momentu přispěl několika velkými zákroky," řekl kapitán Bruins Zdeno Chára.
Jeho tým si zápas pohlídal nejlepším možným způsobem. Ve třetí třetině přidali další tři branky, když se prosadili Marchand, Bergeron (opět s pomocí Pastrňáka) a Jake DeBrusk, který upravil výsledek trefou do prázdné branky.
Boston urval zápas ve druhé a třetí části přesto, že za tuto dobu vystřelil na branku jen jedenáctkrát oproti 25 pokusům soupeře. Andrei Vasilevskiy z Tampy inkasoval celkem pět branek ze 23 střel.
"Až na skóre si myslím, že jsme hráli docela dobře," hodnotil Steven Stamkos, kapitán Lightning. "Měli jsme tuny šancí. Jejich brankář to ustál. Rozdíl byl v tom, že oni své šance využili - hlavně ta jejich skvělá lajna - a my ty naše ne. Hlavně náš první útok. Měli jsme dost možností, dobré pasáže zápasu. Ale touhle dobou už rozhoduje, kdo dokáže šance lépe využít. A to dokázali oni."
Další zápas: V pondělí od 19 hodin (úterý 1:00 SELČ) v Amalie Areně v Tampě