Germany celebrates wjc

Po žhavém úvodu přišlo do Ostravy rázné ochlazení. Čeští reprezentanti prohráli po čtvrteční výhře nad Ruskem v sobotu s Německem 3:4 a jejich cesta za úspěchem na mistrovství světa do 20 let se značně komplikuje. Ve skupině B jim zbývají odehrát dvě utkání s favorizovanými USA a Kanadou a ohrožen je tak jejich postup do čtvrtfinále. Ve večerním duelu rozstřílelo Rusko Kanadu 6:0.

Dvě branky Němců vstřelil v duelu s domácím výběrem talent St. Louis Blues Dominik Bokk, po jedné dali John Peterka a Lukas Reichel, synovec někdejší české hvězdy NHL i reprezentace Roberta Reichla.
Obránce Martin Hugo Haš si vedle gólu připsal dvě asistence, o další české trefy se postarali útočník Jan Jeník a zadák Libor Zábranský. Brankář Lukáš Dostál si připsal 21 zákroků.

"Je to zklamání, ale každý z nás do toho dal všechno, co mohl," tvrdil český útočník Adam Raška.
Němci se dostali do vedení hned v čase 1:41, kdy se prosadil Reichel; Peterka o šest minut později zvýšil na 2:0. Češi snížili díky povedené střele Haše od modré, ale z velkého náporu se jim do přestávky vyrovnat nepodařilo.
"Rozhodlo to, že jsme nedokázali po celou dobu hrát tak jako na konci třetin. Lidi nás hnali, na konci třetin jsme si vytvořili tlak, ale to nestačilo. Kdybychom tak hráli celý zápas, tak by to vypadalo jinak," litoval Zábranský.
Místo toho zlobil dál soupeř. Většinu času se sice (efektivně) bránil, ale české chyby trestal. Jediný gól druhé části dal v přesilovce Bokk a stejný hráč zvýšil v čase 47:33 už na 4:1.
Domácí tým podporovaný většinou z 8693 diváků se dostal zpět do zápasu gólem Jeníka o necelé dvě minuty později a následně díky přesilovkám. Na samé konci dlouhé výhody pět na tři snížil sedm a půl minuty před koncem kapitán Zábranský, poté však Češi prohospodařili další přesilovou hru. Minutu a půl před sirénou odvolal kouč Václav Varaďa brankáře Lukáše Dostála, ale domácí si v šesti nedokázali vytvořit potřebný nápor a Němci těsné vedení uhájili až do konce.
"Chybělo lepší využití šancí. Skóre jsme sice stáhli, ale nedotáhli jsme to do lepšího konce," smutnil Raška.
Díky výhře se Němci dotáhli na Česko a mají lepší pozici díky výhře ve vzájemném zápase. Pokud se česká dvacítka nechce v otázce postupu do čtvrtfinále spoléhat na vývoj v ostatních zápasech, musí nutně urvat body proti USA (v pondělí) či Kanadě (v úterý).
"Musíme si rozebrat chyby, aby se neopakovaly, a připravit se na další zápasy. Zakopali jsme se sami a sami se z toho musíme dostat," prohlásil Zábranský.
"Každý den je nový a každý zápas začíná za stavu 0:0," doplnil útočník Jaromír Pytlík. "Není nikde psáno, že nemůžeme porazit Kanadu nebo Ameriku."

Kanada přišla o čest i o Lafrenierea
Ve večerním duelu šokovali junioři Ruska Kanadu výhrou 6:0. Zámořský výběr kromě toho přišel i o svou největší hvězdu, útočníka Alexise Lafrenierea. Ten odstoupil ze zápasu po střetu s brankářem Amirem Miftakhovem ve druhé třetině, v němž si pravděpodobně poranil koleno.
O výsledku prakticky rozhodla už první třetina, kterou sborná ovládla v poměru 3:0. Pak už jen přidávala proti zaskočenému soupeři další branky, ve třetí části se jen dohrávalo a skóre už se neměnilo. O ruské trefy se postaralo šest různých hráčů.
Ve skupině A došlo po třech hracích dnech k unikátní situaci, kdy má všech pět celků shodně po třech bodech.