czech france 51417

Čeští hokejisté mají splněno. V nedělním duelu si poradili s Francií a po šesti odehraných duelech na mistrovství světa IIHF útočí na čelo skupiny B. Poslední zápas před čtvrtfinále, kam už mají téměř jistý postup, hrají v úterý proti Švýcarsku, s nímž se pravděpodobně poperou o druhé místo v tabulce.

"Zápas jsme vyhráli díky speciálním formacím a skvělému výkonu brankáře. Hrajeme málo přesilovek, ale je důležité, že jsme v nich schopni dát důležité góly. Oslabení jsme ale hráli moc, protože jsme měli stupidní fauly. Dvakrát jsme navíc dostali čtyři minuty, navíc tam bylo několik dalších faulů, které rozhodčí nepotrestali," řekl podle iDnes.cz kouč Josef Jandač.
O výhru 5:2 se dvěma góly postaral Michal Řepík, svou první trefu na turnaji docílil David Pastrňák, stejně jako bek Jan Rutta. Do prázdné branky pečetil Tomáš Zohorna. Za Francouze vyrovnával na 1:1 Stephane Da Costa, ve třetí části se prosadil ještě Antoine Roussel.
"Chtěli jsme nastoupit dobře a dát první gól, věděli jsme, že budou připraveni a fanoušci je budou hnát do útoku. Hlavní je, že vyhráváme," oddechl si Pastrňák.
Brankář Pavel Francouz si připsal 23 zákroků, jeho protějšek Florian Hardy o jeden méně.
Česko nemělo nad domácím týmem zas tak výraznou střeleckou převahu, poměr pokusů na branku byl 28:24. Avšak chladná hlava v zakončení a efektivita byla tentokrát ozdobou Jandačova výběru. Ten šel od začátku za výhrou, po gólu Řepíka ve druhé třetině zápas kontroloval a ač měl soupeř občas také tlak, jistý gólman Čechy podržel.
Slováci hazardují se sestupem
Slovenský tým bez jediného hráče NHL utrpěl po sobotní vysoké porážce od Ruska v neděli další debakl, s USA prohrál 1:6. Po víkendu, v němž inkasoval 12 branek, se tak stal aktérem nebezpečné hry o sestup.
Scénářů ve skupině A je několik, jeden je však velmi varovný. Slovensko je po neděli sedmé se čtyřmi body, stejně má i šesté Dánsko, které večer prohrálo se Švédy. Na osmém místě je Itálie s jedním bodem. Jenže Itálie hraje poslední zápas ve skupině proti Dánsku (v pondělí od 16:15) a pokud zvítězí v normálním čase a Slováci zároveň v úterý od 12:15 nebudou bodovat se Švédskem, všechny tři celky budou mít v závěru čtyři body.
Minitabulka by v takovém případě vyšvihla vpřed Italy, kteří získali bod se Slovenskem a měli by tři s Dány. Ti by zůstali poslední, jenže jakožto pořadatel příštího šampionátu nemohou sestoupit. Dolů by tak šlo právě Slovensko, které pořádá šampionát elitní šestnáctky v roce 2019.
"Věřím, že nám Dánové pomohou, protože nemáme žádnou šanci vyhrát ani se Švédy," nebral si podle sport.sk servítky brankář Július Hudáček. "Chybí nám kvalita. Tréner neměl koho zavolat. Máme v NHL málo hráčů, kteří mají ideální věk. Prohrát 1:6 je hodně, ale Američani měli dalších pěť-šest šancí na gól. V úterý nás čeká druhý nejsilnější soupeř na turnaji, zase to bude hra kočky s myší," lamentoval.
Rychlonohé Američany táhl v neděli Johnny Gaudreau, jenž si připsal tři body za dva góly a asistenci. Jedinou slovenskou trefu docílil obránce Martin Gernát, jenž ve 31. minutě snižoval na 1:2, ale zámořský tým ještě před přestávkou dvěma góly odskočil a bylo rozhodnuto.