Voracek516

Kapitán Jakub Voráček řídil dvěma góly a nahrávkou velký obrat národního týmu v utkání proti Lotyšku. Ve čtvrtém duelu na mistrovství světa IIHF v Bratislavě prohrávali Češi po první třetině 0:2, ale ve druhé části otočili vývoj čtyřmi trefami a v té poslední už dovedli zápas ke třetí výhře na turnaji.

Gól a dvě asistence měl na kontě Dominik Simon, o další české trefy se postarali Filip Hronek, Jan Kovář a Jakub Vrána. Michael Frolík měl dvě nahrávky, bod asistenci si připsali i Petr Zámorský a Radek Faksa z Dallas Stars, kteří hráli svůj první zápas na letošním šampionátu. Brankář Patrik Bartošák měl 17 úspěšných zákroků.
More information
"Je důležité, že mužstvo je zdravé. Že se něco řekne a přijde impuls, přijde ta práce. A ve druhé třetině přišla neskutečná práce: nebylo vidět ani jednoho hráče, že by odpočíval. Kluci začali být agresivnější, začali to dohrávat. Myslím si, že obrat jsme si zasloužili," hodnotil kouč české reprezentace Miloš Říha.
Začátek ovšem rozhodně nebyl podle jeho představ. Jeho svěřenci nabídli špatnou disciplínou soupeři přesilovku pět na tři a Lotyši toho využili, když se trefil Miks Indrašis. Následně přidal v další přesilovce gól ve čtvrtek tříbodový Lauris Darzinš a český tým nedokázal do přestávky odpovědět.
[Kompletní zpravodajství z mistrovství světa IIHF 2019 na Slovensku]
Po ní však nastoupilo na led odhodlané mužstvo, které hrálo soustředěně, naplno a tlačilo soupeře v pásmu. Hronek střelou bez přípravy využil v čase 25:41 přesilovku a o necelých šest minut později bylo vyrovnáno po Kovářově přesné střele přes beka. Po dalších šesti minutách dostal Česko do vedení švihem z pravého křídla Voráček a 62 sekund po něm se prosadil před brankou zblízka Vrána.
Ve třetí třetině už favorit Lotyše do dramatu nepustil; Voráček navíc uvolnil v brejku dvou na jednoho Simona, který pohodlně skóroval do odkryté branky. Na to sice ještě odpověděl svou druhou trefou Darzinš, ale český kapitán minutu a půl před koncem svou druhou trefou a čtvrtým bodem v utkání stanovil konečný výsledek.
Sám se tím s celkovou bilancí 2+6 po čtyřech startech dostal na dělené 4. místo v turnajovém bodování. Čtyřbodový večer přitom prožil ve stejný den, kdy se mu (ve čtyři hodiny ráno) v Uherském Hradišti narodil syn Matýsek.
"Moc jsem toho nenaspal. Jsem rád, že jsem se mohl vrátit na zápas a že vše proběhlo hladce," řekl útočník Philadelphia Flyers serveru hokej.cz.
"Popravdě jsem toho od sebe moc neočekával. Nevěděl jsem, jaké to bude. Tohle jsem totiž dosud nezažil. Bylo tam to cestování... Trošku i ta hektika, i když příjemná. Věděl jsem, že Lotyši budou dobře bruslit a že budou nepříjemní. A že ten zápas bude těžký. Dostali jsme sice dva góly, ale věděl jsem, že když se budeme hýbat tak, jako v první třetině, že oni nakonec odpadnou. A to se taky stalo. My jsme pak ten zápas od čtvrtého gólu kontrolovali."
Po střetnutí s Ruskem, v němž neskórovali Češi ani jednou, se tak proti Lotyšům vrátili na produktivní vlnu. Celkem mají po čtyřech zápasech na kontě 18 vstřelených branek a s devíti body jsou na stejném počtu jako Švédové, které však ve svém prvním vystoupení na MS porazili. Tabulku skupiny A vedlo po čtvrtečních duelech Rusko s plným počtem 12 bodů; stejně na tom byli i druzí Švýcaři.
Hned v pátek od 20:15 čeká českou reprezentaci další zápas, tentokrát s outsiderem bratislavské skupiny Itálií.
Slovensko přichází o naděje
Ještě dvě minuty před koncem středečního duelu s Německem vedli v Košicích domácí Slováci 2:1 a zdálo se, že v klíčový večer turnaje zvládnou. Jenže poté Němci srovnali v přesilovce a po chybě Martina Marinčina se půl minuty před koncem dostali do brejku, který proměnil Leon Draisaitl a dovedl tak svůj celek k výhře 3:2.
Slovensku by přitom stačil i bod za prohru v prodloužení, aby mělo případný postup do čtvrtfinále stále v rukách. Protože však po Kanadě, kterou nechalo dát vítězný gól 1,8 sekundy před koncem, nezvládlo ani závěr dalšího utkání, jeho postupové naděje se navzdory úvodní výhře nad USA rozplývají.
"Pořád to máme v hlavách," říkal po čtvrtečním tréninku podle serveru sportky.sk slovenský obránce Erik Černák. "Byla to krutá prohra, po které se jen těžko hledala slova. Mrzí to. Byl to zápas, který jsme měli vyhrát. 58 minut nám zrušili za dvě minuty."
Slováci mají ve skupině A tři body, Německo už 12. Domácí celek může tohoto soupeře ještě bodově dorovnat, ale kvůli horšímu vzájemnému duelu už ne předstihnout. Jeho cesta do vyřazovací fáze by tak vedla leda přes nečekané zaváhání někoho z favoritů: USA (8 bodů), Kanadu (9), či Finsko (10).
Supertalent Kakko dál čaruje
Ve čtvrtečním utkání v Košicích se Finové nečekaně dlouho trápili s houževnatým Dánskem. Nakonec ho však i díky gólu a asistenci Kaapa Kakka udolali a vyhráli 3:1.
Osmnáctiletý mladík, který je vedle amerického útočníka Jacka Hughese velkým favoritem na první dvě místa v letošním draftu NHL, nejprve dostal svůj tým do zápasu zakončením pěkné individuální akce a devět minut před koncem vyslal na branku střelu, kterou do ní lehce tečoval Harri Pesonen.
Kakko tak má po čtyřech zápasech na svém prvním MS dospělých na kontě šest branek a jednu asistenci a spolu s ruským křídlem Evgenyem Dadonovem je nejlepším střelcem turnaje.