Boston podruhé ve finále Stanley Cupu vede

Bruins vyhráli v St. Louis 7:2 a ujali se v sérii vedení 2:1 na zápasy, za vítěze se trefil i David Pastrňák

Napsal Michael Langr @NHLcz / NHL.com/cs

Souhrn: BOS 7, STL 2

Bruins se při výhře blýskli sedmi vstřelenými góly

Torey Krug zaznamenal v dresu Bruins ve finále rekordní čtyři body, Boston deklasoval domácí Blues 7:2 a ujal se vedení v sérii 2:1

• 04:48 •

Hokejisté Bostonu zvítězili ve třetím finálovém utkání Stanley Cupu na ledě St. Louis 7:2 a podruhé v sérii se dostali do vedení. Rozhodli už v úvodním dějství, které vyhráli 3:0. Torey Krug jako první hráč Bruins v historii nasbíral ve finále čtyři body díky gólu a třem asistencím.

Produktivní obránce byl zvolen až druhou hvězdou utkání po útočníkovi Patriceovi Bergeronovi, jenž zaznamenal tři body za gól a dvě přihrávky. Třetím nejlepším hráčem byl český kanonýr David Pastrňák, který přispěl k úspěchu jedním gólem.

St. Louis Blues - Boston Bruins 2:7 (stav série: 1:2)

St. Louis nastoupilo bez suspendovaného útočníka Oskara Sundqvista, který dostal trest na jeden zápas za vražení na mantinel obránce Matta Grzelcyka z první třetiny středečního druhého duelu. Grzelcyk také nenastoupil a v sestavě jej nahradil John Moore.

[Kompletní pokrytí série Bostonu se St. Louis]

Blues měli možnost v úvodu otevřít skóre, protože už po 62 vteřinách byl vyloučen Jake DeBrusk, ale Tuukka Rask šance domácích včetně té největší po bekhendovém pokusu Davida Perrona pochytal. V polovině první třetiny vypálil z levého kruhu z první nebezpečně Pastrňák, ale Jordan Binnington zasáhl betonem.

V čase 10:47 při vyloučení Davida Perrona už Bruins gólmana St. Louis překonali. Pokus Toreyho Kruga od modré čáry tečoval Bergeron a s devíti brankami se posunul do pozice nejlepšího střelce svého týmu v letošním play off.

Bergeron je navíc se sedmi přesilovkovými góly nejlepším hráčem play off a jen dva zásahy ho dělí od vyrovnání rekordu NHL. Devět branek v početní výhodě za jediné play off stihli jen Mike Bossy (New York Islanders, 1981) a Cam Neely (Bruins, 1991).

V 18. minutě Boston zvýšil díky skvělé práci Charlieho Coylea. Z rohu vlastního obranného pásma dokázal šikovně vytvořit přečíslení tři na dva a nakonec kombinaci Dantona Heinena a Marcuse Johanssona zakončil z pravého kruhu nad lapačku přesouvajícího se Binningtona.

Další ránu dostali Blues 10 sekund před koncem první třetiny. Joakim Nordstrom přistrčil puk nohou za levým kruhem Seanovi Kuralymu, který přes obránce Alexe Pietrangela prostřelil Binningtona mezi betony.

Craig Berube se pokusil ještě stav 0:3 změnit skrze trenérskou výzvu kvůli domnělému Nordstromově ofsajdu, ale marně, protože mu puk vrátil do vlastního obranného pásma Joel Edmundson. Bruins z toho vytěžili přesilovou hru a po 41 sekundách prostřední části ji zužitkoval Pastrňák.

Český kanonýr po Krugově přihrávce sám před brankou bekhendem přehodil pravý beton gólmana St. Louis a radoval se ve třetím duelu ve finále Stanley Cupu v kariéře z premiérové branky. V letošním play off se prosadil poosmé.

Další Pastrňákův nebezpečný pokus ve 28. minutě Binnington kryl. V čase 31:05 se dočkali Blues zkorigování stavu. Po přihrávce Zacharyho Sanforda zpoza branky vystřelil Ivan Barbashev a střelu se nepodařilo zblokovat Charliemu McAvoyovi, od jehož obou bruslí se puk odrazil za Raska.

Za 67 sekund však Boston opět vedl o čtyři góly. Colton Parayko šel pykat za hru vysokou holí na Brada Marchanda a Bruins udrželi i při třetí početní výhodě v utkání stoprocentní úspěšnost. Za pravým kruhem vystřelil Krug, bránící Jay Bouwmeester přizvedl puk, takže Binnington máchl lapačkou do prázdna.

Do brankoviště Blues se poprvé v probíhajícím play off postavil místo Binningtona Jake Allen. Snížit mohl v poslední minutě druhé části Ryan O'Reilly, ale Raskovi pomohla tyč.

Pětadvacetiletý Binnington, který je kandidátem na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka NHL, byl střídán poprvé po 52 zápasech. "Není to vůbec jeho chyba. Jsem si jistý, že je z toho nešťastný, ale nebylo to vůbec o něm. Důvod, proč jsme až tady, je právě on," řekl Perron na Binningtonovu adresu.

"Musím být lepší. Musím odvést lépe svou práci, abych dal svému týmu šanci vyhrát," prohlásil Binnington. "Soupeř dal tři góly v první třetině, což není nikdy dobré. Jsou opravdu dobrým týmem. My se potřebujeme vrátit k naší hře a zůstat soustředění."

Na startu třetí dvacetiminutovky při vyloučení Brandona Carla ztroskotal na Raskovi nejlepší střelec St. Louis Jaden Schwartz, z dorážky minul i Vladimir Tarasenko a neuspěl ani Alexander Steen.

Ve 44. minutě bleskově už po šesti vteřinách využil přesilovou hru při trestu slovenského kapitána Bostonu Zdena Cháry Colton Parayko, jehož střelu od modré čáry ještě tečoval Carlo.

Kouč Berube sáhl více než pět minut před koncem ke hře bez brankáře a v čase 58:12 zvýšil do prázdné branky Noel Acciari. Za 13 sekund ještě dovršil výsledek při Pietrangelově vyloučení Marcus Johansson. Boston tak zužitkoval i svou čtvrtou přesilovku v utkání, stačily mu na to přitom jen čtyři střely.

"To je první věc, kterou si mezi sebou na přesilovkách říkáme - pojďme se pokusit toho využít. Speciální formace jsou hrozně důležité, zejména takhle ke konci sezony," připomněl Pastrňák. "Je pro nás jedině dobře, že nám šla hra v přesilovce, ale rovněž v oslabení odvedl tým skvělou práci. Nesmíme se tím ale nechat příliš uspokojit."

"Hráli jsme dobře. Nemyslím si, že bychom hráli nějak odlišně než v ostatních zápasech. Jen jsme byli lepší v detailech, to je ten rozdíl," podotkl útočník Bostonu Brad Marchand.

Pastrňák sice odehrál jen 11 minut a 50 sekund, třetí nejnižší čas z týmu Bruins, ale stihl pětkrát vystřelit na branku. Další český zástupce David Krejčí byl na ledě 13 minut a 20 sekund, zaznamenal dvě střely mezi tyčky a měl úspěšnost na vhazování 75 procent.

"Myslím si, že jsme ještě pořád nepředvedli nás nejlepší výkon, ale vedeme 2:1. Zítra se podíváme na video a připravíme se ještě lépe. Máme spoustu skvělých hráčů a víme, že můžeme být ještě lepší," prohlásil Pastrňák.

St. Louis se dočkalo domácího zápasu ve finále Stanley Cupu poprvé od 5. května 1970. Před vlastním publikem se v něm představili Blues posedmé a na první úspěch stále čekají. "Nechtěli jsme, aby zápas dopadl takto, ale stalo se. Musíme to hodit za hlavu, otočit stránku a příští zápas být lepší," řekl Perron.

Od roku 1939, kdy se finále hraje na čtyři vítězná utkání, se tým, který se ujal výhrou v zápase číslo 3 vedení 2:1, radoval ze zisku Stanley Cupu v 78,6 procentech případů (22-6).

Další zápas: Pondělí 3. června (úterý 4. června 2:00 SELČ) v Enterprise Center v St. Louis.