Kempného gól nestačil, Blues otočili Winter Classic

Chicago vedlo trefou Michala Kempného, ale St. Louis duel duel pod širým nebem otočilo a vyhrálo 4:1

Napsal Michael Langr / NHL.com

Stejně jako v nedělním utkání Centennial Classic, kde vyhráli Toronto Maple Leafs nad Detroit Red Wings, slavil i v dalším zápase pod širým nebem domácí tým. St. Louis Blues porazili v Bridgestone NHL Winter Classic na Busch Stadium rivala Chicago Blackhawks 4:1, když dokázali otočit zápas a o výhře rozhodli třemi góly ve třetí třetině.

Hosté vedli trefou českého obránce Michala Kempného, který nastoupil ve dvojici s krajanem Michalem Rozsívalem a hned po minutě hry dal svůj druhý gól kariéry v NHL. Jenže St. Louis ve druhé třetině vyrovnalo díky Patriku Berglundovi a ve třetí části rozhodl o výhře domácích dvěma góly Vladimir Tarasenko.

V závěrečné hře Chicaga bez gólmana ještě pečetil výsledek Alexander Steen, jenž si připsal také asistenci.

"Jsme hrdí na to, jaký výkon jsme podali. Museli jsme se hodně snažit, abychom zůstali soustředění na samotný zápas, ale povedlo se nám to, hráli jsme jeden za druhého a každý výborně plnil svou roli," pochvaloval si švédský útočník.

Dvě nahrávky měl také mladík Robby Fabbri. Český forvard Dmitrij Jaškin odehrál v dresu vítězů 11 minut a 44 sekund a jednou vystřelil na branku. Slovák Richard Pánik měl za Chicago čas na ledě 10:22, jednu střelu na branku a dva hity. Hvězdný veterán Marián Hossa zůstal doma kvůli zranění.

Kempný se prosadil při svém prvním střídání, skóre otevřel už po 62 sekundách, když se jeho střela od modré bez přípravy otřela o nohu soupeřova obránce Coltona Parayka tak, že Jake Allen v brance St. Louis nestačil reagovat.

Hrdinou duelu byl dlouho chicagský brankář Corey Crawford, jenž téměř polovinu utkání odolával snaze Blues o vyrovnání a celkem si připsal 31 zákroků (Allenovi stačilo na výhru o devět zásahů méně). Crawford likvidoval jednu šanci domácích za druhou včetně Jaškinovy možnosti koncem první třetiny nebo tutovky Tarasenka ve druhé i sólového úniku stejného hráče ve třetí části.

"Chytal skvěle. Na to, jak nepředvídatelné to bylo vzhledem k novým mantinelům a odlišnému povrchu, odvedl vynikající práci," chválil svého gólmana Joel Quenneville, kouč Blackhawks.

Crawford nestačil až na Berglundovu střelu zblízka po ideální nahrávce Jaye Bouwmeestera. Blues měli postupně více ze hry a Chicago odolávalo jen díky zkušenému brankáři a také s pomocí tyčky při další střele Tarasenka.

Nakonec se však ruský kanonýr přece jen prosadil, a to paradoxně zakončením, které ani neplánoval: v 53. minutě najel do přečíslení a snažil se poslat zpětnou nahrávku Jorimu Lehteramu, ale puk se odrazil do vlastní branky od brusle Niklase Hjalmarssona.

Neuplynuly ani dvě minuty a Tarasenko skóroval znovu. Tentokrát už parádní střelou z levého kruhu pod Crawfordovo rameno.

"Rychlým gólem jsme se dostali do zápasu a dlouho jsme se drželi. Hráli jsme dobrý hokej, ale potřebovali jsme přidat další gól. To se nestalo a oni to dokázali obrátit," litoval Crawford.

Blackhawks na zvrat nenašli síly. Při hře bez brankáře měli víc práce s hašením ve vlastním pásmu než s vytváření vlastních možností. A nakonec inkasovali do prázdné branky od Steena.

Polední zápas provázelo v St. Louis pošmourné počasí, na ledě poničeném deštěm se sněhem bylo pro hokejisty poměrně těžké ovládnout puk. Přesto byl k vidění pohledný duel a Blues své historicky první představení v NHL pod širým nebem zvládli na jedničku. Včetně výsledku, jenž je i díky rivalitě s Chicagem obzvlášť sladký.

"Jak jsem řekl hráčům: Hřiště je pořád stejně velké a jakmile padne puk, je to prostě hokejový zápas. Ale člověk si nemůže pomoct, aby se nerozhlížel okolo a když jsme to udělali, tak nás to pohltilo," vyprávěl spokojený kouč domácích Ken Hitchcock. "Atmosféra byla fantastická, už při nástupu jsem cítil obrovskou blízkost s fanoušky, protože tady jsme nebyli tak uzavření v tunelu a za plexisklem jako normálně v hale. Pro hráče to musel být obrovský zážitek."

Klíčový moment: Tarasenkových 113 sekund

Dlouho vyrovnaný duel rozhodly dvě trefy ruského kanonýra během minuty a 53 sekund třetí třetiny. První dal Tarasenko v čase 52:05, podruhé se prosadil v čase 13:58. Otřesené Chicago na tuhle dvojí ránu zareagovat nedokázalo.

Hvězda zápasu: Vladimir Tarasenko

Pětadvacetiletý Rus byl jasně nejaktivnějším mužem zápasu, o čemž svědčí i devět střel na branku. Nejprve Tarasenko tři šance neproměnil, pak dal rychle za sebou dva góly. A k tomu trefil tyčku, takže měl blízko k hattricku. V bodování NHL je čtvrtý, na lídra Evgenie Malkina z Pittsburgh Penguins ztrácí jen dva body.

Další zápas pod širým nebem:

V pořadí už čtvrté 'outdoorové' utkání této sezony se bude konat 25. února na stadionu Heinz Field v Pittsburghu, kde domácí Penguins přivítají arcirivala Philadelphia Flyers.