Arizona Coyotes v Vancouver Canucks

Vancouver Canucks säkrade sin första divisonstitel sedan 2012-13 genom att besegra Calgary Flames med 4-1 hemma i Rogers Arena, natten till onsdagen svensk tid. 

Thatcher Demko stod för 39 räddningar i sin comeback efter att ha missat 14 matcher på grund av en knäskada, och svenske forwarden Nils Höglander stod för det matchvinnande målet framspelad av Elias Pettersson. 

Canucks har varit en av de stora positiva överraskningarna under säsongen 2023-24 och laget är nu divsionsmästare för första gången på elva år efter att ha spelat in 109 poäng på 81 matcher (50-22-9).

– Jag är väldigt nöjd med att vi vann Pacific Division, säger Tocchet. Killarna har gjort ett jäkla bra jobb under hela året. Och låt oss vara ärliga, ingen tippade att vi skulle vinna divisionen. Ge killarna beröm, (nattens) match var ingen Picasso men huvudsaken var att vi vann Pacific och jag är väldigt glad för spelarna. Det är en stor ära och de borde vara stolta. 

– Det har varit ett långt år och grundserie, men spelargruppen har köpt in sig och vi försöker göra rätt saker varje dag. Jag är glad över (att vinna) Pacific, men när slutspelet sätter igång så är det en helt annan typ av spel. Jag ser fram emot vår första match här på hemmais och vi har ett par dagar på oss nu för att förbereda oss.

Vancouver har kommit en lång väg från förra säsongen då laget slutade på sjätte plats i divisionen med 83 inspelade poäng. Nu är laget tillbaka i slutspel med besked efter att ha bommat de tre föregående säsongerna.

– Det betyder mycket, säger Canucks veteranback Tyler Myers om divisionstiteln. Om man tittar på vad vi gått igenom, så har killarna knutit nävarna och jobbat stenhårt och köpt idéen på vad vi vill göra. Att belönas med en divisionstitel ikväll, det är ganska coolt. Vi är inte nöjda, men detta betyder definitivt något.

– För ett par år sedan här kändes det som att tiden stod stilla för laget, instämmer forwarden J.T. Miller. Just nu känns det bra. Vi har många anledningar att vara stolta just nu över hur långt vi har kommit under en relativt kort tid.

Canucks nådde 50 segrar för tredje gången i klubbens historia efter att ha inkasserat 54 segrar säsongen 2010-11 och 51 vinster 2011-12. Med en förbättring på minst 26 poäng jämfört med föregående säsong, är bedriften den största i klubbens historia från säsong till säsong (tidigare rekordet låg på 25 poäng från 1999-00).

– Det är en riktigt stor bedrift, säger Tocchet. Vi klev in i träningslägret och jobbade hårt varje dag för detta. Vi har en motståndskraftig grupp som studsade tillbaka snabbt efter förluster och radade upp ett par segersviter. Vi var tvungna att vinna matchen ikväll (för att nå 50 vinster), så ge killarna beröm.

– Det hjälper oss att hålla fokus och tar bort lite av pressen vi lägger på oss själva, säger Miller. Det är en lång säsong och det kommer inte alltid vara perfekt. Vi gjorde ett bra jobb med att inte njuta av det för mycket när saker gick bra och inte bli för deppiga när saker inte gick vår väg. Detta är inte slutet för oss och vi har större saker att blicka framåt mot, men detta är ett steg i rätt riktning för laget och vi borde vara stolta.

Det återstår att se vilket lag som kommer att stå för motståndet i första rundan av slutspelet, men det är uppenbart att Canucks inte är mätta och belåtna bara för att man gått och vunnit divisionen.

– Det är grejen med denna gruppen. Jag tror att de är glada över detta, men de är inte upp i molnen, säger Tocchet. De är fokuserade på nästa stopp under denna resan. Det finns bra lag i vår division och det är en tuff division.

– Det har varit en ganska speciell säsong för oss, säger lagkaptenen Quinn Hughes. (Att vinna Pacific) var inte vårt huvudmål, men nu har vi nått det. Nu gäller det bara att fortsätta att köra på.

Innan slutspelet drar igång den 20 april avrundar Vancouver grundserien med ett bortamöte mot Winnipeg Jets i Canada Life Centre natten till fredag svensk tid (02.00, Viaplay).

Relaterat Material