Stevens_115

Att säga att Los Angeles Kings säsongsstart har varit medioker vore en överdrift, bara det. Därför kom det kanske inte som en överraskning att klubbens tränare John Stevens fick gå under söndagen. In kommer istället Willie Desjardins som en interrimslösning som, om det faller väl ut, kan bli permanent. Att något var tvunget att hända i Kings är klart, men ett tränarbyte är inte alltid en garanti för framgång.

John Stevens Los Angeles Kings besegrade visserligen Columbus Blue Jackets med 4-1 under lördagen men hans öde var redan beseglat och dagen därpå fick han och hans tränarstab gå. Med ett facit på 4-8-1 är Kings redan akterseglade i Pacific Division och med sina nio inspelade poäng är laget fyra stycken bakom nästjumbon Vegas Golden Knights (13).
- Det här är en kritisk tidpunkt av vår säsong och våra resultat har sjunkit under det vi förväntat oss, sa Kings general manager Rob Blake när klubben annonserade avskedet.
Det här är inte första gången som Los Angeles Kings byter tränare mitt under en säsong. Förra gången laget gjorde det blev resultatet minst sagt lyckat - ironiskt nog var John Stevens involverad även då. Under 2011-12 inledde Kings med 13-12-4 som facit och efter att Stevens (2-2-0) riktiga ersättare blivit klar gick laget som tåget under återstoden av året: Under Darryl Sutter spelade Kings upp sig och nådde slutspel som sista lag i Väst efter 25-13-11 på de avslutande 49 omgångarna. Men det slutade inte där - Kings vann Stanley Cup samma sommar, en bedrift laget upprepade två år senare efter att 2013 förlorat i Conference-finalen mot blivande mästarna Chicago Blackhawks.
Relaterat material: [Stevens får lämna Kings\]
Det finns fler exempel på lyckade tränarbyten under en säsong. Under säsongen 2008-09 bytte Pittsburgh Penguins tränare efter 57 omgångar. Michel Therrien försvann och in kom Dan Bylsma som med 18-3-4 som facit placerade laget på andra plats i Atlantic Division . Närda av den framgången gick Pens hela vägen och vann Stanley Cup sommaren 2009. Men där och då var det mindre förändringar som behövdes. Vid tränarbytet toppade Evgeni Malkin poängligan - följd av Sidney Crosby.
Sex och ett halvt år senare gjorde klubben ännu ett lyckat tränarbyte när Mike Sullivan ersatte Mike Johnston efter 15-10-3 på 28 matcher.
- Jag kände att vi behövde göra ett tränarbyte eftersom vårt lag underpresterade. Våra förväntningar är mycket högre än såhär med den här gruppen av spelare, var general manager Jim Rutherfords kommentar till bytet i en intervju med nhl.com. Vid bytet låg lagets bäste poängplockare, Malkin, på 26:e plats i poängligan, Crosby var 86:a. Med Mike Sullivans filosofi om snabb och aggressiv hockey värvades ytterligare snabbhet in i form av Carl Hagelin och Trevor Daley in.

sullivan-cu

Resultatet? Laget marscherade till slutspel och vann Stanley Cup - två år i rad. Malkin gick visserligen sönder och spelade bara 57 matcher men Crosby producerade och slutade på tredje plats i poängligan.
Men det blir inte alltid som man har tänkt. När Florida Panthers ersatte Gerard Gallant med Tom Rowe under 2016-17 blev resultatet snarare det motsatta. Gallant, som under 2015-16 förde laget till förstaplats i Atlantic Division, försvann med 11-9-1 som facit. Rowe lyckades inte bättra det resultatet och laget landade på 35-36-11 - där Rowe alltså noterades för 24-27-10: Femton poäng från slutspel. Rowe ersattes sedermera av Bob Boughner som tog ett skadedrabbat Panthers till 96 poäng förra året - en från slutspel.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Det för den här berättelsen tillbaka till Los Angeles Kings. Senast laget bytte tränare blev det succé. Då snittade Anze Kopitar en poäng per match och både han och Mike Richards hade gjort över tio mål var på de 29 matcherna. Jonathan Quick var en av 19 målvakter med minst 20 spelade matcher där och då - och han hade fjärde bäst räddningprocent. I skrivande stund saknar laget en spelare bland de 50 bästa poängplockarna i ligan och lagets bäste målskyttar (Kopitar, Jeff Carter och Ilya Kovalchuk) återfinns först på 91:a, 109:e samt 113:e plats i skytteligan och målvaktsstjärnan Quick är skadad utan en prognos för återkomst.
Det är tidigt på säsongen och tiden talar för att Kings kan komma att vända på skutan, man ger sig själva i alla fall möjligheten. Det kan ha lite effekt. Men om det är något de senaste åren har lärt oss så är det att ett tränarbyte inte kan göra allt.