061824 DE slapshots

Florida Panthers har i natt en ny chans att bli Stanley Cup-mästare 2024. Laget har 3-1 i matcher inför match 5 i Amerant Arena i Sunrise, Florida. En seger skulle säkra klubbens första mästerskap någonsin. 

Panthers kommer till spel med en 1-8-förlust i ryggen mot Edmonton Oilers i match 4. Oilers, som var piskat att vinna, fick igång sin offensiv på alla cylindrar och gjorde vad som krävdes för att förlänga matchserien som spelas i bäst av sju. 

Här är fem heta puckar att ta in inför match 5 av Stanley Cup-finalen 2024.

McDavid, Draisaitl har vaknat?

Det var trögt inledningsvis i finalserien för både Connor McDavid och Leon Draisaitl. McDavids första mål i serien kom i match 4 och i den adderade stjärnan också tre assist. Han har därmed nått 32 assist i slutspelet vilket är nytt rekord för en spelare i ett enskilt slutspel.

Leon Draisaitl noterades för två assist i match 4, sin första poäng i finalen, och väntar nu bara på islossning när det gäller målskyttet i serien. Men förra matchens genombrott för båda kanske betyder att det lossnat helt nu för båda två.

Addera också att Zach Hyman och Ryan Nugent-Hopkins gjorde sina första mål i finalserien senast. 

Kan Bobrovsky komma tillbaka?

Efter att ha släppt in fem puckar på 16 skott i match 4 byttes Sergei Bobrovsky ut till förmån för Anthony Stolarz i den andra perioden. Nu siktar ryssen på att studsa tillbaka och hjälpa laget till Cupen. 

– Det är en ny match. Det börjar från början. Det är 0-0 och jag gör mig redo för nästa skott, säger Bobrovsky som stoppade 82 av 86 skott under de första tre matcherna av finalserien. 

Bobrovsky, som är finalist till Vezina Trophy den här säsongen, har en förmåga att komma tillbaka. Det här slutspelet har han fyra segrar och en förlust direkt efter ett nederlag. 

– Han är väldigt stark mentalt. Han har jobbat mycket på sin mentala tuffhet genom åren och han är en så bra kille att vara runt. Han bryr sig alltid om sina lagkamrater, och är alltid på ett bra humör, säger Panthers forward Vladimir Tarasenko. 

Panthers trio tränade inte

Florida var på is under måndagen, men inte trion Matthew Tkachuk, Sam Bennett och Aaron Ekblad. Men det finns ingen oro för att de inte ska komma till spel i match 4.

SCF M4: Höjdpunkter från Oilers-Panthers

– Allt är lugnt, sa Panthers tränare Paul Maurice under måndagens pressträff.

Alla tre är viktiga för Panthers och loggade många minuter i match 4; Ekblad 19:01, Tkachuk 16:03 och Benett 14:57. Räkna med lika mycket ansvar i match 5.

Däremot funderar Maurice på att ändra längre ner i laguppställningen. Ryan Lomberg kan få en plats i lagets fjärdekedja istället för Steven Lorentz. Lomberg tränade med Kevin Stenlund och Kyle Okposo under måndagen vilket hintar om att en förändring är på gång.

– Jag överväger det, säger Maurice. 

Forslings mäktiga speltid

Att Gustav Forsling är viktig för sitt Panthers råder det inga tvivel om. Svensken får mycket speltid och tar vara på den med besked. I match 4 noterades han för en assist på Panthers enda mål i matchen, hans nionde i slutspelet och ett klubbrekord för en back i Panthers. Forsling passerade Ed Jovanovskis gamla rekord. Forsling har gjort 13 poäng i slutspel vilket är delat flest av en back i klubbens historia tillsammans med Brandon Montour (2023). 

Forsling har också mindre än tio minuter kvar från att logga över 500 minuters speltid i två raka slutspel. Sedan starten på slutspelet förra året (2023) har Forsling tredje mest speltid (1037 minuter och 53 sekunder). Bara Montour (1048:04) och Dallas Stars Miro Heiskanen (1063:41) har mer. Svensken har spelat 67:01 minuter i boxplay under det här slutspelet vilket är högsta noteringen av en Panthers-back någonsin i ett slutspel. Allt enligt NHL Stats.

Tio dagar har blivit åtta

Innan match 4 sa Oilers tränare Kris Knoblauch att laget hade stor optimism över att serien skulle leva i tio dagar till och avgöras i en match 7. Nu är det åtta dagar dit och Oilers säsong är fortsatt vid liv.

– Vi tar det dag för dag, en match i taget. Det är allt vi kan göra. Om man tittar mot toppen av berget nu så är det ganska brant, men tar man det en dag i taget då låter det inte så dåligt. Det är vårt mål. Det är vårt fokus just nu, säger Leon Draisaitl. 

Oilers siktar på att bli första lag sedan Toronto Maple Leafs 1942 att vända en finalserien från 0-3 till 4-3.

Relaterat Material