EDM Leon Draisaitl

För Florida Panthers: en chans att säkra klubbens första Stanley Cup. För Edmonton Oilers: vinna eller försvinna. 

Så ser förutsättningarna ut inför match 4 av Stanley Cup-finalen 2024. Panthers leder matchserien med 3-0 efter att ha vunnit med 3-0, 4-1 och senast 4-3. Nu kan laget gå hela vägen för första gången i klubbens historia. 

Oilers måste i sin tur skriva historia och bli första lag att vända 0-3 i en Cup-final sedan 1942 då Toronto Maple Leafs lyckades besegra oddsen.

Här är fem heta puckar inför match 4:

Oilers powerplay … igen

Det har varit en punkt inför eller efter varje match så här långt i finalserien. Men Oilers powerplay-spel får inte utdelning. Trots tio försök mot Panthers står laget kvar på noll mål. Det är inget facit laget är nöjt med, inte minst med tanke på att man under första tre rundorna av slutspelet hade en procent på över 37. 

– Vi hade några bra grejer i powerplay… bara att inget gick in. Jag har stor respekt för hur han (Bobrovsky) spelar och jag kan bara tala för mig själv, men vi har chanser och måste bara sätta pucken i nät, konstaterar Connor McDavid.

EDM-FLA, M3: Bobrovsky räddar sent i tredje

Samtidigt, vad händer om det plötsligt börjar klicka? Är det segerreceptet som får Oilers-skutan på rätt köl igen?

Tredje gången gillt för Panthers?

1996 var första gången som Panthers spelade Stanley Cup-final. Då sänkte en viss Peter Forsberg laget, och Colorado Avalanche fick titulera sig mästare. Förra säsongen var det Vegas Golden Knights som var för svårt och vann sin första titel. Men nu ser det desto ljusare ut för att Panthers ska bärga sitt första mästerskap någonsin. Oddsen talar för Panthers, som trots det håller ”business as usual” i sin uppladdning:

– Vi kom in idag, hade en bra återhämtningsdag, och gjorde vad man kunde föra ta vara redo för imorgon. Vi har gjort ett bra jobb med att ha en match som inställning. Vinna första perioden, vinna första bytena. Det är allt vi behöver göra imorgon. Det är en väldigt lugnt, lite avslappnad grupp idag. Det ska vi använda till vår fördel, säger forwarden Matthew Tkachuk.

Galen hockeyfeber i Florida

Det är normalt sett varmt i delstaten Florida, men frågan är om Panthers framgångar inte skruvat upp graderna ytterligare. Till den fjärde matchen, som ju spelas i Rogers Place, Edmonton, väntas storpublik fylla upp Panthers arena hemma i Sunrise. Alla biljetter till match 4 har redan sålts slut, och då är det att se matchen på storbildskärm som lockar:

– Det har varit galet, säger en supporter som heter Nick till Panthers hemsida. De lilla projektionerna på isen där man kan se var spelarna är på isen är häftigt. Arenan är fullsatt hela vägen upp, vi var tvungna att vara här 45 minuter tidigt för att få platser till hela gruppen. Energin är galen.

Hockeyfebern är total i Florida.

Optimism, optimism, optimism

Nej, läget är inte det bästa för Edmonton Oilers. Men tror inte att laget gett upp för det. Trots 0-3 i matcher håller laget en positiv ton och en tro på att kunna vända finalserien. Allt som behövs är att vinna en match, menar backen Mattias Ekholm. 

– Jag kan plocka fram alla klyschor, att ta en match i taget och allt det där, men det är så det är just nu. På de tre första matcherna, har vi förtjänat att vinna en match? Det tycker jag. Jag tycker vi gjort två bra matcher av tre. Det har inte gått var väg, men det är fyra matcher det handlar om. Vi har haft sviter på åtta och 16 matcher under säsongen och vi vann tre raka mot Dallas så vi kan göra det. Det handlar bara om att få den första segern och gå därifrån, säger Ekholm.

Mycket riktigt: mot Dallas i Western Conference-finalen vann Oilers tre i rad efter att ha förlorat de två inledande matcherna. Tidigare under säsongen har laget haft segersviter på både åtta och 16 matcher. Och laget har vänt säsongen som ett tag höll dem på näst sista plats i tabellen. 

Dags för Oilers stjärnor

Connor McDavid har levererat poäng, tre totalt under finalserien. Men efter honom är det tomt bland Edmontons normalt sett producerande spelare. Leon Draisaitl, Ryan Nugent-Hopkins och Zach Hyman har än så länge inte gjort en enda poäng i finalen. Naturligtvis inte godkänt.

Relaterat Material