forslingCUP

Gustav Forsling har fullbordat resan från oönskad i Carolina Hurricanes till bäst i världen i Florida Panthers. 27-åringen från Linköping kan titulera sig Stanley Cup-mästare.

– Helt overkligt… svårt att ta in. Det har varit en lång resa, summerade Forsling sina känslor för NHL.com/sv efter segern med 2-1 i den sjunde och avgörande finalmatchen mot Edmonton Oilers.

– Det har varit många långa och tuffa veckor nu på slutet. Men vi har trott på varandra hela året, vi har en stor mental styrka. Det började redan i fjol när vi förlorade finalen, vi lärde oss mycket av det; det var tufft att förlora den finalen. Men vi var starka idag.

För Forslings del räknades finalserien ihop till 13 poäng (4+9) på 24 matcher, lagbästa plus-9 i plus/minus-statistiken och en speltid på 23:45, mest av alla i Panthers i den sista matchen för säsongen.

En lång resa är fullbordad.

Viaplay: Forsling efter Cup-segern

Det var i januari 2021 som Carolina Hurricanes satte upp Gustav Forsling på waivers, den lista där klubbarna placerar spelare de tycker de kan undvara. Florida Panthers högg och sajnade upp den då 24-årige svensken som spelat 57 matcher för Charlotte Checkers i AHL, och producerat 26 poäng. Han hade också gjort 122 NHL-matcher, samtliga med Chicago Blackhawks mellan 2016 och 2019.

Nu, 275 grundseriematcher och 61 slutspelsmatcher senare, kan den spelare som Carolina gärna släppte ifrån sig titulera sig Stanley Cup-mästare i Florida Panthers. Tillsammans med lagkamraterna Oliver Ekman-Larsson och Kevin Stenlund Sveriges Stanley Cup-mästare nummer 44, 45 och 46.

– Gustav är världens bästa hockeyback just nu. Han spelar mot motståndarnas bästa spelare varenda kväll, sade Florida Panthers tränare Paul Maurice nyligen till NHL.com/sv om backen som i mars sajnade ett åtta år långt kontrakt med Panthers.

Gustav Forsling tog emot den drygt 16 kilo tunga Lord Stanleys pokal någonstans i mitten av spelarnas parad med pokalen, den som började med att NHL-kommissionären Gary Bettman räckte över bucklan till Panthers lagkapten Aleksander Barkov: Forsling fick den av Nick Cousins och skickade den vidare till finske backkollegan Niko Mikkola. Oliver Ekman-Larsson var långt före Forsling i cup-paraderandet och Kevin Stenlund en bit efter:

– OEL har varit i ligan så länge, så det förtjänade han, sade Forsling. Han har varit helt suveränt bra, en enorm tillgång för oss, sade Forsling till NHL.com/sv. Att få lyfta bucklan… ja, den var tung och det var helt fantastiskt. Och Barkov… vem om inte han är den störste spelaren i Panthers någonsin? Han är klubbens ledare på alla plan, han har varit overkligt bra i år.

Gustav Forsling har gjort en lång resa från pojk- och juniorhockeyn i Linköping till rollen som en av Florida Panthers nyckelspelare i Stanley Cup-finalen mot Edmonton Oilers. En karriär som började på den skottramp som pappa Johan byggde på vändplanen utanför huset i Ljungsbro, strax utanför Linköping. Det var där Gustav tränade upp det slagskott som blivit lite av hans varumärke i Panthers. Forsling spelade hela sin svenska hockeykarriär i Linköpings HC. Han är också den förste spelaren med LHC som moderklubb som vunnit Stanley Cup.

Panthers vinner Stanley Cup för första gången i klubbens historia.

– Det är så många som varit med i det här, som jag är stolt över: ett stort, stort tack till LHC och alla som jag jobbat med under alla år. Det är de som gett mig chansen. Familjen, den är allt. Mamma, pappa, mina bröder, alla skjutsar till träningarna, mackor och matlådor. Jag är bara så tacksam. Och nu fru och barn (Daniela och halvårsgamla sonen Bo)… det hade inte gått utan dem, sade Forsling direkt efter cup-triumfen.

– Nu ska bucklan hem till Linköping. Det blir stort.

NHL.com/sv pratade nyligen med två Linköpings-svenskar som betytt mycket för Gustav Forslings utveckling: ungdomstränaren Tomas Montén och mentorn och LHC-ikonen Magnus Johansson.

– En väldigt laidback människa, alltid nere på jorden; ingen flashig kille som köper dyra klockor och dyra bilar och springer på nattklubbar. Han har ju alltid varit en skicklig spelare, men min känsla när han var junior är att han aldrig gjorde mer än han behövde… ”Gurra” var den typen av spelare man fick jaga lite på träningarna; jag såg ju vilken enorm talang det var, och blev nästan lite arg över att han inte tog för sig mer, sade Johansson.

Magnus Johansson, en av Sveriges bästa backar genom alla tider, fick 2014-15 vara mentor för den då blott 18-årige Forsling:

– En ganska försynt och lågmäld kille som tog för sig på isen med stor pondus. Jag såg väl inte att han skulle bli så bra som han är nu, men jag såg absolut att det fanns en enorm potential; det var så lätt för honom, han löste komplicerade situationer så enkelt. Bra passningar, bra skott… allt. Det var enkelt att spela med honom, sade Johansson.

Det var inte lika enkelt för Gustav Forsling och Florida Panthers att vinna Stanley Cup. Men till slut gjorde de det. Och nu är Gustav Forsling inskriven i ett exklusivt sällskap av historiska svenska hockeyspelare.

Relaterat Material