hrivik 2

Útočník Marek Hrivík má za sebou premiéru v drese Calgary Flames. Jeho tím porazil Carolina Hurricanes 4:1 a pridal siedmu výhru v rade. V sobotnom programe sa predstavil aj Tomáš Tatar, ktorého Detroit Red Wings vyhrali na ľade Chicago Blackhawks 4:0. Pod triumf sa výrazne podpísal brankár Petr Mrázek, ktorý vychytal druhé čisté konto v sezóne.

Carolina Hurricanes - Calgary Flames 1:4
Flames dosiahli už siedmu výhru za sebou a uspeli aj vo štvrtom dueli na svojom tripe. Obranca Dougie Hamilton sa o to postaral dvoma gólmi a brankár Mike Smith prispel 38 úspešnými zákrokmi. Lee Stempniak mu zobral čisté konto až v 56. minúte. Za víťazov trafili aj Matt Stajan a Matthew Tkachuk.
Hrivík dostal šancu prvýkrát v sezóne potom, ako ho Calgary 4. januára povolalo v Stockton Heat v AHL. Dvadsaťšesťročný rodák z Čadce si v nedeľu pripísal jeden plusový bod a počas 9 minút a 4 sekúnd na ľade raz vystrelil na bránku. Hrivík podpísal s Flames 1. júla ročnú dvojcestnú zmluvu ako voľný hráč. V posledných dvoch sezónach odohral spolu 21 zápasov za New York Rangers.
Calgary nastúpilo aj bez zranených Jaromíra Jágra a Michaela Frolíka i chorého útočníka Seana Monahana. Stajan sa radoval z prvého gólu v sezóne, keď v siedmej minúte otvoril skóre. "Vždy je príjemné prispieť k víťazstvu. Makal som a robil som maličkosti, za ktoré človek nie je vždy odmenený, ale spoluhráči vedia, aká je naša práca," vyhlásil člen štvrtej útočnej formácie.
Útočník Hurricanes Sebastian Aho musel po 45 sekundách tretej tretiny odstúpiť z hry po tvrdom zákroku Marka Giordana, ktorý bol za nedovolený zákrok na hlavu vylúčený do konca zápasu. "Mal plecia a ruky dole. On tak tvrdo hrá. Neskúmal som ten hit dôkladnejšie, ale je to súčasť hry. Človek len dúfa, že sa ten mladý chlapec nezranil," komentoval zákrok tréner Calgary Glen Gulutzan.

Chicago Blackhawks - Detroit Red Wings 0:4
Mrázek dostal príležitosť v bránke Red Wings ešte len druhýkrát za posledných desať zápasov a vychytal štvrtú výhru v sezóne z desiatich vystúpení, v ktorých dostal od začiatku prednosť pred Jimmym Howardom. Dvadsaťpäťročný Čech si vďaka 27 úspešným zákrokom pripísal druhé čisté konto v sezóne a celkovo dvanáste v kariére.
Detroit viedol vďaka gólom Dylana Larkina a Mikea Green v siedmej minúte už 2:0. V záverečnom dejstve poistili výsledok ešte Anthony Mantha a Tyler Bertuzzi, ktorý zaznamenal svoj premiérový gól v NHL.
"Petr (Mrázek) bol excelentný. Veľmi nám zjednodušil zápas. Predviedol skvelé zákroky v kľúčových momentoch a aj dobre rozohrával puky," pochválil Mrázka kouč Red Wings Jeff Blashill.
"Začali sme dobre a dali sme dva góly. Snažil som sa v prvých desiatich minútach pomôcť našej defenzíve a rozohrával som puky. Oni ich dosť nahadzovali za bránku, tak som sa snažil dostať puky preč. Dvojgólové vedenie v zápase vonku tímu, ktorý hrá dvakrát za dva dni, veľmi pomôže," pochvaľoval si Mrázek.
Tomáš Tatar odohral za víťazov takmer 16 a pol minúty a odsedel si 2 minúty na trestnej lavici. Na druhej strane bol Tomáš Jurčo opäť medzi náhradníkmi Blackhawks.

Pittsburgh Penguins - New York Rangers 5:2
Hlavnou hviezdou zápasu sa stal dvadsaťtriročný útočník Dominik Simon, ktorý sa vo svojom 16. dueli v lige dočkal premiérového gólu v NHL. Radoval sa v 34. minúte, keď po strele Briana Dumoulina prekonal Henrika Lundqvista z dorážky a vyrovnal na 2:2.
Simon zahájil obrat, ktorý priviedol Penguins k štvrtému víťazstvu v rade. Tým vyrovnali svoju najdlhšiu úspešnú sériu v tejto sezóny a posunuli sa o dva body pred Rangers na pozíciu prvej divokej karty. Po 75 sekundách otočil stav Phil Kessel, ktorý si pripísal jubilejný 700. bod v NHL a potom asistoval aj na gól Sidneyo Crosbyho na 4:2 v 53. minúte. Carl Hagelin ešte poistil výsledok pri hre hostí bez brankára.
Simon sa po zápase s pamätným pukom hlavne tešil, že on aj Kessel prispeli k úspechu. "Obaja sme radi, že to pomohlo tímu k víťazstvu. To je prvá vec, na ktorú teraz myslíme. Tabuľka je veľmi vyrovnaná. Preto ma to veľmi teší," povedal Simon, ktorého Penguins draftovali v roku 2015 v piatom kole na 137. mieste a od príchodu z Plzne bojoval o miesto v kádri v tíme Wilkes-Barre/Scranton v American Hockey League.

Minnesota Wild - Vancouver Canucks 2:3 po predl.
O výhre Canucks rozhodol v čase 62:50 útočník Brandon Sutter, ktorý sa vrátil do zostavy prvýkrát od 24. novembra. Kvôli zraneniu triesiel chýbal Vancouveru v 21 zápasoch. Jeho tím dvakrát v zápase dohnal stratu a prvýkrát od 2. a 5. decembra sa radoval z dvoch víťazstiev v dvoch zápasoch po sebe.
Loui Eriksson v prvej tretine odpovedal na presilovkový zásah Jasona Zuckera. V treťom dejstve síce Daniel Winnik vrátil Wild vedenie, ale Thomas Vanek vynútil nadstavenie. "Vyrovnanie bolo dôležité, pretože v predĺžení sa môže stať čokoľvek. Mali sme šťastie, že sa nám podarilo rozhodnúť, ale hrali sme veľmi dobre," vyhlásil Sutter.

1. Petr Mrázek (DET): 27 úspešných zákrokov, 2. nula v sezóne
2. Dougie Hamilton (CGY): 2 góly, 2 plusové body, 4 striel
3. Dominik Simon (PIT): 1 gól, 3 strely, 2 hity