mrazek

Brankár Petr Mrázek a útočník Martin Frk boli hlavnými postavami Detroit Red Wings pri výhre na ľade Edmonton Oilers 4:0. Mrázek pochytal všetkých 36 striel domácich, prvýkrát v sezóne si pripísal čisté konto a bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. Ocenenie pre druhého najlepšieho hráča si odniesol Frk, autor dvoch bodov za gól a asistenciu.

Tomáš Tatar predĺžil počet zápasov bez bodu na sedem a stále tak ostáva tesne pod hranicou 200 bodov v NHL. Nedarilo sa ani Richardovi Pánikovi, ktorého Chicago Blackhawks doma prehrali s Montreal Canadiens 0:2. V bránke New York Islanders dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Thomas Greiss a 31 zákrokmi prispel k víťazstvu nad Colorado Avalanche.
Edmonton Oilers - Detroit Red Wings 0:4
Dvadsaťpäťročný Mrázek sa v konkurencii Jimmyho Howarda v 15. zápase Red Wings v sezóne dočkal piateho štartu, ktorý ozdobil 11. nulou v kariére v NHL. Podarilo sa mu neinkasovať prvýkrát od 4. februára tohto roka, keď zažiaril 42 zákrokmi na ľade Nashville Predators (1:0).
"Kľúčové je mať v prvej tretine niekoľko zákrokov a potom ste v zápase. Myslím, že oni na mňa vyslali rýchle dve alebo tri strely a to mi pomohlo sa to toho dostať," povedal Mrázek, ktorý nastúpil prvýkrát od 20. októbra od domácej prehry s Washington Capitals 3:4 po predĺžení. Po šiestich dueloch strávených na lavičke vychytal druhýkrát v ročníku výhru.
Detroit získal už v prvej tretine vedenie 2:0. Najprv dánsky útočník Frans Nielsen oslávil gólom svoj 700. štart v NHL a potom Gustav Nyquist zvýšil náskok. V 32. minúte Martin Frk zvýšil svojím štvrtým gólom v sezóne a zároveň aj v kariére v NHL na 3:0, keď trafil z medzikružia po ideálnej prihrávke Anthonyho Manthu.

V 47. minúte bol Frk aj pri poslednom góle zápasu. Tvrdo vypálil z ľavého kruhu, gólman Cam Talbot puk len vyrazil a zblízka sa s prehľadom presadil Mantha. Dvadsaťjedenročný Frk prežil svoj druhý dvojbodový duel v NHL.
Red Wings po predchádzajúcej sérii šiestich porážok v rade vyhrali tretí z posledných štyroch zápasov. "Od začiatku to bola hra, akú si predstavujeme. Len v druhej tretine sme lajdácky stratili pár pukov. V tretej sme ale odviedli naozaj dobrú prácu," pochvaľoval si kouč Detroitu Jeff Blashill.
Tomáš Tatar nebodoval v siedmom dueli za sebou, naposledy sa objavil do štatistikách 20. októbra v zápase proti Washingtonu, keď strelil dva góly. Za 15 odohraných duelov sezóny má bilanciu päť bodov za tri góly a dve prihrávky.
Kapitán Edmontonu Connor McDavid prvýkrát po piatich zápasoch nebodoval a vyšiel naprázdno ešte len v treťom z 13 duelov v sezóne. Oilers prehrali tretí z posledných štyroch duelov a zo série piatich vystúpení doma vyťažili len štyri body.
"Neboli sme dostatočne dobrí. Nemali sme zlý začiatok, ale oni dali šťastný prvý gól. Druhému sme mali zabrániť. Potom sme sa nedokázali vrátiť späť do hry," uviedol McDavid.

Calgary Flames - New Jersey Devils 5:4 po nájazdoch
Flames síce v domácej hale Scotiabank Saddledome na úvod sezóny štyrikrát za sebou prehrali, ale teraz už tretíkrát v rade oslavovali pred vlastným publikom. Dvakrát dotiahli proti Devils stratu, následne naopak dvakrát stratili vedenie a v nájazdoch rozhodol Matthew Tkachuk.
Michael Frolík v 12. minúte strelil svoj druhý gól v sezóne, keď vo vlastnom oslabení vyrovnal na 1:1. Odrazil sa k nemu puk medzi kruhy po súboji Mikaela Backlunda s Willom Butcherom a český útočník prestrelil gólmana Keitha Kinkaida medzi betóny. Frolík sa podieľal aj na góle Michaela Stonea, ktorý po polovici zápasu vyrovnal strelou od modrej čiary na 2:2.
Calgary sa muselo šiestykrát za sebou zaobísť bez Jaromíra Jágra, ktorý sa dáva dokopy po zranení triesiel. Štyridsaťpäťročný útočník by sa mohol vrátiť do zostavy možno už v utorkovom zápase proti Vancouver Canucks.
Chicago Blackhawks - Montreal Canadiens 0:2
Canadiens chytajú dych po nevydarenom vstupe do sezóny a vyhrali štvrtý z posledných piatich duelov. Vo svojom prvom vystúpení v sezóne zažiaril brankár Charlie Lindgren, ktorý vďaka 38 úspešným zákrokom oslávil prvú nulu vo svojom štvrtom vystúpení v NHL.
Vedenie Montrealu povolalo Lindgrena v piatok z Lavalu z American Hockey League, pretože jednotka Carey Price je mimo hry so zranením v dolnej časti tela. Dvadsaťtriročný Američan vychytal výhru aj pri svojom štvrtom štarte v kariére.

"Od začiatku som sa pripravoval, ako keby som mal chytať. Keď som sa dozvedel, že dostanem šancu, cítil som sa od začiatku dobre. V zápase prišiel prvý zákrok a bolo to dobré. Bol to veľmi zábavný zápas," uviedol Lindgren.
V drese porazených nastúpil aj slovenský útočník Richard Pánik, ktorý si v úvode sezóny udržiaval priemer bod na zápas. Svoju bilanciu ôsmich zápisov však už nezvýšil od 21. októbra, keď naposledy skóroval v zápase proti Arizona Coyotes.
New York Islanders - Colorado Avalanche 6:4
Islanders aj šiestykrát v sezóne doma bodovali a piatykrát z toho oslávili v Barclays Center výhru. Hlavnou hviezdou večera sa stal center Matthew Barzal, ktorý si pripísal päť bodov a všetky za asistencie. Dvadsaťročný Kanaďan vytvoril klubový nováčikovský rekord v počte prihrávok v jednom zápase.
Barzal bodoval piatykrát za sebou a má na konte 13 bodov z 14 zápasov za tri góly a 10 asistencií. "Idem deň po dni. Musím každý zápas svoj výkon potvrdzovať. Snažím sa len pomáhať tomuto mužstvu víťaziť. To je jediná vec, o ktorú sa starám," komentoval Barzal svoje skvelé vystúpenie.

Pred Jaroslavom Halákom dostal v bránke Islanders prednosť Thomas Greiss, ktorý sa predstavil po piatich zápasoch strávených na lavičke. Nemecký gólman si pripísal 31 úspešných zákrokov.
1. Matthew Barzal (NYI): 5 bodov, 5 asistencií, 2 plusové body
2. Petr Mrázek (DET): 36 úspešných zákrokov, 1. nula v sezóne
3. Charlie Lindgren (MTL): 38 úspešných zákrokov, 1. nula v kariére v NHL