Geekie 2-29

Po troch porážkach mali pred sebou veľkú výzvu. Vrátiť sa na víťaznú vlnu proti obhajcom Stanley Cupu.

Boston Bruins to však zvládli. Síce premrhali vedenie 3:0, ale nakoniec Vegas Golden Knights pretlačili 5:4. Žiaril hlavne útočník Morgan Geekie, ktorý sa predviedol premiérovým hetrikom v NHL.

Pozadu neostal ani kanonier David Pastrňák, ktorý dvakrát asistoval.

"Je to niečo, na čo nemyslíte, keď idete do zápasu, ale vždy je to zábava," reagoval dvadsaťpäťročný Geekie, ktorý na prvý trojgólový duel čakal 235 zápasov.

"Je to o to lepšie, že sme získali dva body. Takže som rád, že sa mi to podarilo. Hlavne po minulých zápasoch," ocenil útočník, že jeho tím sa po predchádzajúcich neúspechoch pozbieral.

Šesť posledných duelov Bruins sa rozhodovalo až v nájazdoch alebo v predĺžení, ale ani tentoraz od toho neboli ďaleko. Po divokom priebehu to bolo ešte päť minút pred koncom 4:4.

Potom z pravej strany v početnej výhode trafil obranca Mason Lohrei a rozsekol atraktívnu bitku.

"Pamätám si, že tréner (Jim Montgomery) nám na začiatku sezóny niekoľkokrát hovoril, že sú v lige neustále ťažšie zápasy. A mal pravdu," uviedol Lohrei, ktorý zažíva premiérovú sezónu v NHL. V 34 dueloch nazbieral 10 bodov (4+6).

"Postupom sezóny je to vidieť stále viac. Zápasy sú už dôležité, takže je skvelé, že sme vyhrali," dodal dvadsaťtriročný Američan, ktorý proti obhajcom Stanley Cupu odohral sedemnásť minút.

Dvomi asistenciami prispel aj Pastrňák, ktorého delia už len tri body od toho, aby sa tretíkrát v zámorskej kariére dostal na hranicu deväťdesiat bodov. Zatiaľ ich má 87 (38+49) v 61 zápasoch.

Má pred sebou ešte 21 duelov, takže by mohol nazbierať ešte viac bodov ako naposledy, keď ich bolo 113.

Bruins sa však stále môžu spoliehať na bodové príspevky aj od ďalších hráčov. V siedmich zápasoch prispeli aj hokejisti z druhého sledu. Geekie (4 góly, 6 bodov), Jesper Boqvist (3 góly, 4 body), Trent Frederic (2 góly, 4 body), Danton Heinen (1 gól, 2 body). Raz dokonca trafili aj Justin Brazeau a Anthony Richard, ktorí boli povolaní z farmy.

To je dobré znamenie, že Bruins nestoja iba na jednom útoku. Výraznú zásluhu na víťazstve mal aj brankár Jeremy Swayman, ktorý si pripísal 32 zákrokov.

Boston síce pred duelom s Vegas trikrát za sebou prehral, ale z toho dvakrát po predĺžení a raz po nájazdoch, takže vo všetkých prípadoch bodoval. Bodová séria Bruins teda už trvá sedem duelov.

Geekie skompletizoval hetrik v 37. minúte, keď ľahko tečoval Pastrňákovu strelu. Bruins sa v tej chvíli dostali do vedenia 4:2. Oň však prišli, takže to ešte bola dráma. Predtým sa Vegas podarilo vymazať aj trojgólové manko, pretože v prvej časti prehrávalo 0:3.

"Ale sme radi, že sme sa do toho opäť dostali. Myslím si, že v tretej tretine sme už boli lepší," uviedol tréner domácich Montgomery.

"Myslím si, že je bežné, že tím, ktorý prehráva, zaberie a snaží sa vyrovnať," povedal jeho náprotivok Bruce Cassidy, ktorý sa vrátil na dobre známe miesta. Boston viedol šesť rokov, klub ho odvolal v júni 2022.

Nahradil ho práve Montgomery, ktorý hneď na prvý pokus priviedol klub k rekordnému víťazstvu v základnej časti, ale potom prišla rýchla stopka v play off. Cassidy naopak s Golden Knights získal prvý Stanley Cup.

"Je jedno, kde hráte, ale keď sa proti sebe postavia dva dobré tímy, tak je to vždy vidieť. Zlepšili sme sa dostali sme sa do zápasu," ocenil tréner Vegas, že tím sa nevzdal.

Nakoniec mu to nijako nepomohlo, pretože sa radovali Bruins.

Útočník Jonathan Marchessault zaznamenal asistenciu a stal sa prvým hráčom v histórii Golden Knights, ktorému sa v ich drese podarilo nazbierať 400 bodov. Zvládol to v 492 dueloch (182+218).