bos 1127

V noci na štvrtok nastúpili na štadiónoch NHL dvaja Slováci a obaja skórovali. Zdeno Chara strelil víťazný gól Bostonu v Ottawe a vo svojom bývalom pôsobisku rozhodol o výhre Bruins 2:1. Richard Panik strelil svoj druhý gól v sezóne, ktorým Washingtonu pomohol poraziť Floridu 4:3. Tampa Bay bez potrestaného Erika Černáka podľahla Blues a v súboji Pittsburghu s Vancouverom padlo až 14 gólov. Penguins najmä vďaka piatim bodom Jevgenija Malkina a šesťgólovej záverečnej tretine ovládli duel 8:6.

Potlesk pre Cháru v Ottawe
Boston si víťazstvom nad Ottawou v ich Canadian Tire Centre odškrtol už piaty úspech po sebe. Podarilo sa im to napriek tomu, že v dueli prehrávali a museli skóre otáčať.
Rozhodujúci gól zápasu strelil kapitán hostí Chára, ktorý bodoval vo štvrtom dueli v rade. Rozhodnúť zápas sa mu podarilo na ľade jeho bývalého tímu, v ktorého drese odohral 299 duelov.
Fanúšikovia Senators ho dokonca ocenili potleskom postojačky za nedávne dosiahnutie míľnika 1500 duelov v NHL.
Ako prvý sa v zápase presadil domáci Thomas Chabot a v úvode tretej tretiny na jeho gól odpovedal Brad Marchand. Chárov moment prišiel v čase 8:45 záverečnej časti, keď tvrdou strelou rozhodol. Slovenský bek bol na záver vyhlásený za druhú hviezdu zápasu.
Štyridsaťdvaročný veterán sa stal najstarším obrancom v histórii NHL so štvorbodovou sériou na konte.
K úspechu vďaka 33 úspešným zákrokom výrazne prispel aj brankár Tuukka Rask. Nadviazal tak na predstavenie svojho kolegu Jaroslava Haláka o deň skôr v Montreale, kde slovenský gólman predviedol dokonca 36 zákrokov a priviedol tím k vysokej výhre 8:1.
"Podľa mňa sú najlepší brankársky tandem v lige" uviedol tréner Bruce Cassidy. " Vieme, že môžeme postaviť do bránky ktorékoľvek z nich. Málokedy sa im vyslovene nedarí."
Pánik medzi strelcami Capitals
Washington Capitals po dvoch neúspechoch v rade zabrali, v domovskej aréne si poradili s Florida Panthers 4:3.
Ruku k dielu priložil aj Pánik, ktorý strelil svoj druhý gól v sezóne. V závere druhej časti strelou zápästím po prihrávke Jonasa Siegenthalera krásnou strelou zápästím dostal Capitals do vedenia 2:1.
"Neodohrali sme zlý zápas, na ľade som z našej strany videl množstvo zaujímavých vecí," upozornil kouč hostí Joel Quenneville. "Celkovo to bol veľmi dobrý výkon, ale bohužiaľ z neho nič nemáme."
Panthers síce dvakrát dokázali vymazať náskok súpera, ale na dva góly z tretej časti, o ktoré sa postarali Lars Eller a Brendan Leipsic, už zareagovať nedokázali.
"Síce sme urobili zopár chýb, ale hlavné je, že nakoniec sa nám podarilo nájsť cestu k víťazstvu," radoval sa tréner Capitals Todd Reirden.
V drese Washingtonu sa bodovo presadili aj dvaja Česi, útočník Jakub Vrana a obranca Radko Gudas si obaja pripísali asistencie. Brankár Braden Holtby pripojil 37 úspešných zákrokov.
"Dnes sme ho naozaj potrebovali a on nás nesklamal. Chytá fantastický, možno najlepšie za celú kariéru," ocenil spoluhráča útočník Eller.
Malkin zničil Canucks
Útočník Evgeni Malkin premenil stret tímov Pittsburgh Penguins a Vancouver Canucks na vlastnú šou. Na divokej výhre Penguins 8:6 sa podieľal piatimi bodmi.
"Cítil som sa výborne," uznal po zápase ruský reprezentant. "Od trénera som dostal veľa priestoru, chodil som na presilovky. Hrám teraz s obrovským sebavedomím."
Malkin zvládol dve góly, tri asistencie a odškrtol si tak už ôsmy päťbodový duel v NHL. Čakal naň od marca roka 2012.
"Myslím si, že sme hrali veľmi dobre," radoval sa útočník Jake Guentzel, ktorý prispel k triumfu dvomi gólmi a dvomi prihrávkami. "Hlavne v druhej tretine sme súperovi poskytli niekoľko šancí, ale inak sme to zvládli."
Canucks mali duel výborne rozohraný, druhú tretinu ovládli 3:0 a do záverečnej časti išli s náskokom 4:2. Penguins však predviedli úžasný obrat, v priebehu posledných 20 minút udreli až šesťkrát!
Okrem Malkina a Guentzela zažiaril aj tretí člen elitnej formácie Bryan Rust, ktorý si pripísal gól a tri asistencie. Obranca Kris Letang stihol víťazný gól a prihrávku.
"Tento zápas sme mali vyhrať. Vypracovali sme si dobrý náskok, ale tretia tretina bola z našej strany veľmi zlá," uznal brankár hostí Thatcher Demko.
V drese Canucks sa dvakrát presadil útočník J.T. Miller, obranca Quinn Hughes pripojil tri asistencie. Ani to však Vancouveru nestačilo a Pittsburgh natiahol svoju bodovú sériu už na šesť duelov.
Toronto pod Keefom šliape
Tretí zápas pod novým koučom, tretia výhra. Tím Toronto Maple Leafs je pod vedením Sheldona Keefeho zatiaľ nezastaviteľný, naposledy drvivo vyhral na ľade Detroit Red Wings 6:0.
"Chceme byť tímom, ktorý dokáže mať zápas pod kontrolou v momente, keď v skóre popredu. Tentoraz sa nám to podarilo dokonale," ocenil Keefe.
Kanadský tím zasypal domácu bránku spolu 54 streleckými pokusmi a postupne si vypracoval luxusný náskok. Andreaj Johnsson sa blysol dvomi gólmi a asistenciou, William Nylander, John Tavares a Tyson Barrie pridali gól a prihrávku.
"Prijať takýto výsledok je ťažké, navyše doma pred vlastnými fanúšikmi," uznal útočník Detroitu Dylan Larkin. "Na výkon súpera sme bohužiaľ nenašli žiadnu odpoveď."
Maple Leafs už po desiatich minútach hry viedli o tri góly a zamierili k zisku troch bodov tou najkratšou možnou cestou. Triumf navyše podporil aj brankár Frederik Andersen, ktorý si pripísal 25 zákrokov a 17. čisté konto v kariére.
Keefe tak ako hlavný tréner Toronta po svojom nástupe vyhral aj tretí duel za sebou. To sa v histórii klubu podarilo už len Patovi Quinnovi v sezóne 1997-1998.
Tretia výhra Rangers
New York Rangers si na domácom ľade poradili s Carolina Hurricanes 3:2 a pripísali si tretí úspech v rade.
Rangers mohli ťažiť z výborného vstupu do duelu. Presne po mesiaci sa do zostavy vrátil vyliečený útočník Mika Zibanejad a potreboval len necelé tri minúty na to, aby poslal tím z Manhattanu do vedenia.
"S ním v zostave sme zrazu úplne iné mužstvo," pochvaľoval si tréner David Quinn. "Dodáva nám na silu, výbušnosť aj kvalitu. Je neuveriteľné, čo jeden hráč dokáže urobiť s celým tímom."
Na Zibanejadov gól následne nadviazali aj Brendan Smith a Adam Fox, na ktorého góle sa podieľal aj český obranca Libor Hajek.
Hostia už dokázali len znížiť, keď sa v druhej tretine presadili Ryan Dzingel a Warren Foegele. Vyrovnať už Carolina nedokázala.
"Aby sme mali šancu na úspech, musíme hrať celých šesťdesiat minút. To sa nám tentoraz nepodarilo," povedal tréner hostí Rod Brind´Amour.
Prehre Hurricanes nezabránil aj brankár Petr Mrazek, ktorý si pripísal 22 úspešných zákrokov. Nebude dobre spomínať najmä na úvodné dejstvo, v ktorom inkasoval všetky tri góly.
Ostatné zápasy: Islanders znova padli, Flyers potvrdili formu
Calgary zvíťazilo na ľade Buffala 3:2 po predĺžení a pripísalo si druhú výhru z posledných troch duelov. Rozhodujúci gól strelil útočník Elias Lindholm, brankár David Rittich prispel k výhre 34 úspešnými zákrokmi.
Hráči Philadelphie opäť predviedli dobrú aktuálnu formu, vyhrali na ľade Columbusu 3:2 a pridali tretí triumf z posledných štyroch zápasov. O víťazný gól sa postaral kapitán Claude Giroux.
Obhajcovia Stanley Cupu zo St. Louis majú cenný skalp, duel na ľade Tampy Bay ovládli 4:3. Útočník Oscar Sundqvist sa blysol dvomi gólmi. Lightning odohrali prvý duel bez potrestaného slovenského beka Erika Černáka, ktorý dostal dištanc na dva zápasy za pondelkový atak na obrancu Buffala Rasmusa Dahlina.
Stret Nashvillu a Vegas dospel až do predĺženia, z triumfu 4:3 sa nakoniec radovali hostia. Zisk jedného bodu navyše pre tím z Nevady vystrelil veterán Paul Stastny.
Arizona poskočila na tretie miesto v tabuľke Západnej konferencie keď porazila Anaheim 4:3 po nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil útočník Christian Dvorak.
Connor McDavid ani Leon Draisaitl nebodovali a Edmonton na to tvrdo doplatil. V Colorade padol 1:4, elitný útočník Avalanche Nathan MacKinnon si pripísal gól a asistenciu.
Los Angeles zužitkovalo výhodu domáceho prostredia a zdolalo Islanders 4:1. Útočník Alex Iafallo zaznamenal gól a prihrávku.
Hráči San Jose utrpeli pred svojimi fanúšikmi krutý výprask, keď podľahli Winnipegu 1:5. Mladý útočník Patrik Laine zažiaril tromi bodmi za gól a dve asistencie.