cze-celebrates-OT

Exfederálne derby, ktorým hokejisti Slovenska a Česka vstúpili do majstrovstiev sveta IIHF v Kodani, vygradovalo do obrovskej drámy. Slováci v sobotnom zápase dvakrát viedli, súperov veľký tlak v tretej tretine však nakoniec Martin Nečas zúročil vyrovnávajúcim gólom 10 sekúnd pred sirénou. V predĺžení potom o českej výhre rozhodol Dmitrij Jaškin.

"Mali sme šancu spečatiť naše víťazstvo gólom do prázdnej bránky, žiaľ, minuli sme ju. To zabolí," ľutoval kouč slovenskej reprezentácie Craig Ramsay. "Česi boli rýchli, aktívne nás napádali a to nám robilo veľké problémy. Teraz bude dôležité, aby sme sa z toho otriasli a sústredili sa na ďalšie boje."
Slováci tak majú po sobote jeden bod a v nedeľu od 20:15 vyzvú Švajčiarov. Český tím má pred druhým vystúpením na šampionáte proti Švédsku (nedeľa 16:15 SELČ) dva body.
Slovenský výber išiel do zápasu v úlohe outsidera, ale hral veľmi efektívne, dobre bránil a predovšetkým vďaka skvelému Markovi Čiliakovi vyťažil z minima maximum. Ofenzívu v presilovkách úspešne riadil Andrej Sekera: obranca Edmonton Oilers najskôr v čase 7:33 poslal puk ideálne na teč Michalovi Krištofovi a v čase 25:31 potom sám skóroval precíznym švihom od modrej.
"Boli to ťažké situácie. Prvý bol tečovaný puk tesne predo mnou, pri druhom som mal zakrytý výhľad. Určite ma to mrzelo, pretože takéto góly sú zbytočné," povedal pre Českú televíziu brankár Pavel Francouz, ktorý inkasoval dvakrát zo 17 striel. "Určite by som bol radšej, keby som chlapcom mohol viac pomôcť, ale som rád, že nakoniec sme ten zápas s vypätím všetkých síl zvládli."
Na prvé slovenské vedenie odpovedal 64 sekúnd po prvej prestávke Dominik Kubalík, ktorý Čiliaka prekonal medzi betóny. Po druhom góle sa už navzdory veľkej českej prevahe aj množstvu šancí zdalo, že Slováci dotiahnu duel k výhre. Hlavne keď mohli v poslednej minúte tretej tretiny poistiť vedenie do prázdnej bránky. Tomu však zabránil Roman Červenka a ani 39 zákrokov gólmana brnenskej Komety nakoniec na výhru nestačilo - desať sekúnd pred koncom pri hre bez brankára vletel do pásma Nečas a prestrelil Čiliaka pod rameno.
"Myslím si, že to je zaslúžená výhra, pretože v druhej a v tretej tretine sme hrali prakticky stále u nich a bola otázka času, či ten gól dáme, alebo nie," dodal Francouz.

Nabudení Česi potom súperovi v predĺžení takmer nepožičali puk a Jaškin vyjadril prevahu aj víťazným gólom v čase 62:09.
"Skúšal som vystreliť, potom sa to odrazilo späť ku mne a nejako som to tam stihol pretlačiť," uviedol útočník St. Louis Blues. "Nebola to najkrajšia strela, ale prešlo to pod ramenom. Som rád, že to tam padlo."
Američania ukázali silu
Piatkový hit, ktorým bol súboj zámorských tímov Kanady a USA vedených superhviezdami Connorom McDavidom a Patrickom Kaneom lepšie zvládli Američania vďaka víťazným nájazdom, v ktorých dvakrát skóroval Cam Atkinson. V sobotu si potom tím USA poradil aj s domácim Dánskom v pomere 4:0. Po prvých dvoch dňoch tak má na konte päť bodov a vedie skupinu A.