UTAHOWNERS

NHL:n johtokunta hyväksyi tänään Utahiin perustettavan uuden seuran kaudesta 2024-2025 alkaen. Seuran omistaa Smith Entertainment Group, jota johtavat Ryan ja Ashley Smith.

Lisäksi johtokunta hyväksyi suunnitelman, jonka myötä Arizona Coyotes siirtyy epäaktiiviseen tilaan, mutta säilyttää oikeuden uudelleenaktivoitiin, mikäli seuran omistaja Alex Meruelo on viiden vuoden sisällä rakentanut uuden huippuluokan areenan, joka sopii NHL-joukkueelle.

- NHL:n usko Arizonaan ei ole koskaan horjunut. Kiitämme Alex Merueloa sitoutumisesta seuraan ja Arizonaan, ja tuemme täysin hänen jatkuvia pyrkimyksiään löytää Coyotesille uusi koti aavikolla. Haluamme myös muistaa Arizonan uskollisia jääkiekkofaneja, jotka ovat tukeneet joukkuetta omistautumisellaan lähes kolmen vuosikymmenen ajan lajin kasvaessa, NHL:n komissaari Gary Bettman sanoi.

Hyväksyttyjen toimenpiteiden myötä Coyotesin organisaatio siirtää kaiken nykyisen jääkiekkoilullisen omaisuutensa - sisältäen täyden reservin, pelaajiston, varausvuorot ja jääkiekkotoiminnot - Utahin seuralle.

- Olemme sitoutuneet rakentamaan Stanley Cupista taistelevan joukkueen. Olemme innoissamme saadessamme toivottaa uskomattomat pelaajat, valmentajat, henkilökunnan ja heidän perheensä Utahiin. Tämä on hieno päivä Utahille, jääkiekolle sekä perinnölle, joka jättää jäljen myös tuleviin sukupolviin, Smithit sanoivat.

Aiheeseen liittyvä sisältö