Marchand Game 3 column 42424

Kun Patrice Bergeron ja David Krejci päättivät uransa viime kauteen, Boston Bruinsista lähti kertaheitolla merkittävä määrä kokemusta. Kaksikon yhteenlaskettu pudotuspelimäärä on peräti 330. Molemmat heistä olivat tärkeitä tekijöitä niin puolustus- kuin hyökkäyspäässä, mutta he olivat myös joukkueen harvoja Stanley Cupin voittaneita pelaajia.

Bergeronin ja Krejcin eläköityminen tarkoitti sitä, että muiden pelaajien oli täytettävä johtavien pelaajien suuret saappaat. Konkarikaksikon puuttuminen ei näkynyt runkosarjassa, sillä Bruins jäi vain viiden pisteen päähän koko liigan kärkijoukkue New York Rangersista, eikä heidän poissaolonsa ole toistaiseksi näkynyt pudotuspeleissäkään.

Bruins nimittäin kaatoi keskiviikkona Toronto Maple Leafsin toistamiseen ja siirtyi ensimmäisen playoff-kierroksen ottelusarjassa 2-1 johtoon. Torontossa pelattu kolmas kohtaaminen päättyi bostonilaisten hyväksi lukemin 4-2. 

Kahden kokeneen sentterin jättämää tyhjiötä on täyttänyt etenkin seuran viimeinen mohikaani, vuoden 2011 mestaruusjoukkueesta ainoana jäljellä oleva pelaaja eli Brad Marchand, joka on vastannut huutoon näyttävällä tavalla. Bergeronilta C:n rintaansa perinyt laitahyökkääjä on tehnyt Toronto-sarjassa jo kuusi (2+4) tehopistettä, ja hän oli illan ykkösnimi myös keskiviikkona latoessaan Bruinsin ratkaisevat 3-2 ja 4-2 maalit viimeisen kymmenminuuttisen aikana.

Bruinsin päävalmentaja Jim Montgomery sanoi voiton jälkeen nähneensä jo aamujäillä, että kapteeni Marchand on oikeanlaisessa vireessä.

– Kapteenistamme näki, että hänellä on edessään hyvä peli. En vielä silloin osannut sanoa, voittaako joukkueemme, koska Leafs on vahva ryhmä, mutta Marchandin vireen näki kaukaa. Hän oli menossa jäälle jo kolme minuuttia ennen harjoitusten alkua, Montgomery naureskeli.

TOR-BOS: Marchand tekee peräkkäiset maalit kolmospelissä

Bruinsin tähti kertoo onnistumisten lähtevän siitä, että hän ymmärtää olevansa erityisessä asemassa.

– Ei ole mikään itsestäänselvyys, että saa pelata tässä liigassa ja pudotuspeleissä. Täytyy ymmärtää, että täällä oleminen on lahja, josta me kaikki unelmoimme lapsina. Ymmärrän, että elän unelmaani tällä hetkellä, ja herään joka päivä kiitollisena siitä. Haluan vain repiä tästä kaiken irti, Marchand avasi.

Marchand on tehnyt NHL-urallaan pudotuspeleissä 149 otteluun tehot 55+79=134, joilla hän on liigan kaikkien aikojen playoff-pistepörssissä sijalla 45. Aktiivipelaajien listalla hän on seitsemäntenä. Keskiviikon osumiensa myötä Marchand nousi Bostonin kaikkien aikojen playoff-maalipörssin jaetulle ykkössijalle seuralegenda Cam Neelyn kanssa.

– Tällaisia saavutuksia miettii aina vasta jälkikäteen. Toivottavasti minulle on vielä tulossa paljon lisää (otteluita ja maaleja), mutta on jo erityistä olla samassa seurassa yhden kaikkien aikojen parhaimman maalintekijän kanssa.

Syöttöpisteenkin keskiviikkona tililleen saanut Marchand ohitti Bruinsin kaikkien aikojen playoff-syöttötilastossa Bergeronin ja nousi kolmanneksi. Kolmen tehopisteen pudotuspeli-ilta oli Marchandille NHL-uran 11:s, joten hän jätti taakseen Krejcin, Johnny Bucykin sekä Bobby Orrin ja nousi tuossakin Bruinsin historiatilastossa jaetulle kolmannelle sijalle.

Marchandilta nopea kuittaus

Keskiviikon ottelun ensimmäinen puolisko oli maaliton, mutta kotijoukkueen Matthew Knies rikkoi kuparisen viimein ajassa 33.10. Bruins teki kuitenkin tärkeän tasoitusmaalin vielä ennen toista erätaukoa. Asialla oli Trent Frederic.

TOR-BOS: Frederic laukoo pelin tolpan kautta tasoihin

Vieraat tulivat päätöserään vahvasti ja ottivat nopeasti 2-1 johtoaseman Jake DeBruskin osumalla, mutta Toronto kampesi itsensä tasoihin ajassa 51.25. Maple Leafsin kannattajien juhlat päättyivät kuitenkin lyhyeen, kiitos Marchandin. Toukokuussa 36 vuotta täyttävä laituri iski voittomaaliksi jääneen osuman vain 28 sekuntia myöhemmin.

Maali kiteytti Bostonin illan hyvin: tilannetta edelsi vahva päätykamppailu, kaksinkamppailuvoitto ja kiekonriisto. Danton Heinen pelasi kiekon päädystä Marchandille maalin eteen, ja kapteeni tälläsi pikkumustan upeasti yläpeltiin.

– Taistelimme kovaa koko ottelun ajan, eikä peli ollut aina kaunista, mutta vastustajamme on todella fyysinen ja tulee kovaa päälle. Paransimme parista ensimmäisestä ottelusta, ja on hienoa, että saimme siitä palkinnon, Marchand summasi.

Marchand kiskoi ottelun viimeisen maalin tyhjiin puoli minuuttia ennen loppusummeria.

– Rakastan katsoa jääkiekkoa, vaikken valmentaisikaan NHL:ssä. Seurasin aikoinaan, mitä hän (Marchand) ja Bergeron tekivät jäällä, koska Boston on aina ollut huippuseura. Marchand on aina noussut esiin tärkeillä hetkillä. Hänen pudotuspelien pistesaldoaan on vain pakko hämmästellä, Montgomery päätti vaikuttuneena.

Toronto ja Boston iskevät seuraavan kerran yhteen lauantaina. Tuolloinkin pelipaikkana toimii Maple Leafsin kotipyhättö Scotiabank Arena.

Aiheeseen liittyvä sisältö