mz042017_169

Ještě před pár dny byl v New Yorku takřka na černé listině. Trápení Miky Zibanejada v sérii s Montreal Canadiens se však během okamžiku změnilo v příběh velké satisfakce. A fanoušci New York Rangers jsou po čtvrtečním gólu švédského útočníka v prodloužení zase na vrcholu blaha.
Stačila k tomu tečovaná střela Chrise Kreidera z 15. minuty prvního prodloužení v Bell Centre, po níž se před čtyřiadvacetiletým potomkem íránského otce a finské matky objevila odkrytá branka Canadiens.

Gólman Carey Price sice reagoval bleskově a vrhnul se k levé tyčce lapačkou i betonem, jenže Zibanejadova rána měla dobrou rychlost i výšku a zastavila ji až síťka.
"Totální zatmění," popisoval střelec, co prožíval, když dával svůj první gól v letošním play off.
Šestka draftu 2011 a střelec vítězné branky ve finále mistrovství světa juniorů v roce 2012 se v Rangers objevil loni v létě, když byl vyměněn za Dericka Brassarda. V základní části stihl nasbírat 37 bodů za 56 utkání.
Začátek play off ale Zibanejada nezastihl v příliš dobrém rozpoložení. Tři zápasy to byla skoro katastrofa. Do švédského hokejisty šili fanoušci i kritičtí novináři.
Pátý zápas v Montrealu ale zase všechno změnil. Rodák ze Stockholmu se ospravedlnil hlavně za druhé utkání, kdy neubránil na brankovišti Alexandera Radulova, jenž také v nastavení rozhodl o vyrovnání stavu série na 1:1. Díky Zibanejadovi teď ale schází Rangers k postupu do konferenčního semifinále už jen jediný krok. A získat ji mohou už v sobotu před publikem v Madison Square Garden.

"Je to nádherný pocit dát gól a postarat se o výhru. Osobně jsem to trochu cítil jako odvetu za to předchozí prodloužení," přiznal Zibanejad, který v kabině od Ricka Nashe dostal putovní klobouk pro nejlepšího hráče utkání a hned vzápětí přidal třetí dílek na puzzle s obrázkem Stanley Cupu. "Parádní chvilka."
Trenérovi Rangers Alainu Vigneaultovi se vyplatilo sestavit formaci, kde hrál Zibanejad společně s Kreiderem a Pavlem Buchnevichem. Vítězné akci totiž předcházela další velká šance, kterou si tento útok Rangers připravil.
Z ruské hokejky putoval puk přes švédskou až k Američanovi, ale Kreider jedinečnou možností ukončit zápas ještě pohrdl. Vigneault přesto dál věřil, že právě toto trio může díky své přímočarosti rozhodnout.
Jakmile Kreider přejel v 75. minutě modrou čáru, trenér Rangers si podvědomě stoupnul na špičky a za chvilku už křepčil jako celá hostující střídačka.
"Tahle lajna s Mikou, Kreidsem a Buchiem byla ve třetí třetině a v prodloužení naší nejlepší. S pukem si vytvářela šance, ale výborně si vedli i v defenzivní práci. V nastavení jsme strávili hodně času ve třetině Montrealu a v poslední akci ukázali kluci svůj velký důraz," těšilo Vigneaulta.
Zibanejad si ovšem zásluhy o výhru nehodlal přisvojit. "Vyhrát, když dáte gól, je pokaždé pěkné. Ale v play off je vážně jedno, kdo se trefí. Důležitý je ten vítězný pocit, který zaplaví celý tým," usmíval se švédský hrdina.
Vítězná trefa nebyla jediným momentem zápasu, kdy Zibanejad ukázal, co v něm vězí. Už v 16. minutě první třetiny předvedl švédský útočník v oslabení fantastickou akci, po níž vyrovnával na 1:1 Jesper Fast.
Zibanejad ze vzduchu zachytil přihrávku Alexe Galchenyuka, zkrotil puk a rychle se vydal na zteč. S Fastem se šikovně překřížili a obránce Canadiens Nathan Beaulieu nestačil zasáhnout ani proti asistentovi, ani proti střelci.
Tady Rangers zjistili, že mají na výhru a nakonec ji díky Zibanejadovi v prodloužení získali. Někdy je potřeba sáhnout si na dno, aby se od něj hráč mohl odrazit. Možná až ke zlomovému gólu celé série.