Wayne Gretzky celebrates goal

V rámci staletých oslav NHL se už konala spousta akcí a další z nich budou dva zápasy ligy ve Švédsku (10. a 11. listopadu ve Stockholmu) mezi týmy Ottawa Senators a Colorado Avalanche, jejichž konání oznámilo vedení soutěže v pátek. Půjde o šesté zastavní v základní části NHL v Evropě a první od roku 2011.

I tyto duely byly a budou součástí dějin velké ligy, která slaví sto let od svého založení v roce 1917. Při této příležitosti se NHL.com každou neděli ohlíží za událostmi, které se staly v příslušném týdnu během dlouhé historie.
Podívejte se na největší události týdne mezi 19. a 25. březnem.
19. března 1932:Howie Morenz se stal tehdy nejproduktivnějším mužem historie NHL, když překonal Cy Dennenyho. Forvard Montreal Canadiens nasbíral při výhře 6:4 nad Montreal Maroons tři body, čímž se dostal na číslo 333. Morenz ukončil kariéru 28. ledna 1937 se 472 body.
20. března 1969: Bobby Hull z Chicago Blackhawks a Bobby Orr z Boston Bruins se při remíze 5:5 v Boston Garden zapsali do historie. Hull dal 54. a 55. gól v sezoně a posunul tak svůj vlastní rekord, Orr vstřelil 21. branku a překonal rekord mezi obránci během jednoho ročníku, který držel Flash Hollett ze sezony 1944-45.

orr_031917

21. března 1991:Ron Tugnutt z Quebec Nordiques předvedl jeden z nejlepších výkonů brankáře v historii. Při remíze 3:3 s Boston Bruins v Boston Garden si připsal 70 zákroků.
22. března 1964: Ed Johnston z Boston Bruins se stal posledním brankářem, který odchytal celou sezonu bez vynechání jediného zápasu a jediné minuty. Celkem odchytal bez pauzy 70 duelů.
23. března 1994: Wayne Gretzky překonal Gordieho Howea v tabulce střelců všech dob. Jako útočník Los Angeles Kings dal 802. gól kariéry v zápase proti Vancouver Canucks. Gretzkyho dosud nikdo nepřekonal, zastavil se na 894 trefách. Howe je dosud druhý před Jaromírem Jágrem (763).
23. března 1944:Maurice Richard z Montreal Canadiens byl vyhlášen první, druhou i třetí hvězdou zápasu poté, co pěti góly de facto sám porazil Toronto Maple Leafs 5:1 ve druhém utkání série v semifinále Stanley Cupu.
24. března 1936: Detroit Red Wings vyhráli nejdelší zápas v dějinách NHL, když Mud Bruneteau skóroval po 16 minutách a 30 sekundách šestého prodloužení a zařídil tak výhru 1:0 nad Montreal Maroons v prvním utkání semifinálové série.
25. března 1982: Wayne Gretzky z Edmonton Oilers se stal prvním a dosud jediným hokejistou v historii NHL, který dosáhl na 200 bodů v jedné sezoně. Celkem se mu to povedlo čtyřikrát, rekordem je 215 bodů ze sezony 1985-86. Po Gretztkym byl nejblíž Mario Lemieux, jenž v ročníku 1988-89 nasbíral u Pittsburgh Penguins 199 bodů.