Bruins dvěma slepenými góly rozhodli o své výhře

Návrat uzdraveného českého gólmana Petra Mrázka nepomohl Carolině k úspěchu v úvodním utkání finále Východní konference play off NHL. Hurricanes sice vedli po druhé třetině na ledě Bostonu 2:1, ale nakonec po obratu Bruins prohráli 2:5.

Mrázek, který v sérii 2. kola proti New York Islanders utrpěl ve druhé třetině druhého utkání zranění v dolní části těla, inkasoval čtyři branky z 27 střel. V dresu vítězů si u branky Marcuse Johanssona na 2:2 ve 43. minutě v přesilové hře připsal asistenci centr David Krejčí.
[Kompletní pokrytí série Bostonu s Carolinou]
Boston Bruins - Carolina Hurricanes 5:2 (stav série: 1:0)
Carolina ztratila zápas ve třetí třetině během 28 sekund v oslabeních. Po Johanssonově gólu při trestu Jordana Staala se prosadil při pobytu Dougieho Hamiltona na trestné lavici Patrice Bergeron a zaznamenal vítěznou branku.
Boston po otočce souboje s Columbus Blue Jackets z 1:2 na 4:2 oslavil čtvrtou výhru za sebou a ukončil šňůru šesti vítězství Hurricanes. Ti předtím naposledy neuspěli 20. dubna v pátém utkání 1. kola na ledě Washington Capitals po debaklu 0:6. Islanders vyřadili 4:0 na zápasy.

Wagner pojistil náskok Bruins

Johansson si připsal v utkání vedle gólu i asistenci a byl zvolen první hvězdou utkání. Gólman Tuukka Rask přispěl k vítězství 29 úspěšnými zásahy a útočník Brad Marchand zaznamenal dvě klíčové asistence.
Mrázek kapituloval při comebacku už ve 3. minutě. Johansson vypíchl na obranné modré čáře puk Justinu Faulkovi, kterému sice neujel, ale od levého mantinelu bekhendem uvolnil Stevena Kampfera a ten z pozice mezi kruhy překonal českého gólmana nad vyrážečku.
Pro třicetiletého obránce to byl teprve druhý zápas v letošním play off i celkově v kariéře v bojích o Stanley Cup a radoval se z premiérové branky. Předtím nastoupil jen ve třetím utkání 1. kola na ledě Toronto Maple Leafs při porážce 2:3. Do sestavy se nyní vrátil při jednozápasovém trestu beka Charlieho McAvoye za zákrok na útočníka Joshe Andersona z Columbusu.
Hurricanes odpověděli za 45 sekund v přesilové hře. Nepokrytý Sebastian Aho před brankoviště tečoval za Raska pokus Andreie Svechnikova z levého kruhu. Využil tak první přesilovku utkání při vyloučení Seana Kuralyho.
V polovině utkání se kolem Krejčího, který se ocitl na pozici posledního hráče v defenzivě Bruins, prohnal po levé straně u mantinelu Greg McKegg a z úhlu prostřelil Raska.

Johansson vyrovnal v přesilové hře

V úvodu třetí třetiny už byl vidět Krejčí ve své typické roli, i když také z pozice falešného obránce v přesilovce. Nabil od modré čáry na pravý kruh Marchandovi, jehož rána se od brusle bránícího Calvina de Haana odrazila před Johanssona a ten zamířil na pravý beton Mrázka.
Hned za 15 sekund po vyrovnání šel za hrubost, které se dopustil proti Joakimovi Nordstromovi, pykat bývalý hráč Bruins Hamilton a domácí znovu nedovolený zákrok potrestali. Patrice Bergeron po Marchandově přihrávce z pozice mezi kruhy prostřelil přesouvajícího se Mrázka mezi betony.
V čase 57:47 při hře Caroliny bez gólmana pojistil náskok Bruins do prázdné branky Charlie Coyle. Za 11 sekund ještě dovršil výsledek Chris Wagner, který po chybě Teuva Teravainena v úniku překonal Mrázka blafákem do forhendu.
Marchand se díky tomu dostal do čela produktivity play off. Polepšil si na 15 bodů za pět tref a 10 asistencí ze 14 zápasů. Předstihl českého útočníka Tomáše Hertla ze San Jose Sharks a jeho spoluhráče Logana Couturea, kteří nasbírali shodně 14 bodů za devět branek a pět přihrávek ze 14 utkání.
"Cítil jsem se docela dobře. Ale bohužel jsme nevyhráli. Nemyslím si, že by byl návrat nějak těžký. Byl jsem mimo hru devět nebo deset dnů, takže to nebyla dlouhá doba. Od začátku to bylo v pohodě, nemůžu si stěžovat," řekl Mrázek, který za úvodní dvě dějství pochytal 17 střel a držel Hurricanes vedení 2:1. "V prvních dvou třetiny jsme v pět na pět hráli opravdu dobře."
"Úžasné od hráče, který byl nějakou dobu mimo sestavu. On je stále pozitivně naladěný a tvrdě maká. Není lehké takto naskočit do play off a odvedl skvělou práci," chválil Kampfera kapitán Bostonu Zdeno Chára.
"Ve třetí třetině jsme hráli tak, jak chceme. Nakopnul nás druhý gól, dostali jsme se na koně a pokračovali ve výkonu, který bychom rádi předváděli," prohlásil Bergeron.
"Nehráli jsme špatný zápas a ještě na začátku třetí třetiny jsme vedli, ale pak jsme po vyloučeních náskok ztratili. Je těžké se z toho oklepat," prohlásil obránce Dougie Hamilton, který byl vyloučen znovu ještě v čase 45:29, a přestože Hurricanes ve třetím oslabení v rychlém sledu poprvé odolali, nebylo jim to nic platné.
Teravainen věří, že se Hurricanes z porážky rychle oklepou. "Je dobře, že už jsme v takové situaci byli. Už jsme pohrávali v sérii s Washingtonem," podotkl finský útočník.
V druhém zápase za sebou vyšel bodově naprázdno útočník David Pastrňák, což je při úspěšném tažení Bruins nemuselo nijak mrzet. Krejčí se naopak prosadil potřetí za sebou a z poslední šesti duelů se nezapsal do statistik gólem či přihrávkou pouze jednou. Připsal si v nich celkem šest bodů za dvě branky a čtyři asistence.
Další zápas: Neděle 12. května 21:00 SELČ v TD Garden v Bostonu.