swi2

Tak tohle se nečekalo! Švýcarští junioři na mistrovství světa do 20 let dvakrát s Dánskem prohrávali o tři góly, svou ztrátu ale stáhli a nakonec jim patřily samostatné nájezdy. Heroickým výkonem se vyhnuli baráži, do které tím pádem míří Finové, obhájci loňského prvenství. Duely o udržení už nehrozí ani Slovákům, kteří v klíčovém souboji přemohli Lotyšsko 4:2

Švýcarsko - Dánsko 5:4 po sam. náj.
Nikdy v historii se nestalo, že by juniorský šampion mistrovství světa IIHF padnul další rok do baráže o udržení. Až teď. Nervydrásající série na dva vítězné zápasy čeká Finy, tápajícího hokejového obra s nulou na bodovém účtě.
Nasměrovali ho k ní Švýcaři, když v zásadním střetnutí porazili Dánsko 5:4 po samostatných nájezdech. Vítězství proti druhému celku tabulky A si zasloužili, vždyť svého soupeře přestříleli 53:22.
Ale byla to pro ně fuška. V první třetině prohrávali 0:3, ještě zkraje té druhé 1:4. Tehdy začal velký obrat, který nakonec nezastavil ani znamenitý brankář Kasper Krog.
Hrdiny vítězů se stali střelec dvou gólů Fabian Zehnder a autor klíčového nájezdu Marco Miranda. Švýcarsko je nyní v tabulce jen bod za třetími Čechy, pokud však v posledním duelu porazí Finy, klidně může skončit i druhé.
To i Češi, museli by však porazit dosud suverénní Švédsko. Pokud však mužstvo Jakuba Petra nebude bodovat a Švýcaři získají s leklými Finy alespoň bod, pak čeká Chlapíka a spol. sešup na 4. místo.

Slovensko - Lotyšsko 4:2
Důvod k velké silvestrovské radosti si udělali Slováci. Právě zápas proti Lotyšsku byl bojem o všechno - pokud by vyhráli, najisto by se vyhnuli baráži.
A přesně to se i stalo, předvedli totiž zatím jasně nejlepší výkon na šampionátu. I oni však museli ukázat charakter, hned z první vážné příležitosti totiž udeřil protivník - ve 4. minutě se trefil Karlis Cukste.
Jenže tohle byl slovenský večer, parta trenéra Ernesta Bokroše poslala na lotyšskou branku 36 střel. Ta vyrovnávací přišla po dobré práci Miloše Romana, který donutil soupeře k chybě v rozehrávce.
Další gól přišel až v závěru druhé třetiny. A opět u toho byl Roman, který pohotově dorážel střelu bratra Michala. Lotyšské naděje pak 41 vteřin po začátku třetí třetiny zničila další trefa Andreje Hataly.
Slováci jsou teď čtvrtí, čeká je souboj o třetí místo proti Rusku.